Διατροφή Πόσο πρέπει να τρώει ένα αρσενικό καναρινι Timbrado;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η ενδεικνυόμενη ποσότητα τροφής που πρέπει να τρώει ένα πουλάκι όπως το καναρίνι, είναι μια κουταλιά της σούπας ημερησίως.
O Fterotos kosmos
Ενα πουλάκι μεσαίου προς μικρού μεγέθους τρωει 3-4 ή 4-5 γραμμάρια δηλαδή κατι λιγότερο απο ενα κουταλάκι του γλυκού.Αυτο συμβαίνει στις 9 απο τις 10 φορές και παίζει ρολο το πως έχει μάθει να τρώει το πουλι ολη του την ζωη.
Οταν του βάζουμε μιση ταΐστρα την εβδομάδα τρωει πρωτα περιλλα κανναβούρι νιζερ κλπ και μενει να περασει 3 μερες μονο με αμυλούχους αφου γέμισε με λιπαρα.
Το άρθρο του κυρίου Γιάννη Κουλετση που ποσταρε ο Νικος, αναφέρει οτι ταιζει τα πουλια καθε μερα και οχι οποτε το θυμάται.
Δεν ξερω αν αναφέρεται σε συγκεκριμένη κουταλιά της σούπας (ισως κοφτη) και για τι καναρινιά μιλαει, δεν τρωει το ιδιο ενα τιμπραντο με ενα γιορκ.

Σε αυτο το αρθρο ([URL='http://jn.nutrition.org/content/128/12/2684S.short]The Comparative Nutrition of Two Passerine Species: the Canary (Serinus canarius) and the Zebra Finch (Poephila guttata)[/URL] αναφέρεται πως οτι
The canaries had a mean seed kernel intake of 3.52 g/(birdd), equivalent to a gross energy (GE) intake of 72.4 kJ/(birdd).
Αλλα και εδω 3-4 γρ ημερησίως Nutrition and energetics of the canary (Serinus canarius). - PubMed - NCBI
Δεν το λενε ομως μονο ο έρευνες μιλαω με την μεχρι τωρα εμπειρια και παρατηρήσεις μου.
Οταν κάνουμε εκτροφή εμεις καθορίζουμε τι και ποσο θα φανε τα πουλιά ομως και με τι θα το ζευγαρώσουμε.
 
Καλή η θεωρία, αλλά ποιος εφαρμόζει αυτή την μέθοδο;

Γιάννη έτσι ταίζεις εσύ τα πουλάκια;

Νίκο... Μήπως εσύ;

Και για ποιο λόγο;
 
Eγώ πλέον, ναι μεν δεν το εφαρμόζω έτσι (κυρίως λόγω ελλείψεως χρόνου), αλλά θεωρώ ότι κατάφερα τελικά αυτό που ήθελα. Αν δεν αδειάσει η ταϊστρα από ΟΛΟΥΣ τους σπόρους, δεν μπαίνει φρέσκια τροφή.. μην το επιχειρήσετε όμως απότομα, η αλλαγή διατροφής δεν πρέπει να συντελείται βιαίως γιατί στρεσσάρει τα πουλιά.
 
Eγώ πλέον, ναι μεν δεν το εφαρμόζω έτσι (κυρίως λόγω ελλείψεως χρόνου), αλλά θεωρώ ότι κατάφερα τελικά αυτό που ήθελα. Αν δεν αδειάσει η ταϊστρα από ΟΛΟΥΣ τους σπόρους, δεν μπαίνει φρέσκια τροφή.. μην το επιχειρήσετε όμως απότομα, η αλλαγή διατροφής δεν πρέπει να συντελείται βιαίως γιατί στρεσσάρει τα πουλιά.

α αγεια σου... Παλικάρι μου.
 
Ο φίλος ρώτησε πόσο τρώει το κάθε τιμπραντο αλλά αφού ρωτήσατε εμένα να σας πω. Εγώλοιπόν δεν το κάνω ακριβώς έτσι αλλά βάζω συγκεκριμένη ποσότητα για 3 ημέρες ανάλογα το κάθε πουλι. συνήθως έχουν αδειάσει την τάιστρα αν όχι την φυσάω συμπληρώνω λιγότερο για να φάει μέχρι και το τελευταίο κεχρί.
Αυτό γίνεται σε όλα τα πουλιά μου. Τα έχω μάθει έτσι γιατί έτσι πρέπει κατά την γνώμη μου.
Βασίλη εσύ τον είπες τον λόγο που το κάνω παραπάνω " ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει! " ;-)
Νίκο για να ξέρεις πότε θα αδειάσει η τάιστρα από όλους τους σπόρους πρέπει να ξέρεις πόσο τρώει το κάθε πουλι ή να την ελέγχεις συνεχώς (που αναφέρεις ότι δεν έχεις χρόνο) έχεις καταλήξει λοιπόν ότι ένα καναρίνι τρώει ένα κουταλι της σούπας (15 γρ) την ημέρα γιατί αν είναι έτσι κάτι δεν πάει καλά...
 
