Αναπαραγωγή Πόσες μέρες μετά την επαφή με τον κάναρο κάνει το αυγό;

GiorgosGP93

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2020
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας... Επειδη ειμαι νεος στο χωρο θελω να με βοηθησετε. Εχω βαλει αρσενικο μαλινουα κ θηλυκο αχατη κοκκινο και εχουν ζευγαρωσει. Ειναι πρωταρικα και τα δυο.η θηλυκια το πρωτο αυγο μετα απο ποσες μερες το κανει αφου ερθει σε επαφη με τον καναρο;
 
Καλησπερα σας... Επειδη ειμαι νεος στο χωρο θελω να με βοηθησετε. Εχω βαλει αρσενικο μαλινουα κ θηλυκο αχατη κοκκινο και εχουν ζευγαρωσει. Ειναι πρωταρικα και τα δυο.η θηλυκια το πρωτο αυγο μετα απο ποσες μερες το κανει αφου ερθει σε επαφη με τον καναρο;

Εγώ μετράω 14 μέρες από το πρώτο και βγαίνουν αλλά επειδή και γω πρωτάρης είμαι μπορεί να κάνω κάποιο λάθος
 
@GrigorisK , νομίζω ότι ο φίλος μας ρωτά σε πόσες ημέρες το θηλυκό καναρίνι αποθέτει το πρώτο αυγό αν ξεκινήσουμε να μετράμε από το ζευγάρωμα.
Καλησπερα σας... Επειδη ειμαι νεος στο χωρο θελω να με βοηθησετε. Εχω βαλει αρσενικο μαλινουα κ θηλυκο αχατη κοκκινο και εχουν ζευγαρωσει. Ειναι πρωταρικα και τα δυο.η θηλυκια το πρωτο αυγο μετα απο ποσες μερες το κανει αφου ερθει σε επαφη με τον καναρο;
Η απάντηση δεν είναι συγκεκριμένη. Συνήθως 4-7 ημέρες αργότερα, αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο και όλα εξαρτώνται από τη φάση στην οποία βρίσκεται το θηλυκό.
Διάβασε προσεκτικά αν θέλεις το αντίστοιχο άρθρο που σου παραθέτω και συζητάμε διεξοδικότερα διάφορα που θα σε απασχολήσουν στην πορεία.
 
@GrigorisK τι ράτσα το κάνεις αυτο φιλε μου;
[automerge]1590011197[/automerge]
@GrigorisK τι ρατσα ειν αυτο;
[automerge]1590011717[/automerge]
@GiorgosGP93 @ianos
 

Συνημμένα

  • IMG_20200520_192449.webp
    IMG_20200520_192449.webp
    51,1 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20200520_192449.webp
    IMG_20200520_192449.webp
    51,1 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία:
... Επειδη ειμαι νεος στο χωρο θελω να με βοηθησετε. Εχω βαλει αρσενικο μαλινουα κ θηλυκο αχατη κοκκινο και εχουν ζευγαρωσει.
Δεν θα πεί κανείς τίποτα για το έγκλημα;
Μαλινουά αρσενικό με θηλυκό αχάτη κόκκινο μωσαϊκό και μάλιστα με θηλυκό σειράς αρσενικών;
Πραγματικά λυπάμαι.
-Γιώργο μη τα ζευγαρώσεις. Πρόκειται για δυό πολύ αξιόλογες ποικιλίες καναρινιών. Γι' αυτό πρέπει τα χαρακτηριστικά τους αν όχι να βελτιώνονται τουλάχιστον να διαφυλάσσονται απο ένα ζευγάρωμα. Αν πραγματικά σ' αρέσουν τα πουλάκια και το χόμπι, φρόντισε να βρείς τα ανάλογα ζευγάρια τους. Χρειάζεσαι ένα θηλυκό ΜΑΛΙΝΟΥΑ και έναν αρσενικό ΑΧΑΤΗ Κ. Μ . Δεν ζευγαρώνουμε ο,τι έτυχε να διαθέτουμε στα κλουβάκια μας. Είναι σπουδαίο για όλους μας και ιδιαίτερα για κάποιους νέους στον χώρο, να διατηρήσουμε αυτό το σκεπτικό, ώστε να κάνουμε αύριο καλύτερο το τοπίο. Ετσι που να βρίσκει εύκολα, ο νέος που το επιθυμεί, τα πουλάκια που τον ενδιαφέρουν. Υπάρχουν σύλλογοι εκτροφέων στις "παρουσιάσεις" της σελίδας απ' όπου μπορείς να βρείς τηλέφωνα και διευθύνσεις αν χρειαστεί και θέλεις να το ψάξεις.
 
@mgerom Ρε φιλαρακι, σιγα το εγκλημα. Δυο πουλακια ειναι τα οποια αν δεις ποσο καθαρα κ περιποιμενα τα εχω με τις βιταμινες τα κλουβακια τα μεγαλατις τροφες κλπ... Δλδ τοσο κακο ειναι να χεις δυο διαφορετικες ρατσες κ να ζευγαρωσουν; Μια χαρα υγιεστατα θα βγουν... Προτιμας να τα εχουν στα πετ σοπ σε κλουβακι μικρο κ να ταλαιποριουνται;
 
Προτιμας να τα εχουν στα πετ σοπ σε κλουβακι μικρο κ να ταλαιποριουνται;
Υπάρχουν χιλιάδες καναρίνια στα πετ σοπς σε μικρά κλουβάκια. Είναι λόγος αυτός για να τα παίρνουμε όλα και να τα βάζουμε για αναπαραγωγή τουρλουμπούκι;

Εφόσον σε ενδιέφερε η αναπαραγωγή, προσωπικά θα προτιμούσα να είχες φτιάξει δύο ζευγάρια όμοια ή εάν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα, να αγόραζες ένα και ένα ακόμη του είδους για να ζευγαρώσουν.

Επίσης, μην εξάπτεσαι σε παρακαλώ. Τη γνώμη μας λέμε εδώ επειδή θεωρούμε ότι αυτή θα έπρεπε να είναι η σωστή κατεύθυνση σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Εσύ αν θέλεις την κρατάς, αν θέλεις την πετάς. Υπάρχουν όμως και οι αναγνώστες του θέματος που ενδέχεται να την εκτιμήσουν. Ένα τόσο απλό.
 
Back
Top