Αναπαραγωγή Πόσες μέρες μετά το ζευγάρωμα γεννάνε αυγά τα ζεμπράκια;

pyroferus

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
974
Πόλη
Αιγάλεω
Μια ερώτηση.
Αφού αρχίσουν να ζευγαρώνουν τα ζεμπρακια μετά από πόσες μέρες κάνουν τα αυγά;
 
Ας το πάρουμε από την αρχή. Πότε τα είδες να ζευγαρώνουν τα πουλάκια;
Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία; Το κλουβί διαθέτει κόκκαλο σουπιάς; Φωλιά έχεις βάλει; Αν ναι, τι είδους;
Η απάντηση στο πότε που θα σου δώσω είναι γενική: όταν είναι έτοιμο το θηλυκό, σε λίγες ημέρες συνήθως αρκεί να έχει κατάλληλη φωλιά, διατροφή και περιβάλλον. Και επίσης.γεννοβολούν συνέχεια, οπότε έχε το νου σου, γιατί αφενός έρχεται καλοκαίρι και ζέστες, αφετέρου στο μέλλον και με συχνές γέννες, ενδέχεται να εξαντληθεί το θηλυκό.
 
Ας το πάρουμε από την αρχή. Πότε τα είδες να ζευγαρώνουν τα πουλάκια;
Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία; Το κλουβί διαθέτει κόκκαλο σουπιάς; Φωλιά έχεις βάλει; Αν ναι, τι είδους;
Η απάντηση στο πότε που θα σου δώσω είναι γενική: όταν είναι έτοιμο το θηλυκό, σε λίγες ημέρες συνήθως αρκεί να έχει κατάλληλη φωλιά, διατροφή και περιβάλλον. Και επίσης.γεννοβολούν συνέχεια, οπότε έχε το νου σου, γιατί αφενός έρχεται καλοκαίρι και ζέστες, αφετέρου στο μέλλον και με συχνές γέννες, ενδέχεται να εξαντληθεί το θηλυκό.
Καλημέρα και καλή Κυριακή.
Έχουν φτιάξει φωλιά και έχουν αρχίσει να ζευγαρώνουν εδώ και τέσσερις μέρες.Εχει γίνει προετοιμασία έχουν σουπιοκοκκαλο στο κλουβί.
Φωλιά τους έχω βάλει την ψάθινη για εξωτικά αλλά δεν την προτίμησαν και έχουν φτιάξει σε εξωτερική φωλιά καναρινιών κλειστού τύπου.
 
Καλησπέρα.Τελικα το ζευγαράκι διάλεξε την ψάθινη φωλιά για εξωτικά και έκανε και αυγά.Σημερα έκανε το δεύτερο.Σε αναμονή λοιπόν,πόσα θα κάνει και πόσα θα είναι με σπόρο.Θα ενημερώνω.
 
Σήμερα φτάσαμε τα 4 αυγά.Δςν ξέρω αν θα κάνω ωοσκοπηση γιατί η φωλιά είναι ψάθινη και δεν είναι εύκολο να τα δω.Θα τα αφήσω να δω πόσα αυγά θα κάνουν και θα αποφασίσω για ωοσκοπηση.
 
Δεν έκανε άλλο αυγό σήμερα.Μειναμε στα τέσσερα.Ανεβαζω φωτό από το ζευγάρι και τη φωλιά με τα αυγά.Αν και το ένα αυγό μου φαίνεται λίγο μεγάλο από τα άλλα.Λετε να είναι δικροκο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220528_133943.webp
    IMG_20220528_133943.webp
    231,3 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20220528_134202.webp
    IMG_20220528_134202.webp
    177,4 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20220509_225444.webp
    IMG_20220509_225444.webp
    461,7 KB · Προβολές: 22
Back
Top