Ο φίλος ρώτησε πόσο τρώει το κάθε τιμπραντο αλλά αφού ρωτήσατε εμένα να σας πω. Εγώλοιπόν δεν το κάνω ακριβώς έτσι αλλά βάζω συγκεκριμένη ποσότητα για 3 ημέρες ανάλογα το κάθε πουλι. συνήθως έχουν αδειάσει την τάιστρα αν όχι την φυσάω συμπληρώνω λιγότερο για να φάει μέχρι και το τελευταίο κεχρί.
Αυτό γίνεται σε όλα τα πουλιά μου. Τα έχω μάθει έτσι γιατί έτσι πρέπει κατά την γνώμη μου.
Βασίλη εσύ τον είπες τον λόγο που το κάνω παραπάνω " ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει! " ;-)
Νίκο για να ξέρεις πότε θα αδειάσει η τάιστρα από όλους τους σπόρους πρέπει να ξέρεις πόσο τρώει το κάθε πουλι ή να την ελέγχεις συνεχώς (που αναφέρεις ότι δεν έχεις χρόνο) έχεις καταλήξει λοιπόν ότι ένα καναρίνι τρώει ένα κουταλι της σούπας (15 γρ) την ημέρα γιατί αν είναι έτσι κάτι δεν πάει καλά...

α αγεια σου... Παλικάρι μου.
 
Ο φίλος ρώτησε πόσο τρώει το κάθε τιμπραντο αλλά αφού ρωτήσατε εμένα να σας πω. Εγώλοιπόν δεν το κάνω ακριβώς έτσι αλλά βάζω συγκεκριμένη ποσότητα για 3 ημέρες ανάλογα το κάθε πουλι. συνήθως έχουν αδειάσει την τάιστρα αν όχι την φυσάω συμπληρώνω λιγότερο για να φάει μέχρι και το τελευταίο κεχρί.
Αυτό γίνεται σε όλα τα πουλιά μου. Τα έχω μάθει έτσι γιατί έτσι πρέπει κατά την γνώμη μου.
Βασίλη εσύ τον είπες τον λόγο που το κάνω παραπάνω " ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει! " ;-)
Νίκο για να ξέρεις πότε θα αδειάσει η τάιστρα από όλους τους σπόρους πρέπει να ξέρεις πόσο τρώει το κάθε πουλι ή να την ελέγχεις συνεχώς (που αναφέρεις ότι δεν έχεις χρόνο) έχεις καταλήξει λοιπόν ότι ένα καναρίνι τρώει ένα κουταλι της σούπας (15 γρ) την ημέρα γιατί αν είναι έτσι κάτι δεν πάει καλά...
Γιάννη το δεν έχω χρόνο δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται καθημερινός έλεγχος στις ταϊστρες, φύσημα, εξτρά συμπληρώματα σε λαχανικά, φυτά, μήλα, αυγό, μπρόκολο... και αλλαγή νερού... Δεν μπορώ όμως να είμαι και με την κουτάλα να γεμίζω καθημερινά+ το ότι στην κλούβα υπάρχει ο κίνδυνος (αν το μετράω ακριβώς) κάποια να φάνε περισσότερο και άλλα καθόλου...
 
Εσείς στα καναρίνια κάνετε δίαιτα; Εγώ στους παπαγάλους μου άφησα και όρισαν αυτοί την ημερήσια ποσότητα τροφής τους. Σίγουρα από μόνοι τους τρώνε λιγότερο το καλοκαίρι από τον χειμώνα. Έχω βέβαια μόνο πέντε κλουβιά και αλλάζω κάθε μέρα τροφή, πετάω ελάχιστη, δηλαδή όσο είναι το τσικ παραπάνω που βάζω μήπως κάποια μέρα την χρειαστούν. Αλλά δεν αφήνω ποτέ ζώο να πεινάσει.
 
