Γενικά Πως ξεχωριζει μια πιασμενη καρδερινα απο μια εκτροφης;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tasos71

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2016
Μηνύματα
67
Πόλη
Αίγινα
Πως ξεχωριζει ρε παιδια μια πιασμενη απο μια καρδερινα εκτροφης; (Εκτος απο το δακτυλιδη).
 
Οι καλά μυημένοι στο "άθλημα" όπως οι @dimitris_patra @kostas karderines @gregog7 @sakis ok @adreas κλπ παιδιά ίσως μας δώσουν τροφή και βοήθεια ή θα μας πουν για πιο σίγουρα.
Από τα λίγα όμως που ξέρω είναι η ένταση στο κόκκινο της μάσκας, το έντονο χρώμα στα πόδια, η συμπεριφορά μπροστά στον άνθρωπο κλπ
Γιατί όμως ρωτάς;
 
Οχι για να αγορασω παντος. Απλη περιεργεια απο τις συζητισεις που βλεπω. Εχω καρδερινοκαναρα που το καθε ενα σκαει 5 καρδερινες για πλακα.
 
Σίγουρα το βυσσινί χρώμα της μάσκας δεν είναι εκτροφής, σημαίνει φρεσκοπιασμενο! Μετά την αλλαγή φτερωματος και αυτο ξεθωριαζει! Πέρα από αυτό όμως το χρώμα τον ποδιών, εάν είναι μαύρα δηλαδή και πάλι δεν είναι εκτροφής. Βέβαια εαν είναι πιασμενο μικρό η εαν έχει περάσει πτεροροια στο κλουβι τα πόδια του θα ασπρισουν αρκετά.συνήθως τα εκτροφής το στήσιμο τους και η συμπεριφορά τους στο κλουβί διαφέρει, τα πιασμενα είναι πιο νευρικά αν και αυτό με τον καιρό αλλάζει!
 
Η άγρια καρδερίνα έχει μαυριδερά πόδια ενω η εκτροφής ρόζ, επίσης η μάσκα της άγριας έχει βυσσινί χρώμα ενω τις εκτροφής κόκκινο ή και πορτοκαλί επίσης η άγρια βάζει συνεχώς το κεφάλι της ανάμεσα στα κάγκελα προσπαθώντας να φύγει και κρέμεται στο ταβάνι και τα πλαϊνά του κλουβιού ακόμα είναι πιο φοβητσιάρικο πουλί απο το εκτροφής
δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι άλλο σημάδι...
 
Άρα, σε καλό δρόμο ήταν οι γνώσεις μου και χαίρομαι που εμπλουτίστηκαν...
Οχι για να αγορασω παντος. Απλη περιεργεια απο τις συζητισεις που βλεπω. Εχω καρδερινοκαναρα που το καθε ενα σκαει 5 καρδερινες για πλακα.
Να υποθέσω πως αυτά τα καρδερινοκάναρα τα έβγαλες εσύ;
 
η άγρια βάζει συνεχώς το κεφάλι της ανάμεσα στα κάγκελα προσπαθώντας να φύγει και κρέμεται στο ταβάνι και τα πλαϊνά του κλουβιού
Γιώργο όλα φιλε είναι σχετικά, και αυτά που γράφεις έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του πουλιού.έχω βγάλει πουλια που ειναι αρκετές γενιές πίσω και όμως δεν θα πιστεύεις το ποσό άγρια είναι! Το οτι κρεμεται απο το ταβανι η καρδερινα το έχει στο dna της! Οσα χρονια και να την εκτρεφουμε παντα θα θέλει να περάσει τα κάγκελα!
 
Οχι φιλε δεν το κατεχω το αθλημακαι να σου πω την αληθεια μου με ανχωνει κιολας με αυτα που διαβαζω οτι πρεπει να κανεις για να βγαλεις πουλακια. Εγω ειμαι απο τους αλλους που βαζουν το χερι στην τσεπη. Αλλα ξυπνας το πρωι πινεις τον καφε σου και διαλεγεις πιανου τις ατελειωτες σερτες και τι κρυσταλο φωνης θελεις να ακουσεις για σημερα.
 
