Γενικά Πότε αφήνουμε ελεύθερους τους παπαγάλους να γνωριστούν από κοντά;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Στον όσο καιρό είναι μαζί ο Λινκ και τελικά η Λένα (μιας και απέκτησε πλέον όνομα) δεν κάνουν φασαρία ούτε προσπαθούν να τσακωθούν όσο πετάνε επισκέπτονται ο ένας το κλουβί του άλλου. Βέβαια όποιος κάνει αρμένικη την επίσκεψη τότε το δάγκωμα είναι μονόδρομος αλλά το ίδιο κάνουν και σε εμένα όταν πλησιάζω τα κλουβιά τους. Πέρα από αυτό όμως η Λένα αντιγράφει τον Λινκ σε ότι βλέπει να κάνουμε και όταν βγαίνει αυτή εκτός κλουβιού κάνει τα ίδια. Ο Λινκ από την άλλη αν χαιδέψω ή νευριάσω την Λένα και βγάλει κραυγές αρχίζει και νευριάζει μαζί μου. Ανεβοκατεβαίνει όλο το κλουβί και τα μάτια του είναι κολλημένα πάνω μου σαν να μου λεει "έχε χάρη που δεν μπορώ να βγω έξω!" Οπότε εγώ πως μπορώ να ξέρω πότε θα μπορούσαν να βρεθούνε για πρώτη φορά εκτός κλουβιού και οι δύο; Στο επόμενο ποστ σαν απαντηση θα ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες μιας και έχω αρκετό καιρό να βάλω
[automerge]1567184148[/automerge]

[automerge]1567184723[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • received_1028568187493193.webp
    received_1028568187493193.webp
    312 KB · Προβολές: 22
  • received_3187870214573069.webp
    received_3187870214573069.webp
    196,7 KB · Προβολές: 25
  • received_1141410136060563.webp
    received_1141410136060563.webp
    460,9 KB · Προβολές: 27
  • received_390801764957572.webp
    received_390801764957572.webp
    285,6 KB · Προβολές: 27
  • received_494168284461944.webp
    received_494168284461944.webp
    30,3 KB · Προβολές: 28
  • received_391674818202102.webp
    received_391674818202102.webp
    216,2 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω ποια είναι τα σημάδια, εγώ απλά άκουσα της Σίσσυ που μου είχε πει ότι πρέπει να έρθουν σε επαφή πριν "παραγνωριστουν". Και είχε απόλυτο δικιο! Από την εμπειρία μου πάντως με τα τέρατα, θα σε συμβουλευα να τα παρατηρείς διακριτικά είτε είναι ο ένας μέσα και ο άλλος έξω είτε αργότερα και τα δύο έξω. Να τα αφήσεις σε έναν χώρο να γνωριστούν μονα τους χωρίς να σε βλέπει το ένα να πασπατευεις το άλλο.
 
Να τα αφήσεις σε έναν χώρο να γνωριστούν μονα τους χωρίς να σε βλέπει το ένα να πασπατευεις το άλλο.

Κάθε πρωί έχουμε σαν ρουτίνα να ξυπνάω στις 7 παρά και μετά να έχω 30 λεπτά τον Λινκ πρώτα έξω και 30 λεπτά μετά την Λένα. Στην συνέχεια κάνω μπάνιο και φεύγω για δουλειά οπότε είναι μόνα τους. Αν είναι η Δέσποινα εδώ τα βγάζει κι αυτή λίγο τον ένα λίγο την άλλη. Οπότε δεν ξέρω πως μπορώ να γνωρίζω αν μπορώ να τα αφήσω και τα δύο ελεύθερα.
 
Άγγελε, το να βγαίνει το καθένα και να κάθεται στο πάνω μέρος του κλουβιού του άλλου, καλύτερα να σταματήσει...
Βάλε στο ίδιο ύψος τα κλουβιά δηλ οι πατήθρες να φροντίσεις να βρίσκονται στο ίδιο ύψος. Όπως βλέπω έχουν μεγάλη διαφορά ύψους τα κλουβιά τους...Βρες λοιπόν ένα τρόπο να δημιουργήσεις ''ίδιες συνθήκες'' (ύψους=κυριαρχίας) και για τους δύο.
Τις ώρες που κάποιος βρίσκεται σπίτι πλησίαζε τα κλουβιά τόσο όσο να εφάπτονται (δηλ να μπορεί ο ένας να ''φιλήσει'' τον άλλον ή και να χτενιστούν αν γίνεται.
Αυτό είναι ένα πρώτο βήμα ώστε ν΄αντιληφθείς πάνω κάτω, αντιδράσεις κι ενέργειες=προθέσεις του ενός για τον άλλον.
 
Άγγελε, πώς πάει; Είδατε κάποιο σημάδι ή ακόμα ο ένας ανιχνεύει την άλλη;
Τα έχω και τα δύο στο ίδιο ύψος με τα κλουβιά να εφάπτονται. Κάθε τόσο φιλιούνται αν και φοβάται μην δαγκώσει ο ένας την γλώσσα του άλλου και γενικά είναι αρκετά ήρεμα μεταξύ τους. Ακόμη όμως τα βγάζω ξεχωριστά.
 
