Ασθένειες Πόδι μικρού καναρινιού δεν γραπώνει

Ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή Γιάννη!

Ό,τι μπορέσαμε κάναμε και δεν είναι άσχημο τελικά.

Μπήκε σε νοσοκομειακό κλουβί, ιδιαίτερα μικρό (το οποίο το χρυσοπλήρωσα επειδή λέει είναι φέροπλαστ) ώστε να περιοριστεί για κάποιον καιρό, και βλέπουμε πώς πάει.

Τα έφερνε βόλτα κι έτσι, αλλά αν μπορεί να καλυτερεύσει η ζωή του μακροπρόθεσμα, θα ήταν κρίμα να μην το προσπαθούσαμε.

Κάθεται στο χάρτόνι τώρα εδώ και αρκετή ώρα, είναι ακόμα σε σοκ. Όπου να ναι βραδιάζει εδώ και από αύριο θα φανεί αν βολευτεί τελικά. Έχει λίγες μέρες που τρώει μόνο του και ελπίζω να την βρει την άκρη σε νέο περιβάλον.

Παραθέτω φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • 20180521_184559-550x978.webp
    20180521_184559-550x978.webp
    30,8 KB · Προβολές: 26
  • 20180521_184721-550x978.webp
    20180521_184721-550x978.webp
    21,4 KB · Προβολές: 49
  • 20180521_190250-550x978.webp
    20180521_190250-550x978.webp
    27,1 KB · Προβολές: 25
  • 20180521_190328-979x551.webp
    20180521_190328-979x551.webp
    58,4 KB · Προβολές: 27
  • 20180521_190336-979x551.webp
    20180521_190336-979x551.webp
    97,8 KB · Προβολές: 26
  • 20180521_190459-979x551.webp
    20180521_190459-979x551.webp
    32,3 KB · Προβολές: 26
  • 20180521_190712-979x551.webp
    20180521_190712-979x551.webp
    67,4 KB · Προβολές: 26
  • 20180521_190723-979x551.webp
    20180521_190723-979x551.webp
    68,4 KB · Προβολές: 25
Την καλησπέρα μου.

Το μικρό τον έβγαλε τον επίδεσμο εντός 24ώρου. Άρχισε να τσιμπάει και το στραβό πόδι του κιόλας σε κάποια φάση και έτσι του τον έβγαλα. Από τότε δεν τσιμπάει.

Το είχα αφήσει στο μικρό κλουβάκι, μπας και θρέψει από μόνο του. Μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποια αλλαγή.

Επειδή ο ιδιοκτήτης λόγω του στραβού ποδιού του, ήθελε να το αφήσει να πετάξει, κι όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, το υιοθέτησα εγώ τώρα κατά κάποιον τρόπο.

Αυτό τα καταφέρνει και τρώει και πίνει και στη πατήθρα κοιμάται, όχι στο χαρτόνι που του ειχα βάλει ψηλά και γενικά δεν νομίζω να αισθάνεται κάποια αναπηρία, δουλεύει με ό,τι εχει στη διάθεσή του τέλος πάντων.

Σκέφτηκα να του εφαρμόσω το εξής:
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-ισιάξει-το-στραβό-πόδι-του-νεοσσού.23952/#post-272209

Έχω τις αμφιβολίες μου όμως, αφενός γιατί το μικρό έχει και το επιπλέον σύμπτωμα που δεν γραπώνει το πόδι του, αφετέρου γιατί πιο μεγάλο από αυτό στο λινκ επάνω και επίσης μην ξεχνάμε, ότι και τα δύο τα πουλάκια για τα οποία διάβασα, πεθάναν μετά την προσπάθεια.

Εσείς τι λέτε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό όμως τρώει από μόνο του, έτσι δεν ειναι; Αν ναι, δεν νομίζω να μην πηγαίνει να τραφεί επειδή θα έχει δεμένα πόδια, αλλά δεν μπορώ να σου το πω με βεβαιότητα.
Ωραίος ο τύπος που του το φύλαξες...υπεύθυνος, και κυρίως με καλή καρδιά. Στη θέση σου θα τον έκανα πέρα, διότι η απονιά ειναι ένα κουσούρι που μένει για πάντα.
Περίμενε φυσικά και τα αλλά μέλη, αλλά προσωπικά ψηφίζω να το κάνεις.
 
δεν νομίζω να αισθάνεται κάποια αναπηρία, δουλεύει με ό,τι εχει στη διάθεσή του τέλος πάντων.
Ούτε ποτέ θα δείξει πως έχει θέμα.
Τα πουλιά χρειάζονται πολύ λιγότερο χρόνο για να προσαρμοστούν στις καταστάσεις.
Σκέφτηκα να του εφαρμόσω
Όχι...
Στα καναρίνια δεν βοηθάει...
Χάνουν και το μοναδικό πόδι που μπορούν να χρησιμοποιήσουν.
επίσης μην ξεχνάμε, ότι και τα δύο τα πουλάκια για τα οποία διάβασα, πεθάναν μετά την προσπάθεια.
Το έγραψες άλλωστε και μόνος σου
Το μικρό τον έβγαλε τον επίδεσμο εντός 24ώρου.
Προτείνω να πάμε πάλι από την αρχή.
Πρέπει να κολλήσει σφιχτά πάνω στο κορμί του.
Εσύ το είχες εντελώς χαλαρά στην προσπάθειά σου.
20180521_184721-550x978-jpg.55796
Χίλια μπράβο για το παρακάτω Θανάση...
Επειδή ο ιδιοκτήτης λόγω του στραβού ποδιού του, ήθελε να το αφήσει να πετάξει, κι όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, το υιοθέτησα εγώ τώρα κατά κάποιον τρόπο.
Όταν με το καλό πιάσεις Ελλάδα για μόνιμη κατοικία... μίλησέ μου.
Θέλω να σου χαρίσω καναρίνια!
 
