Αναπαραγωγή Πόσες γέννες επιτρέπονται σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο;

Δηλαδή εσείς που σταματάτε στην δεύτερη γέννα δεν έχετε κλώσημα άσπορων αυγών, δηλαδή μια τρίτη ωοτοκία που δεν εκκολάπτεται;
Συνήθως προχωράνε τα κορίτσια μου σε δύο γέννες, δύο ωοτοκίες και μετά αν συνεχίσουν να είναι πυρωμένες ίσως δω 1-2 αγά στον πάτο. Αδιαφορώ (δίνω μόνο ασβέστιο) και σταματάνε.
Μιλάμε για τον μέσο όρο πάντα. :)
 
Δεν είναι πάντα εύκολο... Δεν είναι πάντα εφικτό και ούτε εξαρτάται από μας...

Το ξέρω, εγώ μιλάω για τις δικές μου εμπειρίες μέχρι στιγμής. Προσωπικά αφήνω τα θηλυκά να μεγαλώσουν μόνα τους τα μικρά. Το μόνο που γίνεται είναι ίσως κάποιες φορές να κάνουν μετά τον απογαλακτισμό των νεοσσών 1 ή 2 αυγά όπως έγραψε και η Αλίκη. Μετά ηρεμούνε.

Φυσικά, όταν δω πως κάτι δεν κυλάει όπως τις άλλες φορές θα πράξω ανά περίπτωση. Πάντα βλέποντας και κάνοντας.
 
Δεν είναι πάντα εύκολο... Δεν είναι πάντα εφικτό και ούτε εξαρτάται από μας...
...όπως και οι δύο γέννες. Είναι πάνω - κάτω στην ίδια λογική. Το ερώτημα αφορά περισσότερο στην πρόθεση μας παρά στις συνθήκες, γιατι όπως εξήγησε με το πολυ χαρακτηριστικό του παράδειγμα και ο Πατρίκιος, τις τελευταίες τις καθορίζουμε οι ίδιοι σε μεγάλο βαθμό
 
Εγώ πέρυσι που ήταν και η πρώτη μου αναπαραγωγή καναρινιών, άφησα 2 γέννες και σκεφτόμουν αν θα πρέπει να προχωρήσω σε 3η ή όχι. Το θηλυκό όμως δεν είχε σταματημό... Της άφησα και 3η γέννα και μετά την χώρισα και την άφησα μόνη με σπόρους και σουπιοκοκαλο αλλά πάλι έκανε κανονικά 4 αυγά...
Τέλος της άλλαξα και κλουβί θεωρώντας οτι έτσι θα ξεπυρώσει(μάλιστα τότε πηγα διακοπές και όπως ήταν με το νεο κλουβί την έδωσα σε ένα φίλο να την προσέχει στο σπίτι του μέχρι να γυρίσω). Αυτή όμως γέννησε πάλι 2 αυγά και ευτυχώς εκεί σταμάτησε... Παρόλα αυτά χαίρει άκρας υγείας (στο σπίτι του νέου της ιδιοκτήτη αυτή τη στιγμή). Όταν περνάω την βλέπω απο το μπαλκόνι και την καμαρώνω
4chsmu1.gif
 
Η αρχική ερώτηση δεν έχει σχέση με το τί κάνει ο καθένας μας αλλά με την γνώμη μας σε σχέση με το τι είναι σωστό ή πρέπον.
Αν κατάλαβα καλά. Σ' αυτό, εγώ θα επαναλάβω, πως κάποιες φορές το ένα ζευγάρωμα είναι πολύ όπως και κάποιες 'αλλες ακόμα και τα τρία είναι λίγα. Με αναφορά μόνον στην ουσία. Στο τι πουλιά έχουμε ετοιμάσει για αναπαραγωγή. Με άλλα λόγια σε ποιά κατάσταση είναι, απ' όλες τις απόψεις, τα ζευγάρια μας.
Υ. Γ Με πρόλαβε ο Γιώργος κατα κάποιον τρόπο! 🙂
 
Η αρχική ερώτηση δεν έχει σχέση με το τί κάνει ο καθένας μας αλλά με την γνώμη μας σε σχέση με το τι είναι σωστό ή πρέπον.
Αν κατάλαβα καλά. Σ' αυτό, εγώ θα επαναλάβω, πως κάποιες φορές το ένα ζευγάρωμα είναι πολύ όπως και κάποιες 'αλλες ακόμα και τα τρία είναι λίγα. Με αναφορά μόνον στην ουσία. Στο τι πουλιά έχουμε ετοιμάσει για αναπαραγωγή. Με άλλα λόγια σε ποιά κατάσταση είναι, απ' όλες τις απόψεις, τα ζευγάρια μας.
πολύ σωστά... 👍
 
κάποιες 'αλλες ακόμα και τα τρία είναι λίγα.
Γιατί είναι λίγες κ. Μάκη; Αν προσπαθήσουμε να τις αποτρέψουμε ρισκάρουμε κάτι σε σχέση με την υγεία του πουλιού;
Στις πρόσφατες αναζητήσεις μας για το άρθρο που δημοσιεύτηκε σήμερα (δεν ξέρω αν το είδατε) https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/, διαπιστώσαμε, ότι υπάρχουν μελέτες που συνδέουν άμεσα το προσδόκιμο ζωής με την ποσότητα των αναπαραγωγικών κύκλων και μάλιστα με μεγάλες απώλειες για τα πουλιά.
 
.. Και μάλιστα της ετήσιας σωστής προετοιμασίας των γεννητόρων και όχι μόλις 2 μηνών!
Να ήξερες πόσο ευχάριστα μου ακούγεται αυτό από τους εκτροφείς καναρινιών.
 
Back
Top