Γενικά Πόσο κάνουν οι φετινές καρδερίνες εκτροφής με δαχτυλίδι;

xrhstos220

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Ποσο κανουν οι καρδερινες εκτροφης με δαχτυλιδη φετινες εννοω εκεινης της χρονιας;
 
Βασικότερο είναι να βρεις...
Όταν βρεις μπορείς να μιλήσεις για την τιμή...
Από τα λίγα που ξέρω ξεκινούν από 100 ευρώ το ζευγάρι... και ασφαλώς ανεβαίνει ανάλογα...
 
100 το ζευγάρι μου φαίνονται λίγα! ... μιλάμε πάντα για αρχέγονα και για balcanica

Θα συμφωνησω με τον Γιαννη, προσοχή από ποιόν θα αγοράσεις!
Σημαντικό να είναι εκτροφικα πουλάκια ιδιαίτερα το θηλυκό!
 
Οι καρδερινες balcanica εκτροφης κανονικά έχουν το ζευγάρι 140-180 ευρώ ανάλογα τα πουλιά και τον εκτροφεα. Υπάρχουν άτομα που βγάζουν πραγματικά πουλιά, για αυτό καλό είναι να το ψάξουμε πολύ πριν πάρουμε και όχι από τον πρώτο που θα βρούμε. επίσης υπάρχουν εκτροφεις που εκτρέφουν διαφορά είδη πουλιών με αποτέλεσμα λόγο μεγάλου όγκου πουλιών να τα δίνουν ποιο φθηνά!
 
100 το ζευγάρι μου φαίνονται λίγα
Και σε μένα.
Αλλά σε προσωπικό μήνυμα πριν δυο περίπου βδομάδες, φίλος και μέλος μας έχει αγοράσει με αυτή την τιμή ζευγάρι καρδερίνες.

Εδώ θα πρέπει να αναφέρω πως υπάρχουν και άνθρωποι που εκτρέφουν με αγάπη, με μεράκι αυτά τα υπέροχα πουλιά και τα χαρίζουν.
Γνωρίζω προσωπικά δυο εξαιρετικούς εκτροφείς επίσης μέλη του petbirds... και έχω παραδείγματα και από τους δύο...
Μιλάω για τους @johnrider και @andreas72
 
Αυτή την εποχή δεν θα βρεις... Μπορείς να ασχοληθείς με το διάβασμα σχετικά με αυτά τα υπέροχα πουλιά και από Οκτώβριο (κατά τη γνώμη μου όχι νωρίτερα) να πάρεις. Μπορείς να "σταμπάρεις" ορισμένους καλούς εκτροφείς εδώ μέσα και να το κανονίσεις νωρίτερα, εφόσον θα έχουν διαθέσιμα πουλάκια (θέλω και εγώ :)
https://petbirds.gr/article/european-goldfinch-carduelis-carduelis/
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-διαχείρισης-και-εκτροφής-καρδερίνας.19123/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας-εκτροφής.22555/
 
Αυτή την εποχή δεν θα βρεις
Όχι απαραίτητα.
Μπορεί να βρει και μάλιστα από τα καλύτερα πουλιά.
Λόγω της δυσκολίας τους... Οι εκτροφείς κρατούν αρκετά ζευγάρια εφεδρικά..
Αν τους πάνε καλά περισσεύουν και τα διαθέτουν.
 
100 ευρώ το ζευγάρι από αγνωστο εκτροφέα και αυτη την εποχή... Το ξεχνάς.

Αντε και βρήκες...

Για φέτος... Ξεχνάς την αναπαραγωγή.

Οσο αναφορά το δαχτυλίδι... Ειναι ένας μύθος.

Σχεδόν σε όλα τα φόρουμ όταν δημοσιεύεις καρδερίνα χωρίς δαχτυλιδι, αρχιζει το κράξιμο.

Εδώ γελάμε... Και συγχρόνως βρήκαμε και την λύση εμείς οι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους.