Μαρία, ειμαι απολύτως σύμφωνος με όσα λες. Σαφέστατα και δε θέλει κανεις να πεινάει ενα ζώο. Αλλά επισης δε θα ήθελα να εχω ενα πουλακι παχύσαρκο, διότι αυτο ειναι κακό τόσο για την υγεία του, όσο και για την ποιότητα ζωής του. Επομένως εφόσον έχει ήδη αρχίσει και αναπτύσσει λίπος, που δε θα έπρεπε να έχει υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, καλό θα ήταν να ληφθούν ήπια μέτρα σωστότερες διατροφής και ακριβώς αυτο ψάχνω.
Παρατήρησα λοιπον, οτι το εν λόγω καναρινι, δεν καταλώνει ενα ολόκληρο κουταλάκι τροφή την ημέρα, αλλά κάτι λιγότερο, αλλά ανησυχώ μήπως αυτό αίρεται στο εγγύς μέλλον, μια που ο καιρος θα ειναι ψυχροτερος και ενδεχομένως λόγω αυτού οι διατροφικές ανάγκες του πουλιού αυξηθούν. Είδα επισης οτι το μίγμα τροφής που του δίνω έχει μάλλον υψηλά ποσοστά νιζερ, που αν δεν κανω λάθος ειναι σπόρος ιδιαίτερα πλούσιος σε λιπαρά.
Και τώρα προβληματίζομαι αν θα του μειώσω το νιζερ και αν θα του αυξήσω τη συγκέντρωση των αμυλούχων σπόρων, ενώ εκ παραλλήλου του αυξήσω και την ποσότητα παρεχόμενης τροφής λόγω του επερχόμενου χειμωνα.
Αυτά προς το παρόν.
 
εγω κατα την εκπαίδευση παιδιά γενικότερα για αυτή την περίοδο δίνω κέχρι ρούψεν ελάχιστο νίζερ και ελάχιστο ηλίοσπορο λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στον Έβρο, 45% κέχρι 45% ρούψεν 5% νίζε 5% ηλίοσπορο και τα πουλιά έχουν μηδαμινό λύπος... όσο για την ποσότητα περίπου 3/4 απο το καπάκι της κοκα κόλα στα αρσενικά, και σχεδόν γεμάτο καπάκι απο κοκα κόλα στα θηλυκά ημερησίως.
 
Συγνώμη αλλά έτσι θα τα καταστρέψεις τα τιμπραντο.
Πολύ ρουψεν δίνουν στα μάλλινουα να λένε χαμηλοφωνα γιατί υποτίθεται πως έχει αυτή την ιδιότητα τα τιμπραντο που θέλουμε να έχουν μεταλο πέρα από την φωτη που θα χαλάσει αν ισχύει επηρεάζει σημαντικα τον θυρεοειδή.
Αν θες να δίνεις μείωσε την ποσότητα αρκετά οι περισσότεροι εκτροφεις τιμπραντο να ξέρεις το αποφεύγουν.

Κάτι ακόμα σημαντικό που δεν έχει το μίγμα σου είναι ότι δεν υπάρχει ίχνος από περιλα και καναβουρι, πολυ κακο για μένα αυτό...
 
Συγνώμη αλλά έτσι θα τα καταστρέψεις τα τιμπραντο.
Πολύ ρουψεν δίνουν στα μάλλινουα να λένε χαμηλοφωνα γιατί υποτίθεται πως έχει αυτή την ιδιότητα τα τιμπραντο που θέλουμε να έχουν μεταλο πέρα από την φωτη που θα χαλάσει αν ισχύει επηρεάζει σημαντικα τον θυρεοειδή.
Αν θες να δίνεις μείωσε την ποσότητα αρκετά οι περισσότεροι εκτροφεις τιμπραντο να ξέρεις το αποφεύγουν.

Κάνεις λάθος Γιάννη.

Πάρα πολλοί εκτροφείς timbrado δίνουν ρούπσεν στα πουλιά τους... Ειδικά αυτή την περίοδο.

Και δόξα το Θεό. Γνωρίζω πάαααρα πολλούς και μάλιστα με πολύ καλά πουλιά.
 
Και μένα παιδιά αυτή τη δοσολογία μου την συνέστησε άλλος εκτροφέας του μελωδικού τιμπράντο μας, και μάλιστα με αρκετές διακρίσεις, όσο για τον ηλιόσπορο τον δίνω για λόγους χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην περιοχή, αναλογούν 3-4 σπόρους ηλιόσπορο ημερησίως... Συγνώμη βέβαι για τυχών λάθος που κάνω, δεν θέλω να πάρω κανέναν στο κεφάλι μου...
 
