Γενικά Πόσο κοστίζουν τα κόκκινα καναρίνια αχάτες και που μπορώ να βρω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Peyote
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Peyote

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Κατερίνη
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις πόσο κοστίζουν τα αχάτης κόκκινα και που μπορώ να βρω (είμαι από Κατερίνη αλλά η τρέλα μου θα με οδηγούσε και στην Κρήτη για να πάρω 2 ζευγάρια σαν την φωτογραφία :D

axatis.jpg
 
κοστιζουν μεχρι 40 € το ενα, αρσενικα κα ιθηλυκα εχουν την ιδια τιμη,θα σε συμβουλευα να μην κανεις βιαστικες κινησεις κα ινα σου πω πως και σε αυτο το ειδος υπαρχει το χιονε κα ιτο εντονο αλλα και το ιβουαρ χιονε, να παρεις ενα εντονο και ενα χιονε για να αποφυγεις τις κυστες{λαμψ}

www.poc.gr/Downloads/BAtlas/default.asp?vl=1

Φωτογραγικό ’λμπουμ Πουλιών Συντροφιάς
 
Φίλε μου αν και δεν είμαι απόλυτος γνώστης των φτερωμάτων σου λέω τα εξής:
Όπως ανέφερε ο φίλος Αστραπό πιο πάνω για να δημιουργήσεις ένα ζευγάρι και να πάρεις όμορφους απογόνους πρέπει οι γονείς να φέρουν μεταξύ τους διαφορετικό τύπο πτερώματος, η διαφορά τους είναι ότι το ένα πουλί θα είναι σαν αυτό της φωτογραφίας το δε άλλο θα φέρει στο πτέρωμα του μικρές λευκές πιτσιλιές. Αυτό το κάνουμε διότι τα πουλιά που θα γεννηθούν από γονείς με τον ίδιο τύπο φτερώματος στο μέλλον θα αποκτήσουν κύστες ή ανομοιομορφία στο πτέρωμα τους. Τώρα τα πουλιά που θα γεννηθούν σύμφωνα με τον νόμο του Μέντελ θα είναι τα μισά σαν την φώτο και τα υπόλοιπα χιονέ, όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα ολοκληρώσεις με ευλάβεια το πρόγραμμα "βαφής" των νεοσσών. Το τελικό αποτέλεσμα θα το δείς έπειτα από την πρώτη πτερορροια.
 
Ας μου επιτρέψει ο Λευτέρης να δώσω μια πρώτη απάντηση.
Λαμψ=κύστες.
Υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην διασταύρωση πουλιών με σκληρό πτέρωμα.
Τέτοιο πουλί είναι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι.
Γι' αυτό, η σωστή αναπαραγωγή γίνεται, διασταυρώνοντας
ένα ΕΝΤΟΝΟ με ένα ΧΙΟΝΕ. (Το χιονέ είναι μαλακόπτερο).
Αυτός είναι ο κανόνας, διότι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.
Μια ματιά εδώ θα σου δώσει μια πρώτη ιδέα.
Έλεγχος του τύπου πτερώματος πριν από το ζευγάρωμα

Υ. Γ Θάνο με πρόλαβες, δεν είδα το πόστ σου!
 
Μάκη δεν πειράζει εγώ τα έγραψα εντελώς απλά εσύ έδωσες μια πιο επιστημονική διάσταση θα έλεγα μιας και είσαι πιο πολλά χρόνια στο χώρο, αν κάπου έκανα λάθος ή στο μέλλον κάνω να με διορθώνεις. 😉
 
Ευχαριστώ Μάκη! Είμαι νέος εκτροφεας και είμαι γεμάτος ερωτήματα! βρήκα μια καλή παρέα να βασανίσω και να ζαλίσω χεχεχε
 
Η γνώση γύρο απο το χόμπυ μας,θα δείς περνόντας ο καιρός,
οτι είναι ατελείωτη. Διάθεση να υπάρχει και πάντα κάτι
θα υπάρχει να μαθαίνουμε όλοι, παλιοί και νέοι.
 