Πάμε σε μία φωλιά στη φύση... Την πάιρνουμε... Δαχτυλιδώνουμε τους νεοσσούς... Τους βάζουμε σε μία κανάρα να τους μεγαλώσει και έτσι γίναμε και μεις εκτροφείς (νόμιμοι πλέον) για τους περισότερους.

ααα και ξέχασα...

Πουλάμε και 100 ευρώ το ζευγάρι.

Να δω πότε θα ξυπησουμε σαν λαός...

πφπφπφπφ

Καλημέρα κόσμε...
 
Εδώ γελάμε... Και συγχρόνως βρήκαμε και την λύση εμείς οι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους.

Πάμε σε μία φωλιά στη φύση... Την πάιρνουμε... Δαχτυλιδώνουμε τους νεοσσούς... Τους βάζουμε σε μία κανάρα να τους μεγαλώσει και έτσι γίναμε και μεις εκτροφείς (νόμιμοι πλέον) για τους περισότερους.
Μα γι' αυτό ακριβώς δεν επιτρέπονται εδώ μέσα οι αγοραπωλησίες για τα αρχέγονα, γιατί το δαχτυλίδι δεν είναι καμία απόδειξη.
Τι να κάνουμε όμως Βασίλη μου; Ανάκριση με λάμπα;
Συνήθως εδώ μπαίνουν και ρωτάνε οι ανύποπτοι. Οι συνήθεις ύποπτοι, μόνο για πλάκα και τρολάρισμα κάνουν ερωτήσεις.
 
Ως προς τις τιμές για balcanica εκτροφής (κανονικής εκτροφής ή στη χειρότερη ας πούμε να ήταν προπαππούδες τους πιασμένα), έχω δει από περιπτώσεις φίλων πως μετράει και το αν το αρσενικό του ζευγαριού είναι πουλί δασκαλεμένο με ποικιλία φωνών. Υπάρχουν άνθρωποι με μικρές εκτροφές ιθαγενών, εκτός συλλόγων, που πρώτα βάζουν σε διαδικασία διδασκαλίας τα αρσενικά και μετά τον Οκτώβριο - Νοέμβριο τα κάνουν ζευγάρια.

Ας πούμε γνωστός μου πήρε μία αρσενική balcanica εκτροφής 150 €, ενώ ο ίδιος εκτροφέας δίνει το ζευγάρι 250 €. Αλλά το πουλάκι είναι πραγματικό αστέρι στο κελάηδημα.
 
Να ενημερωσω σε αυτους που δεν γνωριζουν οτι εχω ειδη στην κατοχη μου ενα ζευγαρι καρδερινες αγωρασμενες 100€. Απλα ρωτησα ποσο πανε για την τιμη των νεοσσον
 
Να καταθεσω προσωπική μαρτυρία, όπου και να ρωτησα για εκτροφικα πουλιά κάτω από 100 το κομμάτι δεν βρήκα.
Στα αρσενικά "έβλεπα" μία διάθεση παζαρεματος, εκεί που δεν χωραγε συζήτηση ήταν στα θηλυκά εκτροφής, ούτε 99 ευρώ δεν το αφηνανε!
Γι αυτό και όλοι τα φυλαμε σαν "κόρη οφθαλμού" που λέμε

Πάντως παιδιά αξίζει να πάρετε και θα το ευχαριστειθητε όταν θα δείτε αυγά στην φωλιά!
 
Να καταθεσω προσωπική μαρτυρία, όπου και να ρωτησα για εκτροφικα πουλιά κάτω από 100 το κομμάτι δεν βρήκα.
Στα αρσενικά "έβλεπα" μία διάθεση παζαρεματος, εκεί που δεν χωραγε συζήτηση ήταν στα θηλυκά εκτροφής, ούτε 99 ευρώ δεν το αφηνανε!
Γι αυτό και όλοι τα φυλαμε σαν "κόρη οφθαλμού" που λέμε

Πάντως παιδιά αξίζει να πάρετε και θα το ευχαριστειθητε όταν θα δείτε αυγά στην φωλιά!
Εγω πετυχα καλο εκτροφεα και μου το εδωσε 50€ το ενα
 
Back
Top