Αντικατέστησε το ρούψεν... Εγώ στο παρακάτω θα έβαζα και 10 % βρώμη(αφαιρώντας το ποσοστό από το ασπούρι).

Aπό το blog του Γιάννη Κλάψα :

Ο Luis Gil Gonzales κριτής της FOE, κατά τη διάρκεια σεμιναρίου που έγινε στο πλαίσιο του 5ου Ελληνικού Διαγωνισμού καναρινιών φωνής Timbrado (ΕΛ. ΣΥ. ΤΙ. Αθήνα 8-12/12/2011) συνέστησε την παρακάτω αναλογία σπόρων που χρησιμοποιεί ο ίδιος και ο σύλλογός που ανήκει στην Μαδρίτη.


5 kg κεχρί

1/4 kg καναβούρι


1/4 kg νίζερ

1/2 kg λευκή περίλλα



1/4 kg λινάρι
Επίσης ο κριτής τόνισε ότι πρέπει να αποφεύγεται η χρήση του ρούπσεν (είτε μαύρου είτε κόκκινου, κυρίως λόγω της γενετικής τροποποίησης που έχει υποστεί).

αποφυγή μαύρου ρούπσεν


αποφυγή κόκκινου ρούπσεν



Σε ποσοστά επί τοις 100% το παραπάνω μείγμα περιέχει:

  • Κεχρί 80%
  • Νίζερ 4%
  • Λινάρι 4%
  • Καναβούρι 4%
  • Περίλλα (Λευκή) 8%

Ανάλυση των παραπάνω σπόρων διατροφής Timbrado:
- Κεχρί
(canary seed): ή ασπούρι, είναι ένας κατά βάση αμυλούχος σπόρος. Αποτελεί το βασικό σπόρο σε όλα τα μείγματα για την διατροφή όλων των καναρινιών. Ανάλογα την εποχή (ανάπαυση-αναπαραγωγή-πτερόρροια) έχει και διαφορετική αναλογία στο μέσα μείγμα μας (από 60% έως 80%).
- Νίζερ: Σπόρος που λατρεύουν τα καναρίνια γιατί είναι πλούσιος σε λιπαρά 35% με τα περισσότερα να είναι ωφέλιμα λιπαρά οξέα. Ενδείκνυται η χορήγησή του σε συνδυασμό με το καναβούρι. Η χρήση του έως 10% στο μείγμα είναι ιδανική.
- Καναβούρι: Το καναρίνι αγαπά τους λιπαρούς σπόρους σαν το καναβούρι. Τα λιπαρά του είναι 35% εκ των οποίων τα περισσότερα ωφέλιμα λιπαρά οξέα ενώ έχει πολύ καλή αναλογία πρωτεΐνης. Μια αναλογία 5% είναι πολύ καλή για το μείγμα μας.
- Λινάρι: Άλλος ένας λιπαρός σπόρος με αυξημένο ποσοστό φυτικών ινών (καλό για το γαστρεντερικό). Η χρήση του πρέπει να είναι λελογισμένη (έως 5%) διότι σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει και διάρροια.
- Λευκή περίλα: Πρόκειται για ένα σπόρο πλούσιο σε Ω3 λιπαρά οξέα με μεγάλη περιεκτικότητα πρωτεΐνης, τον οποίο αγαπούν τα καναρίνια. Η χρήση του από 2% έως 5% θεωρείται ιδανική (με την μέγιστη χρήση στην πτερόρροια και την αναπαραγωγή).
Προσωπικά, πιστεύω ότι το παραπάνω μίγμα (παρόμοιας σύνθεσης μείγμα πωλείται και από γνωστή εταιρία στο εμπόριο) καλό είναι στην http://timbradoscanary-r74.blogspot.com/p/blog-page_09.html και της προετοιμασίας (της αναπαραγωγής) να τροποποιείται λίγο, αυξάνοντας την ποσότητα σχεδόν στο διπλάσιο του νίζερ και του λιναριού ενώ λιγότερο του καναβουριού και της περίλλας, μειώνοντας προφανώς αντίστοιχα το ποσοστό του κεχριού.[/dls]
[/dls]
 
Πολύ ρουψεν δίνουν στα μάλλινουα να λένε χαμηλοφωνα γιατί υποτίθεται πως έχει αυτή την ιδιότητα
ίσχυει ότι λένε χαμηλόφωνα. Κ το ρουψεν φίλε μου σε τόσο μεγάλο ποσοστό για τιμπραντο δεν κάνει τόσο βάζω εγώ στα μάλλινουα.
 
Back
Top