Αναπαραγωγή Πόσες γέννες επιτρέπονται σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο;

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το πόσες γέννες επιτρέπονται στα καναρίνια, σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο;

Αν τα πουλιά είναι σε καλή κατάσταση, μπορούμε να προχωρήσουμε σε τρίτη γέννα; (δεν εννοώ αυτήν περίοδο που πλησιάζει η πτερόρροια).
 
Καλό είναι να μην υπερβαίνουν τις 3 γέννες. Αν δούμε ότι τα πουλιά χαίρουν άκρας υγείας τότε προχωρούμε σε 2η ή και 3η γέννα.
 
εγω ήξερα οτι μπορούμε μέχρι 2 γέννες το χρόνο για να μην κουράζετε το πουλί...
 
Οι 3 ειναι με προυποθεσεις οπως και η μια!
Τα πουλια πρεπει να ειναι υγιεστατα, καταλληλα σε ηλικια και με σωστη διατροφικη προετοιμασια(που συνεχιζεται αναμεσα στις γεννες) και αναλογως ποτε εχεις ξεκινησει κι επισης τον τοπο διαμονης τους! Οταν ειναι εξω ξεκινας αργοτερα μολις ζεστανει λιγο ο καιρος, οποτε δεν προλαβαινεις για 3 γεννες...
Ολα αυτα βεβαια να γινουν αφου εχεις να δωσεις σε καλα σπιτια τα πουλακια...
 
δηλαδη αν οι προυποθεσεις ειναι σωστες, μπορουνε να ακολουθησουνε ακομα 2 γεννες το φθινοπωρο;
 
το ποσες γεννες θα βαλουμε την καναρα μας εξαρταται κυριως απο το ποσο εχει ταλαιπωρηθει απο τις προηγουμενες. Δηλαδη ποσα μικρα εχει μεγαλωσει... Αν την βοηθουσε ο αρσενικος κατα την περιοδο της επωασης και στο μεγαλωμα των νεοσσων... Και βεβαια πρεπει οι γεννες μας να τις σταματαμε τον ιουνιο το αργοτερο. Μετα ακολουθη μια πολυ δυσκολη διαδικασια για τα πουλια μας η πτερορροια. Μετα την πτεροροια αρχιζει η περιοδος ξεκουρασης και συντηρησης των πουλιων μας και απο δεκεμβριο-ιανουαριο αρχιζει η προετοιμασια των πουλιων μας για τη νεα αναπαραγωγικη περιοδο.
 
δηλαδη αν οι προυποθεσεις ειναι σωστες, μπορουνε να ακολουθησουνε ακομα 2 γεννες το φθινοπωρο;

Η αναπαραγωγική περίοδος για τα πουλιά είναι την Άνοιξη που το ημερήσιο φώς κραταει περισσότερο και η θερμοκρασία ανεβαίνει.

Το φθινόπωρο συμβαινει ακριβως το αντίθετο, μικραίνει η μέρα και πεφτει η θερμοκρασία. Υπο αυτες τις συνθήκες τα πουλιά δεν μπορούν να ζευγαρώσουν. Ποσο μάλιστα άν είναι και καταβεβλημένα απο μια πτερόρροια που έχει τελειώσει καλώς εχόντων των πραγμάτων πρίν απο ένα μηνα.
 
Διαχρονικό θέμα συζήτησης και επίκαιρο λόγω εποχής. Ποιες απόψεις επικρατούν σήμερα πάνω σε αυτό το θέμα; Πόσες γέννες επιτρέπετε στα δικά σας πουλιά και γιατί;
 
Εγώ προσωπικά συνήθως 2 γέννες και σπάνια να πάω σε 3η σε κάποιο ζευγάρι. Και προτιμώ τέλη Μαΐου να έχω τελειώσει.
Συμφωνώ και γω με το Βασίλη
 
Εγώ έχω όριο τις 2 γέννες. Ποτέ δεν έχω προχωρήσει σε τρίτη. Ποιος ο λόγος άλλωστε να κουράζουμε τόσο πολύ τα πουλάκια μας; :)
 
Να υποθέσω όσοι λένε 2, εννοούν τουλάχιστον 3 ωοτοκίες
και όσοι λένε 3, εννοούν τουλάχιστον 4 ωοτοκίες!
 
Δύο στον μαγαλύτερο όγκο των ζευγαριών μου, μία σε αρκετά και τρείς μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις κάτι που συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια...
Να υποθέσω όσοι λένε 2, εννοούν τουλάχιστον 3 ωοτοκίες
και όσοι λένε 3, εννοούν τουλάχιστον 4 ωοτοκίες!
Καλά... "'συ έχς ξεφιφγ..."
 
Δηλαδή εσείς που σταματάτε στην δεύτερη γέννα δεν έχετε κλώσημα άσπορων αυγών, δηλαδή μια τρίτη ωοτοκία που δεν εκκολάπτεται;
Προσπαθώ και το αποφεύγω όσο γίνεται...
Αλλά αν το θέτεις έτσι, εν δυνάμει έχεις δίκιο...
Στο μυαλό μου όταν απάντησα είχα όλο το πακέτο...
Φωλιά, αυγά, μικρά...
 
Στο μυαλό μου όταν απάντησα είχα όλο το πακέτο...
Φωλιά, αυγά, μικρά...
Για αυτό έγραψα ότι έγραψα, για το συνολικό πακέτο και φόρτο εργασίας των πτηνών μας. 🙂
 
Back
Top