Ακόμη όμως τα βγάζω ξεχωριστά.
Να μην τους επιτρέπεις όμως να κάθεται ο ένας πάνω στο κλουβί του άλλου. Άσ΄τους καμιά βδομάδα κοντά κοντά και ξεκίνα να τους βγάζεις μαζί, εφόσον όλα εξελίσσονται ομαλά.
Το δύσκολο ή επικίνδυνο δεν είναι να βγουν έξω μαζί, αλλά να συζήσουν σε κοινό κλουβί...
 
Κάπου διάβασα Σίσσυ για μια κοπέλα εδδω που στις διακοπές της βρέθηκαν και τα δύο μαζί με αποτέλεσμα το ένα να βγάλει το ράμφος του άλλου... Στην ιδέα και μόνο φοβάμαι να τα βγάλω μαζί για αυτό και ψάχνω σημάδια που να δω αν το επιτρέπουν οι καταστάσεις
[automerge]1567456308[/automerge]
Κάπου διάβασα Σίσσυ για μια κοπέλα εδδω που στις διακοπές της βρέθηκαν και τα δύο μαζί με αποτέλεσμα το ένα να βγάλει το ράμφος του άλλου... Στην ιδέα και μόνο φοβάμαι να τα βγάλω μαζί για αυτό και ψάχνω σημάδια που να δω αν το επιτρέπουν οι καταστάσεις
Για τον ύπνο δεν με πειράζει ας κοιμούνται και χωριστά. Το όλο θέμα είναι να κερδίσουν την έξοδο τους μαζί ώστε να είναι και τα δύο μια ώρα ελεύθερα κάθε πρωί πρίν φύγω για δουλειά και όχι από 30 λεπτά το καθένα
 
Δεν θυμάμαι το θέμα που αναφέρεις Άγγελε, αλλά ούτως ή άλλως όταν θα βρεθούν μαζί εκτός κλουβιού θα πρέπει να είσαι σε απόλυτη εγρήγορση. Καλύτερα δε (αν γίνεται) ο χώρος που θα βγουν να είναι ''άγνωστος'' και για τους δυο.
Εννοώ καλύτερα να βρεθούν σε πιο ουδέτερο χώρο από αυτόν που έχουν συνηθίσει και φρόντισε τα κλουβιά τους να μην βρίσκονται στο οπτικό τους πεδίο, ώστε ή μαζί σου ν΄ασχοληθούν ή με κάποια παιχνίδια ή τροφή και να μην επιστρέψει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
 
Καλύτερα δε (αν γίνεται) ο χώρος που θα βγουν να είναι ''άγνωστος'' και για τους δυο.

Ο Λινκ ξέρει το σπίτι καλύτερα κι από εμένα αφού έχει ψάξει κάθε γωνία ακόμη και πίσω από τα έπιπλα. Η Ίνα (τελικά καταλήξαμε σε αυτό το όνομα) έχει μάθει μόνο το σαλόνι που και κάθε τόσο κάνει πτήσεις και στα υπόλοιπα δωμάτια χωρίς όμως να κάθεται κάπου. Στην κουζίνα λόγο αντικειμένων φοβάμαι να τα αφήσω και τα δύο, στο δωμάτιο που κοιμόμαστε δεν έχουν κάτι να ασχοληθούν οπότε αναγκαστικά στο σαλόνι που βρίσκονται και τα κλουβιά τους θα πρέπει να τα αφήσω μαζί.
 
Ο Λινκ ξέρει το σπίτι καλύτερα κι από εμένα αφού έχει ψάξει κάθε γωνία ακόμη και πίσω από τα έπιπλα. Η Ίνα (τελικά καταλήξαμε σε αυτό το όνομα) έχει μάθει μόνο το σαλόνι που και κάθε τόσο κάνει πτήσεις και στα υπόλοιπα δωμάτια χωρίς όμως να κάθεται κάπου. Στην κουζίνα λόγο αντικειμένων φοβάμαι να τα αφήσω και τα δύο, στο δωμάτιο που κοιμόμαστε δεν έχουν κάτι να ασχοληθούν οπότε αναγκαστικά στο σαλόνι που βρίσκονται και τα κλουβιά τους θα πρέπει να τα αφήσω μαζί.
Τότε Άγγελε, και σύμφωνα με αυτά που σου γράφει η Σίσσυ, όταν τα αφήσεις στο σαλόνι, πάρε τα κλουβιά τους σε άλλον χώρο για όση ώρα ο Λινκ και η Ίνα θα είναι μαζί
 
Αφού δεν υπάρχει άγνωστος χώρος και για τους δύο, να τους βάλεις σε γνωστό χώρο και για τους δύο αλλά χωρίς να βλέπουν τα κλουβιά, Να προσπαθήσεις δηλ όσο είναι εφικτό, οι συνθήκες να είναι και για τους δυο τους ίδιες. Πχ Ένας άγνωστος και στους δύο χώρος θα τους έδινε κοινό ερέθισμα να τον ανακαλύψουν...
 
Κάπου διάβασα Σίσσυ για μια κοπέλα εδδω που στις διακοπές της βρέθηκαν και τα δύο μαζί με αποτέλεσμα το ένα να βγάλει το ράμφος του άλλου
Λάθος θυμάσαι Άγγελε... Ο αρσενικός τραυμάτισε την θηλυκια μου... Της οποίας δυστυχώς δεν έφτιαξε το ρουθούνι της ποτέ.
 
Back
Top