Κ φυσικα υπάρχουν κ κάποιοι έξυπνοι που παίρνουν αυγα απο τις φωλιές στα δέντρα κ τα βάζουν σε καναρα η πιάνουν τα μικρά πριν πετάξουν, αν ειναι κ πολυ προχωρημένοι τα δαχτυλιδωνουν κ στη συνέχεια τα σεντουκιαζουν για να ηρεμήσουν κ να περάσουν πιο γρήγορα την πτερροροια κ να πάρουν καλύτερες φωνές. Έτσι 'δημιουργούνται' καρδερινες εκτροφής κ αντε τωρα αν δεν έχεις εμπειρία κ γνώσεις κ καταλάβεις το παραμύθι που σου πουλάνε
 
Κ φυσικα υπάρχουν κ κάποιοι έξυπνοι που παίρνουν αυγα απο τις φωλιές στα δέντρα κ τα βάζουν σε καναρα η πιάνουν τα μικρά πριν πετάξουν, αν ειναι κ πολυ προχωρημένοι τα δαχτυλιδωνουν κ στη συνέχεια τα σεντουκιαζουν για να ηρεμήσουν κ να περάσουν πιο γρήγορα την πτερροροια κ να πάρουν καλύτερες φωνές. Έτσι 'δημιουργούνται' καρδερινες εκτροφής κ αντε τωρα αν δεν έχεις εμπειρία κ γνώσεις κ καταλάβεις το παραμύθι που σου πουλάνε
Πιστεύω πως αυτοί οι έξυπνοι τελικά παιδεύονται πιο πολύ... επειδή έχω γνωστούς που το κάνουν συστηματικά... (δυστυχώς, κλλά τι αν κάνω...) τους ψοφάνε λοιπόν τα μισά πουλιά ! Και απο ότι βλέπω σε τελική ανάλυση δεν βγάζουν περισσότερα απο έναν εκτροφέα όσες φωλιές και πάρουν... Τσάμπα χαλάνε τις φωλιές...
Σε τελική ανάλυση και πιο καλά πουλιά θα βγάζουν αν κάνουν σωστή εκτροφή και θα νιώθουν και πιο καλά μέσα τους, χωρίς το άγχος της παρανομίας... και... Πάλι τον ίδιο αριθμό πουλιών θα έχουν !
 
Βαλε μας κάποιο να ακούσουμε, είναι δασκαλεμενα;
100τις100καρδερινα και με ιδιαιτερα χρωματα. Ασπρες πλατες, τραχιλιες, και βαμενα μεχρι το οριο. Μου αρεσουν οι εντονες εναλαγες χρωματων πανο τους. (το βαζω το χερακι στην τσεπη βαθια). Χα χα. Οσο για το βιντεο επειδη ειμαι τοσο ασχετος που ακομα και την εγραφη εδω μου την εκανε η ανυψια μου, γιατι εγω παιδευομουν 20 μερες να μπω θα την αγγαρεψω να μου φτιαξει για να σας το στειλω. (αυτη θα τα κανει ολα βεβαια.)
 
