Ασθένειες Πόσες μέρες μετά το Pulmosan θα αρχίσει να ξαναλέει τραγούδια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panagos

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
83
Πόλη
Αθήνα
Εβαλα μια σταγονα απο το anti-windpipe mite στον αυχενα του τενορου το απογευμα και ειναι ηδη καλυτερα, μετα απο ποσες μερες θα αρχισει να ξαναλεει τραγουδια ο τενορος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παναγιώτη καλημέρα! Αν διαβασεις προσεχτικά τις οδηγίες του σκευάσματος, κλλά και άλλα σχετικά με το θέμα αρθρα, θα διαπιστώσεις οτι συνιστάτε η επανάληψη της θεραπείας. 🙂
 
εχει δικιο η Τζορτζινα το ποτε θα σινελθει εξαρτατε απο το ποσο βαρια ειναι το πουλι

ΥΓ. Πρην δωσουμε καποιο φαρμακο καλο ειναι να σιμβουλεβομαστε τον κτηνιατρο οπου θα μας λυσει καθε απορια οπως επισης να διαβαζουμε της οδηγειες χρησης
 
μετα απο ποσες μερες θα αρχισει να ξαναλεει τραγουδια ο τενορος
Εάν έχει όντως προσβληθεί από ακάρεα της τραχείας, μια εβδομάδα περίπου είναι αρκετός χρόνος για να αρχίσεις να βλέπεις τα αποτελέσματα της θεραπείας. Στις πρώτες 2 - 3 ημέρες σταματάει το "φτύσιμο" (με το συμπάθιο) :) Οι οδηγίες χρήσεως του Pulmosan είναι πολύ κατατοπιστικές όσον αφορά στη χορήγηση του φαρμάκου, αλλά και γενικότερα στην αντιμετώπιση της ασθένειας, ειδικά εάν φροντίζεις περισσότερα από ένα πουλιά.

Τι συμπτώματα είχε το πουλάκι;
 
Μπορούμε να βάζουμε το συγκεκριμένο φάρμακο προληπτικά στα πουλιά μας;
Δεν έχω διαβάσει στις οδηγίες για προληπτική χρήση.
 
Χωρίς να είμαι οπαδός της χορήγησης φαρμάκων ως πρόληψη κατά των ασθενειών, ειδικά όταν πρόκειται για αντιβιώσεις, το συγκεκριμένο φάρμακο το χορηγώ προληπτικά περίπου 40 ημέρες πριν την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου στους γεννήτορες, χωρίς όμως να το χορηγώ προληπτικά σε άλλες περιπτώσεις.

Τα ενήλικα πουλιά φέρουν συνήθως τα ακάρεα σε μικρό πληθυσμό, μη ικανό να προκαλέσει την εκδήλωση ασθενείας. Είναι όμως γνωστό ότι, τα ακάρεα μεταφέρονται από το ένα πουλί στο άλλο μέσω της κοινής χρήσης σκευών, τροφής, ταΐσματος των νεοσσών κ.λπ. και υπάρχει θεωρητικά το ρίσκο να προκληθεί ασθένεια και θάνατος στους ευαίσθητους νεοσσούς, ακόμη και από μικρό πληθυσμό ακάρεων. Υπήρξαν πάντως περιπτώσεις που δεν χρησιμοποίησα προληπτικά το φάρμακο καθόλου, καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους συμπεριλαμβανομένης και της αναπαραγωγικής περιόδου, η οποία είχε τελειώσει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι: Μη προληπτική χορήγηση, εκτός εάν συντρέχει κίνδυνος μετάδοσης από κάποιο πουλί που ασθενεί στα υπόλοιπα, και προληπτική χορήγηση μόνο κατά την προετοιμασία της αναπαραγωγικής περιόδου "για το φόβο των Ιουδαίων". Η απόφαση αφορά τον καθένα μας ξεχωριστά :)
 
-Το φυλλάδιο της ΛΥΔΙΑ, αντιπροσώπου της BOGENA στην Ελλάδα, προτρέπει
1o) προληπτική χορήγηση(anti-windpipemite) στην αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου.
2ο)απολύμανση κλουβιών και σκευών
3ο)αποφυγή στρεσαρίσματος με χορήγηση ΝΕΚΤΟΝ Q
4ο)αποφυγή συνωστισμού των πουλιών

