Αναπαραγωγή Πόσες μέρες μετά το ζευγάρωμα καναρινιών θα γεννηθεί το πρώτο αυγό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xarisk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xarisk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
115
Πόλη
Τρίπολη
Γειά σας. Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια και προχθές είδα τον αρσενικό να ζευγαρώνει την θηλικιά. Σήμερα ξαναείδα τον αρσενικό να ζευγαρώνει την θηλικιά. Μετά απο πόσες μέρες θα γεννηθεί το πρώτο αυγό;
 
Το αυγό το κάνει 4 μέρες μετά την ολοκληρώσει της φωλιάς, να συμπληρώσω ότι δεν είμαι και από τους ποιο έμπειρους αλλά αυτό έχω διαβάσει και έτσι έγινε σε εμένα(Μόλις την ολοκληρώσε την φωλιά δηλαδή μετά από 4 μέρες έκανε το 1ο αυγο)
Περίμενε ομως έναν ποιο έμπειρο γιατι μπορεί να κανω κάποιο λάθος
Καλή επιτυχία σου εύχομαι παντως 🙂
 
Δεν υπάρχει κανόνας για το πότε θα γεννηθεί το αυγό...
Από ελάχιστες μέρες μέχρι και βδομάδες.
Αυγό θα δεις μόνο όταν το θηλυκό είναι έτοιμο...
Και στην παραπάνω διαδικασία η κατασκευή της φωλιάς και το ζευγάρωμα με το αρσενικό είναι απλά κομμάτι της προεργασίας.
 
Καλησπέρα Χάρη! Από την γονιμοποίηση εώς την έναρξη της ωοτοκίας μεσολαβούν συνήθως τρεις με τέσσερις μέχρι επτά με δέκα ημέρες. Δεν είναι στάνταρ, καθώς εξαρτάται από τον οργανισμό και την ετοιμότητα του θηλυκού και είναι άλλοτε βραχύ και άλλοτε μακρύ το χρονικό διάστημα.
 
Οκ Ευχαριστώ ναι εχει τελειωσει την φωλια πριν δυο μέρες
[automerge]1551974040[/automerge]
Καλησπέρα Χάρη! Από την γονιμοποίηση εώς την έναρξη της ωοτοκίας μεσολαβούν συνήθως τρεις με τέσσερις μέχρι επτά με δέκα ημέρες. Δεν είναι στάνταρ, καθώς εξαρτάται από τον οργανισμό και την ετοιμότητα του θηλυκού και είναι άλλοτε βραχύ και άλλοτε μακρύ το χρονικό διάστημα.
Ευχαριστώ για την απάντηση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top