Πιστεύω πως αυτοί οι έξυπνοι τελικά παιδεύονται πιο πολύ... επειδή έχω γνωστούς που το κάνουν συστηματικά... (δυστυχώς, κλλά τι αν κάνω...) τους ψοφάνε λοιπόν τα μισά πουλιά ! Και απο ότι βλέπω σε τελική ανάλυση δεν βγάζουν περισσότερα απο έναν εκτροφέα όσες φωλιές και πάρουν... Τσάμπα χαλάνε τις φωλιές...
Σε τελική ανάλυση και πιο καλά πουλιά θα βγάζουν αν κάνουν σωστή εκτροφή και θα νιώθουν και πιο καλά μέσα τους, χωρίς το άγχος της παρανομίας... και... Πάλι τον ίδιο αριθμό πουλιών θα έχουν !
Ξέρω κ εγω εχω γνωρίσει τωρα τελευταία άτομα που καυχιούνται για τα κατορθώματα τους. Συγκεκριμένα προχθές πήγα σε πετ σοπ γνωστού μου, που ειναι ίσως το μονο κατάστημα στην πόλη που δεν εμπορεύεται άγρια κ εμφανίστηκε ενα τύπος γύρω στα 55-60 που ήθελε να τον προμηθεύσει με καρδερινες 'εκτροφης ' . Του είπα πως ενδιαφέρομαι αλλα πρεπει να δω απο κοντά την εκτροφή, τότε μου περιέγραψε πως εχει βγάλει τις καρδερινες 'εκτροφης ' του. Τα τελευταία 5-6 χρονια εχει πιάσει γύρω στα 100 πουλιά μερικά απο τα οποία τα πηρε αυγα κ τα μεγάλωσαν κανάρες, ορισμένα εχουν κ δαχτυλίδια. Απο τα τόσα πουλιά που είχε καποια ζευγάρωσαν στην αιχμαλωσία κ έβγαλε λίγα πουλακια, αλλα όπως έλεγε 8 στα 10 πέθαιναν απο πέρυσι ομως βρήκε καποιο 'μυστικο' κ οι απώλειες του ειναι μικρότερες, πιςτευω οτι μαλλον τα πλάκωσε στα φάρμακα. Ζήτησα το τηλ του κ μου έδωσε ενα το οποίο για προφανείς λόγους δεν ισχυει κ ενα όνομα, Σάββας, σιγά μην ειναι δικό, του περισσότερα στοιχεία δεν εχω, μακάρι να μάθω για να κανω καταγγελία μου την έδωσε για το ύφος του καθώς καυχιόταν για τα κατορθώματα. Τον ακολούθησα οταν έφυγε απο το πετ σοπ αλλα δεν πήγε σε καποιο όχημα περπατούσε, περπατούσε ώσπου καποια στιγμη μπήκε σε ενα καφενείο κ εκεί τα παράτησα, εμγαλα μονο μια φωτογραφία απο μακριά κ χθες πήγα ρώτησα αλλα δεν τον γνώριζε κανεις. Πειτε μου τωρα τι κέρδος μπορεί να αποκομίσει αν βρει ανυποψίαστα θύματα θα πουλούσε 70 το καθένα κ αν επρόκειτο για ζευγαρι 110
 
Όταν το πουλί δεν έχει δακτυλίδι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα ούτε καν την ηλικία του πτηνού. Όσο για τα καρδερινοκάναρα όσο εύκολα μαθαίνουν φωνές τόσο εύκολα ξεχνάνε…………….. Δίνεις κάποια χρήματα τα χαίρεσαι λίγο διάστημα φτάνει στην πτερόρροια που σταματάει και αρχίζει μετά τα δικά του.
 
για το δακτυλιδι αν δεν ξερεις απο που ψωνιζεις εχεις δικιο. αλλα για τις φωνες και τα χρωματα οχι. Αυτα τα πουλια τα κανεις οτι θελεις και για οσο θελεις.
 
Τασο ολα τα καρδερινοκαναρα ειναι μαθημένα από τον ίδιο δάσκαλο;
Πάντως δεν υπάρχει μουλος που να κάνει 100% καρδερινα
 
Όταν το πουλί δεν έχει δακτυλίδι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα ούτε καν την ηλικία του πτηνού.
Τώρα τελευταία και με το δακτυλίδι στο πόδι... Πολλά παίζονται για την "εκτροφή" τους.
Πάντως δεν υπάρχει μουλος που να κάνει 100% καρδερινα
Αν θέλετε μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα σχετικό με τις φωνές ώστε να μη χαλάμε αυτό του φίλου μας.
 
Back
Top