Όταν με το καλό πιάσεις Ελλάδα για μόνιμη κατοικία... μίλησέ μου.
Θέλω να σου χαρίσω καναρίνια!

:D Θα πάρει καιρό αυτό! Αλλά κάτσε να βγάλω πέρα με αυτά τα δύο που έχω τώρα, και μετά βλέπουμε.

Στη θέση σου θα τον έκανα πέρα, διότι η απονιά ειναι ένα κουσούρι που μένει για πάντα
Δυστυχώς, αν πάμε με αυτό το κριτήριο, θα καταλήξουμε να τους έχουμε σχεδόν όλους πέρα. Κι αυτό δε γίνεται. Προσπαθώ να κρίνω με έναν πιο ευρύ τρόπο. Όχι ότι πάντα μου βγαίνει, αλλά και τί να κάνεις;
 
Τελικά Θανάση, τι αποφάσισες να κάνεις με το θέμα του ποδιού;
Δεν ξέρω. Πιστεύω ότι αν του βάλω επίδεσμο, θα αρχίσει πάλι να τσιμπάει τα μπροστινά δάχτυλά του. Γι αυτό το φοβάμαι λίγο.

Πάντως εδώ και 2-3 μέρες θα λεγα, το ποδαράκι το χρησιμοποιεί συχνά για να ξύσει το κεφαλάκι του (η για να ξύσει το ίδιο το ποδαράκι) κάτι που μου λέει ότι το αισθάνεται δικό του.

Τον έχω βγάλει από το νοσοκομειακό κλουβί τώρα και τον έβαλα με χώρισμα στον Μπομπ. Φαίνεται στο καινούργιο περιβάλλον να έχει βρει πιο πολλές γωνίες που βολεύεται. Περνάει πολύ καιρό στο πάτωμα όμως. Τον βολεύει και το υπόστρωμα, πιστεύω. Στο νοσοκομειακό είχε σκληρά πέλετς, τώρα έχει πέλετς που έχουν βραχεί και έχουν γίνει ψιλά ροκανίδια.

Εχθές ενώ πήγε για ύπνο στην ψηλότερη πατήθρα, κατά τις δώδεκα τον βρήκα στο πάτωμα με το κεφάλι γυρισμένο στο φτέρωμα (στην πατήθρα σα να δυσκολεύεται να το κάνει αυτό, το έχω δει να κοιμάται και με το κεφάλι προς τα κάτω).

Επίσεις μπορεί να είναι ιδέα μου, αλλά νομίζω ότι αρχίζει και το φέρνει το ποδαράκι πιο ελεγχόμενα επάνω στην πατήθρα, χωρίς να τη γραπώνει όμως.

Στο καινούργιο περιβάλλον έχει και ενα σχοινί, στο οποίο πάντα όλα τα καναρίνια δείχνουν να βολεύονται πολύ. Έτσι κι αυτό. Το σχοινί είναι χαλαρό και με το που πέφτει βάρος κάνει ένα βαθούλωμα, που δίνει καλό στήριγμα πιστεύω.

Επίσης στις μετακινήσεις κάνει πάντα για δύο δευτερόλπτα ένα πέταγμα επί τόπου στη μέση του κλουβιού, πριν να αποφασίσει προς τα που θα πάει.

Πέραν αυτών, στον ύπνο κουνάει την ουρά, όπως έκανε και η Φατμέ πού και πού. Πού και πού με βαριά ανάσα, ώστε να κινείται όλο του το σώμα.

Γενικά επειδή φαίνεται να βολεύεται καλύτερα όμως τώρα σε αυτό το περιβάλλον λέω να δω πώς θα πάει τις επόμενες μέρες πρώτα, πριν αρχίσω πάλι να το στρεσάρω.

Για τον νάρθηκα πάντως έχω ακόμα τις αμφιβολίες μου και τίνω να συμφωνήσω με τον Γιάννη m.

Πάντως ο Μπομπ έκοψε το τραγούδι από τότε που μπήκε το μικρό στο άλλο μισό του κλουβιού. Πράγμα που μου λέει ότι ίσως να είναι και θηλυκό.

Επίσης, την Πέμπτη φεύγω ταξίδι για 10 μέρες. Οπότε ή μέχρι την Τρίτη θα γίνει κάτι ή όταν γυρίσω. Μέχρι τότε θα είναι 2 μηνών περίπου σε ηλικία.
 
Δεν ξέρω, αλλά εφόσον θα απουσιάζεις ένα 10ημερο από Πέμπτη κι έπειτα, θεωρώ ότι αν αποφασίσεις να του δέσεις το πόδι, αυτό θα πρέπει να γίνει είτε τώρα και να το λύσεις έως την Πέμπτη, είτε καλύτερα όταν θα επιστρέψεις. Προσωπικά θα το έδενα, αλλά μάλλον από την επιστροφή μου κι έπειτα.
 
Back
Top