Και εάν υπάρξει ασθένεια

1ο)Απομόνωση ασθενών
2ο)χορηγηση αntiwindpipemite
3ο)χορήγηση βιταμίνης Α
 
εχει δικιο η Τζορτζινα το ποτε θα σινελθει εξαρτατε απο το ποσο βαρια ειναι το πουλι

ΥΓ. Πρην δωσουμε καποιο φαρμακο καλο ειναι να σιμβουλεβομαστε τον κτηνιατρο οπου θα μας λυσει καθε απορια οπως επισης να διαβαζουμε της οδηγειες χρησης
πηγα σε κτηνιατρο και μου ειπε να ξαναβαλω αλλη μια σταγονα σε 3-4 μερες κανοντας λεει "εφοδο" στα ακαραια.
εγω ομως που αγαπαω το πουλακι δε του βαζω γιατι οι οδηγιες λενε σε 14 μερες και πιστευω οτι μονο ζημια θα του κανω αν επαναλλαβω σε 3-4 μερες και ξανα σε αλλες 10 δηλαδη σε 14 μερες να βαλω 3 φορες αντι για 2 που λενε οι οδηγιες
τα συμπερασματα δικα σας

Εάν έχει όντως προσβληθεί από ακάρεα της τραχείας, μια εβδομάδα περίπου είναι αρκετός χρόνος για να αρχίσεις να βλέπεις τα αποτελέσματα της θεραπείας. Στις πρώτες 2 - 3 ημέρες σταματάει το "φτύσιμο" (με το συμπάθιο) :) Οι οδηγίες χρήσεως του Pulmosan Anti-windpipemite είναι πολύ κατατοπιστικές όσον αφορά στη χορήγηση του φαρμάκου, αλλά και γενικότερα στην αντιμετώπιση της ασθένειας, ειδικά εάν φροντίζεις περισσότερα από ένα πουλιά.

Τι συμπτώματα είχε το πουλάκι;
θορυβο σαν να κλωσουσε, φουσκωνε και καθοταν με τις ωρες στη στεκα κατεβαινε μονο 5-6 φορες την ημερα για φαι και νερο και κρατουσε κατα διαστηματα το στομα ανοιχτο αλλα μαζι με την ανασα του κουνουσε και την ουρα του ταυτοχρονα
Σταυρο φτυσιμο λες αυτο τον θορυβο που κανει λες και ειναι παπαγαλακι

ετσι για την ιστορια το πουλακι ειναι εμφανως καλυτερα απο χθες και τωρα τρωει πιο πολυ και πιο συχνα και προσπαθει να βγαλει φωνη
 
Αν είναι όντως ακάραια της τραχείας, τότε όπως προείπε ο Σταύρος σε λίγες ημέρες θα αρχίσει να λέει κανονικά, λίγο λίγο, μέχρι να τελειώσεις την θεραπεία, και θα επανέλθει πλήρως σε 20 μέρες με 1 μήνα. Τα ακάρεα ενοχλούν το πουλί και στους αερόσακκους και δεν μπορεί να βγάλει φωνές. Αν είναι ενήλικο, ή κάποιων ετών, μπορεί να μήν επανέλθει εντελώς, λόγω και της ηλικίας.
Σε κάθε περίπτωση ακολούθησε τις οδηγίες και επανέλαβε την τοποθέτηση της σταγόνας στην πρέπουσα χρονική στιγμή. Η επανάληψη γίνεται για να εξολοθρεύσει και τυχόν αυγά των ακάρεων που θα έχουν αναπτυχθεί στο χρονικό διάστημα αυτό.
Ένα δικό μου πουλί είχε να τραγουδήσει 1,5 με 2 χρόνια παλιότερα μέχρι να μάθω τι είχε πραγματικά. Τώρα σε ηλικία 4 ετών τραγουδάει ακόμα!
Τέλος, εγώ ακολουθώ την προληπτική χορήγηση ιβερμεκτίνης, κάθε 2-3 μήνες στα πουλιά που έχω, χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα πω ότι οι οδηγίες του γιατρού προηγούνται οποιονδήποτε άλλων οδηγιών. Θα σε συμβούλευα λοιπόν να ακολουθήσεις τις οδηγίες του και να ξεχάσεις το χαρτάκι :)

Το "φτύσιμο" είναι η κίνηση που κάνει το πουλί σαν να θέλει να αποβάλει κατι από το στόμα του, η οποία συνοδεύεται από ήχο που μοιάζει με τριγμό.
 
