Φροντίδα Πότε ένας παπαγάλος είναι έτοιμος να βγει από το κλουβί;

Εγγραφή
18 Ιουν 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟς ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ. (ΣΥΓΚΕΚΡΗΜΕΝΑ ΚΟΚΑΤΙΛ)
 
ενας παπαγαλος ειναι ετοιμος να βγει αν εχει εξοικειωθει μαζι σου.
εσενα σε φοβαται; Εχεις κερδισει την εμπιστοσυνη του;
 
Ο παπαγάλος σου πρέπει να έχει ηρεμήσει και να μη σε φοβάται. Αυτό είναι το βασικό! Αυτό που πρέπει να προσέξεις πάντως όταν αφήσεις το πουλάκι ελεύθερο είναι, να έχεις κλειστές μπαλκονόπορτες και παράθυρα (και τις κουρτίνες), να έχεις σκεπάσει καθρέφτες, να μην έχεις κανένα ποτήρι με υγρά (μπορεί να πέσει μέσα και να πνιγεί), να έχεις κλειστή την πόρτα του μπάνιου και τέλος να μην έχεις αναμμένο μάτι κουζίνας ή ζεστή κατσαρόλα.


Για περισσότερα: https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-ελεύθερα-στο-σπίτι.2057/

Ισχύουν ακριβώς τα ίδια και για κοκατίλ.
 
κοιτα το ταιζω με το χερι μου μερικες φορες με αφηνει να τον χαιδεψω αλλα δεν καθεται στο χερι μου
 
και να απομακρυνεις αιχμηρα αντικειμενα... Και γενικα οτιδηποτε μπορει να ειναι επικινδυνο για το πουλι.
 
ρε παιδια των εχω ενα χρονο χρονο τωρα δεν ειναι αρκετος χρονος για να με εχει συνηθισει;
 
κοιτα το ταιζω με το χερι μου μερικες φορες με αφηνει να τον χαιδεψω αλλα δεν καθεται στο χερι μου

Καλό θα ήταν να περιμένεις λιγάκι. Ποσό καιρό έχεις το κοκατίλ;
Συγγνώμη αλλά κάναμε ακριβώς την ίδια ώρα το post. 14:04
 
αφου εσυ ο ιδιος ειπες οτι δεν καθεται στο χερι σου αρα δεν σε εχει μαθει ακομα τελειως σε σημειο να τον εχεις εξω και να ειναι πανω σου.
δωστου λιγο χρονο ακομα.
δινε του λιχουδιτσες με το χερι σου για να σε συνδυασει με κατι που του αρεσει πολυ ωστε να σε συνδυασει με κατι το ευχαριστο.
υπομονη θελει δεν γινονται ολα μεσα σε μια μερα
 
Γιώργο ο χρόνος είναι σχετικός.Αν το πουλί δεν είναι έτοιμο θα το στρεσάρεις και θα χάσεις αυτόν τον χρόνο που τα πήγατε τόσο καλά.
 
εγω δεν ειπα μια μερα αλλα και ενα χρονο ρε παιδια τον καρδιναλιο τον εκπεδευσα σε περιπου δυο βδομαδες νομιζα οτι ηταν πιο ευκολο ναεκπεδευσεις ενα παπαγαλο απο ενα αλλο πτηνο
 
μην τα παρατας.
υπομονη κανε μονο... Να δεις που στο τελος θα πετυχεις το σκοπο σου.
να θυμασαι ομως να μην κανεις κατι που θα τρομαξει το κοκατιλ σου γιατι μετα θα κανεις διπλο κοπο για να ξανακερδισεις την εμπιστοσυνη του.
 
φυσικα η ηλικια παιζει ρολο... Οσο πιο μικρο ειναι τοσο το καλυτερο.
για το φυλο δεν νομιζω να παιζει και τοσο σημαντικο ρολο οσο η ηλικια.
 
παντοσ νομιζω οτι οσο πιο μικρος ειναι ο παπαγαλοσ τοσο πιο ευκολα εκπεδευεται
 
Back
Top