Είμαι Γουμαρι Ευχαρίστησα μόνο τον Μάκη και Άφησα τον Θάνο έκτος... Ντροπή μου... απλός ο Μάκης το διατύπωσε καλύτερα και ήταν πιο κατανοητό ευχαριστώ θάνο

Γεια να βγάλω Aχάτης κόκκινο έντονο όπως στην φωτογραφία τι αχάτης κόκκινο προτείνετε;
Αχάτης κόκκινο ιβουάρ χιονέ
Αχάτης κόκκινο χιονέ
Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού
Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού 2
Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού 3
 
Ας μου επιτρέψει ο Λευτέρης να δώσω μια πρώτη απάντηση.
Λαμψ=κύστες.
Υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην διασταύρωση πουλιών με σκληρό πτέρωμα.
Έχω την εντύπωση ότι οι κύστες δημιουργούνται όταν ζευγαρώνουμε 2 πουλιά με μαλακό φτέρωμα μεταξύ τους. Ο λόγος είναι ότι σε κάθε γεννιά το φτερό γίνεται και πιο μαλακό και στο τέλος δεν μπορεί να βγει από το δέρμα. Αυτό είναι και η κύστη στην πραγματικότητα, πούπουλα που αναπτύσονται κάτω από το δέρμα του πουλιού. Πάντως και το ζευγάρωμα με δύο εντόνου τύπου πουλιά δεν ενδύκνειται γιατί κάθε γεννιά που βγάζουμε το φτέρωμα γίνεται όλο και πιο φτωχό. Αυτά τα ξέρω για τα gloster, στα οποία υπάρχει πρόβλημα με κύστες και πιστεύω ότι ισχύουν για όλα τα καναρίνια.
 
εχεις δικιο σε ενα βαθμο βασιλη ΑΛΛΑ αν ζευγαρωσουμε 2 σκληροφτερα πουλια τιοτε το αποτελσμα θα εινα ιαπο απογοητευτικο εως και υπερ-απογοητευτικο,ΕΙΔΙΚΑ οταν δεν εχουμε γνωσεις στα φτερωματα και στην διαδικασια, κα ιτον λογο που κανουμε αυτο το ζευγαρωμα, το πουλι-απογονος απο 2 σκληροφτερα πουλια θα εινα ισαν να εκανε μπερμαντ με ηλεκτρικη πριζα, περιπου
 
Λευτέρη αυτό το ανέφερα. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ζευγαρώνουμε δύο ομοιου τύπου φτερώματος πουλιά. ΠΑΝΤΑ έντονο με χιονέ μπαίνουν ζευγάρι. Το μόνο που ήθελα να αναφέρω ήταν ότι είναι ανάποδα. Δηλαδή οι κύστες εμφανίζονται στα μαλακόπτερα. Στα gloster κυρίως, (η αρρώστεια μου είναι αυτή η ράτσα!) το πρόβλημα με τις κύστες δημιουργήθηκε από επαναλαμβανόμενα ζευγαρώματα μαλακώφτερων πουλιών μεταξύ τους, για να αποχτήσουν το πλούσιο αυτό φτέρωμα και πλέον έχει περάσει στη ράτσα και εμφανίζεται ακόμη και αν έχεις κάνει σωστά την επιλογή στο ζευγάρωμα μερικές φορές.
 
Δηλαδη για να παρεις αχατη κοκκινο εντονο ζευγαρωνεις ενα αχαρη κοκκινο εντονο με ενα αχατη κοκκινο χιονε;
To ενδεικνυόμενο, είναι αυτό. Δυο πουλιά της ίδιας μετάλλαξης, με το ίδιο λιπόχρωμα και αντίθετα πτερώματα.
Πέραν αυτού του ζευγαρώματος, μπορεί να προκύψει και απο άλλους συνδιασμούς, αλλά δεν είναι του παρόντος. 🙂
 
To ενδεικνυόμενο, είναι αυτό. Δυο πουλιά της ίδιας μετάλλαξης, με το ίδιο λιπόχρωμα και αντίθετα πτερώματα.
Πέραν αυτού του ζευγαρώματος, μπορεί να προκύψει και απο άλλους συνδιασμούς, αλλά δεν είναι του παρόντος. 🙂
Υπαρχει δηλαδη αχατης κοκκινο χιονε κ μακη; η εννωουμε οτι βαζουμε αχατη κοκκινο εντονο με κοκκινο λιπωχρομικο χιονε ( μη εντονο);
 
Υπαρχει δηλαδη αχατης κοκκινο χιονε κ μακη; η εννωουμε οτι βαζουμε αχατη κοκκινο εντονο με κοκκινο λιπωχρομικο χιονε ( μη εντονο);
Υπάρχει - υπάρχει και σχεδόν πάντα έτσι, προσπαθούμε να πάρουμε όμοιους απογόνους Δεν αναμιγνύουμε ποτέ λιποχρωμικά με μελανινικά πουλάκια.
 
Υπάρχει - υπάρχει και σχεδόν πάντα έτσι, προσπαθούμε να πάρουμε όμοιους απογόνους Δεν αναμιγνύουμε ποτέ λιποχρωμικά με μελανινικά πουλάκια.
Σας ευχαριστω πολι
 
Back
Top