Να σε ρωτησω κατι, την διαγνωση για ακαραια της τραχειας ποιος την εκανε; Το εχεις δει αν εχει αδυνατισει;
 
μιχαλη εγω σε πρωτη φαση κι οταν πηγα για το φαρμακο ζητησε να το δει και του το πηγα (και χρονια πολλα για εχθες)

σταυρο θα το δοκιμασω για να λες εσυ κατι παραπανω θα ξερεις και ναι ετσι κανει φτυνει συνεχως και καπου καπου κανει σαν σκουριασμενος μεντεσες
 
σταυρο θα το δοκιμασω για να λες εσυ κατι παραπανω θα ξερεις και ναι ετσι κανει φτυνει συνεχως και καπου καπου κανει σαν σκουριασμενος μεντεσες
Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι τα κλασσικά συμπτώματα αυτής της ασθένειας.

Αυτό που λέω όμως σε αυτήν την περίπτωση είναι πως ο γιατρός ξέρει προφανώς κάτι παραπάνω, από εμένα τουλάχιστον και αφού τον επισκέφτηκες θα πρέπει να τον εμπιστευτείς χωρίς να συγχέεις αγωγές. Μείνε σε επαφή μαζί του για τυχόν ανεπιθύμητες εξελίξεις ως το πέρας της θεραπείας :)

Περαστικά στον Τενόρο σου και να μας κρατάς ενήμερους :)
 
-Νομίζω οτι σε λίγο καιρό θα είναι μια άσχημη ανάμνηση η ταλαιπωρία
του τενόρου, και εκείνο που θα μας μείνει είναι η περιγραφή σου για τον ήχο του.
ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕΝΤΕΣΕΣ προτείνω να γίνει σλόγκαν
και να αναφέρεται σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις απο τούδε και στο εξής,
ως φόρος τιμής στην ταλαιπωρία του φίλου σου.
 
Πρίν απο μερικούς μήνες σε παρόμοιο περιστατικό που είχα με δικό μου καναρίνι, οι οδηγίες που ειχα απο κάποια μέλη, ητανη επανάληψη της χορήγησης μετά από 3-4 μερες κα τελικη εφαργογή μετα απο μια εβδομάδα απο την τελευταια δόση. Ακολουθησα την συμβουλή και το πουλάκι συνήλθε σε πολυ συντομο χρονικό διάστημα.

Νομιζω πως οι οδηγίες του γιατρου συμπίπτουν με τις συμβουλες των εμπειρων μελών, οπότε πράξε αναλόγως. 🙂
 
μιχαλη εγω σε πρωτη φαση κι οταν πηγα για το φαρμακο ζητησε να το δει και του το πηγα (και χρονια πολλα για εχθες)

σταυρο θα το δοκιμασω για να λες εσυ κατι παραπανω θα ξερεις και ναι ετσι κανει φτυνει συνεχως και καπου καπου κανει σαν σκουριασμενος μεντεσες


Εγω το λεω "βηχα" και "φταιρνισμα".
Παντως εμενα μου κελαηδαει καθε πρωι πια. Ο καημενος ειχε πολλους μηνες να κελαηδησει! Περασαν 3 εβδομαδες απο τη θεραπεια.

Επισης εμενα ο κτηνιατρος μου εδωσε την ανθρωπινη αντιβιωση Vibramicyn των 50 mg, για τουλαχιστον μια εβδομαδα, 1,5 ml τη μερα σε 2/3 της ποτιστρας.
 
ο τενορος αρχισε να λεει σαν πριμαντονα και ειναι αρκετα καλυτερα
το φαρμακο αρχισε να μεταφερετε για τα καλα στις φλεβες του και αρχισε κι ο μεντεσες να περνει τα ισα του γιατι δεν τον ακουω και πολυ να τριζει
το φτυσιμο κι αυτο λιγοτερο γιατι προφανως του τελειωνει σιγα-σιγα το σαλιο
σας ευχαριστω ολους που με τη βοηθεια σας συμβαλατε στο μεγιστο της υγειας του τενορου
 
γεια σας κ απο μενα παιδια :)
κ μια ερωτηση
δλδ μια, ο Θεος να την κανει...
Σταυρο ελπιζω να την δεις συντομα...

