Φροντίδα Πως πρέπει να φροντίζω το μαλινουά καναρίνι μου;

Elsa Skarvelaki

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιαν 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Σκύδρα
Καλησπέρα σας. Στα λινκ εμφανίζονται το κλουβί και η τροφή. Αρχικά το κλουβί είναι κατάλληλο για το καναρίνι μου ή πρέπει να είναι μεγαλύτερο; Σε τι φωτισμό πρέπει να το έχω εκτεθειμένο, δηλαδή το πρωί να βάζω το κλουβί στην τραπεζαρία η στο δωμάτιο μου με φυσικό φως , αν όχι τεχνητό. Ποια πρέπει να είναι η βασική τροφή του και τι μπορώ να του δίνω εγώ από λαχανικά , φρούτα; Τις πρώτες μέρες είναι καλό να του μιλάω η να του βάζω να ακούσει κελάϊδισμα καναρινών ; Είναι λίγο ανήσυχος και φωνάζει αλλά πιστεύω είναι λογικό επειδή είναι πρώτη μέρα. Δεν έχω πάρει ακόμη κάλυμμα για τον πάτο, πρέπει να προμηθευτώ άμμο ; Σας ευχαριστώ.
kloubi
trofh
 
Καλησπέρα. Το κλουβί δεν μπορώ να το δω αλλά όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα! Από 60 και πάνω το μήκος του είναι πολύ καλά. Οι πατήθρες καλύτερα να είναι ξύλινες και στρογγυλές. Η βασική τροφή πρέπει να είναι συσκευασμένα σπόρια για καναρίνια ποτέ χύμα, σουπιοκοκαλο και γκριτ πάντα στη διάθεση του, αβγό ή αβγοτροφή μια φορά την εβδομάδα, άγρια χόρτα εποχής και λαχανικά εποχής δύο με τρεις φορές την εβδομάδα. Παρακάτω θα βρεις και κάποια άρθρα που θα σε βοηθήσουν
Thread 'Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά'
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
Thread 'Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες'
https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-καναρινιών-βασικές-οδηγίες.17652/
 
Είναι πολύ όμορφο! 😍🧿 Να το χαίρεσαι! Αν μπορέσεις κάποια στιγμή να πάρεις μεγαλύτερο κλουβί και ξυλινες πατήθρες θα ήταν πολύ καλό δώρο για το καναρινάκι σου! Επίσης η τροφή είναι χύμα και είναι ακατάλληλη η χύμα τροφή, πρέπει πάντα να είναι επώνυμη συσκευασμένη. Αν δώσεις αβγό πρέπει να είναι καλά βρασμένο για 15’ και δίνεις το ένα τέταρτο. Για δυο μέρες άστο λίγο στην ησυχία του να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον. Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε! 🙂
 
Δεν έχω πάρει ακόμη κάλυμμα για τον πάτο, πρέπει να προμηθευτώ άμμο ;
Υπάρχουν πολλές επιλογες. Χαρτί κουζίνας ή Α4 θέλει όμως αλλαγή κάθε μέρα, η άμμος, ζεόλυθος, διαφορά είδη πέλετ, ροκανίδι. Τα περισσοτερα έχουν σκόνη οπότε πάλι θέλει σκέψη! Προτείνω λοιπόν επειδή έχεις μόνο ένα πουλάκι τα πέλετ κάνναβης. Είναι πολύ απορροφητικά, δεν αφήνουν οσμές δεν σκορπάνε στο πάτωμα γιατί έχουν βάρος και δεν έχουν σκόνη! Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια είναι λίγο ακριβά αλλά με ένα καναρίνι συμφέρει γιατί δεν χρειάζεται συχνή αλλαγή. Μια φορά την εβδομάδα καθαρίζεις με ένα φτυαράκι συμπληρώνεις λίγο και μια φορά το μήνα τα ανανεωνεις. Κρατάει 4-5 μήνες και κάνει 12€ με 14€ τα 14 λίτρα. Hugro Aktiv Streu
 
Back
Top