για το άκαρι sternostoma tracheaacolum συστηνουν στο αρθρο σας το φαρμακο Pulmosan Anti-windpipemite με δραστικη ουσια την invermectin.
ειχα παλιοτερα διαβασει εδω
Ερπετά - Η Ελληνική Πύλη :: Mites και Ticks (Ακάρια και Τσιμπούρια)
που αφορα θεραπειες ερπετων


τωρα βρηκα αυτα
Ivermectin - Wikipedia, the free encyclopedia

σε ελληνικη γλωσσα δεν εχει κ πολλα νομιζω
κ θα διασταζα να χρησιμοποιησω το φαρμακο με αυτα που διαβασα πιο πανω
ενδεχομενως δεν θα λειπουν οι παρενεργειες.
με τ αγγλικα δυσκολευομαι αρκετα.
αν μπορει καποιος να καταλαβει κατι απο δω...

second part!
stavroooo...

εκεινο που δεν καταλαβα στο αρθρο για το άκαρι(εδω στο φορουμ), εννοει επιδερμικα η εσωτερικα στην τραχεια;


..."αναγνώριση του ακάρεως της ταχείας σε ζωντανά πτηνά
Τα ακάρεα ζουν στην τραχεία, στους πνεύμονες και στους αεροφόρους σάκους, μέσα στη βλέννα. Στην περίπτωση κατά την οποία τα ακάρεα βρίσκονται στην τραχεία, μπορείτε μερικές φορές να τα ανακαλύψετε σε ζωντανό πτηνό ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία. Υγραίνετε τα πούπουλα στο λαιμό με λίγο νερό και σπρώξτε τα προς τα επάνω και προς τα κάτω ούτως ώστε να εμφανιστεί μια λωρίδα απογυμνωμένου δέρματος. Τεντώνοντας το δέρμα του λαιμού προς την πλευρά του στήθους, η τραχεία θα βρίσκεται στην πτυχή του δέρματος. Αν στη συνέχεια κρατήσετε το πτηνό μπροστά από μια λάμπα, θα δείτε τα ακάρεα να εμφανίζονται με τη μορφή μαύρων στιγμάτων στην τραχεία"

μπορει και να μην τα δει κανεις;
 
Εύα μου ο Σταύρος δεν είναι γιατρός, απλώς γνωρίζει μερικά πράγματα που αφορούν στη φροντίδα των πουλιών, άλλοτε περισσότερα και άλλοτε λιγότερα από τα υπόλοιπα παιδιά :)

Το μόνο πράγμα που περιγράφουν τα μηνύματά σου είναι μια έκρηξη πανικού που δε βοηθά κανέναν. Για να το πάμε σωστά το θεμα, ας το πιάσουμε ως εξής:
  • Τι σχέση έχουν τα ακάρεα των φιδιών με αυτά των πουλιων;
  • Γιατί πιστεύεις ότι ακάρεα των πουλιων αφορούν το δικό σου πουλί;
 
κοιτα Σταυρο
τιποτα απο ολα αυτα...
μαλλον σου περασα τον πανικο μου...
δεν σε θεωρω γιατρο απλα διαβαζοντας ειδα οτι εχεις παρα πολλες γνωσεις...
κ για αυτο απευθυνθηκα κυριως σε σενα ως πιο εμπειρο κ πιο συχνο βοηθο στο φορουμ.

δεν ειναι ευκολο να βρω γιατρο -αυτη τη στιγμη τουλαχιστον.
ειναι κυριακη βασικα...
εχουμε εδω την πανεπιστημιακη κλινικη
αλλά...
δυστυχως υπαρχουν κ αλλά...
κ πτηνιατρο δεν γνωριζω κανεναν

επειτα δεν ειπα εγω οτι τα ακαρεα των φιδιων εχουν σχεση με των πουλιων...
σας εδωσα την σελιδα που ειχα βρει κ περισυ για το ιβερμεκτιν, απλως, γιατι οι μονες πληροφοριες που ειχα για το φαρμακο, ηταν εκει.
κ ετσι πως τη διαβασα μου φανηκε καπως...

τα συμπτωματα στα πουλια μου προσπαθω να περιγραψω .
δεν ξερω αν εχουν ακαρεα
απλα βλεπω οτι κατι δεν παει καλα με μερικα

επισης η καρινα καποιων αρχισε να εξεχει κατι που δεν προλαβα ν αναφερω πριν.
Προβληματιζομαι σοβαρα, γιατι ολα αυτα που συμβαινουν, με φοβιζουν.
με τις λιγες γνωσεις που εχω, νομιζω οτι μπορει να φανουν μοιραια καποια απο τα παραπανω συμπτωματα...☹
 
Back
Top