Γενικά Πότε αφήνουμε ελεύθερους τους παπαγάλους να γνωριστούν από κοντά;

Δεν έβγαλα τα κλουβιά αλλά όσο κι αν προσπαθούσα να τα πάω στο δωμάτιο η Ίνα επέστρεφε πίσω. Τελικα ο Λινκ είναι αρνάκι και η Ίνα είναι αυτή που προσπαθεί να ξεκινήσει πρώτη τις επιθέσεις. Το καλό όμως είναι ότι ο Λινκ ακούει αμέσως στο μη και έτσι ή φεύγει μακρυά όταν το λέω ή σταματάει και απομακρύνεται λίγο από κοντά της. Κάθε φορά που πάνε να τσακωθούν τα επιστρέφω το καθένα στο κλουβί του σαν τιμωρία μήπως και μάθουν ότι δεν είναι σωστό αυτό που πάνε να κάνουν. Το φαγητό που κρατούσα μόλις τα άφησα και τα δύο δεν έκανε δουλειά, ούτε καν σημασία δεν του έδωσαν.

Στα κλουβιά δεν πήγαν καθόλου, αντιθέτως ερχόταν πάνω μου συνέχεια. Αυτό όμως τους βγάζει ζήλια ειδικά στον Λινκ και μετά αρχίζει το κυνηγητό στο σαλόνι. Ο Λίνκ κυνηγάει την Ίνα, εγώ τον Λινκ και εμένα θα με κυνηγάει στο τέλος η Δέσποινα γιατί βλέπω το σπίτι να γίνεται μπάχαλο χα χα χα χα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ναι γιατί προκαλεί τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλω. Πρέπει όμως να είμαι και κοντά ώστε να προλάβω ότι μπορώ. Γενικά τα διώχνω από πάνω μου και πετάνε γύρο γύρο. Αν δω όμως ότι πάνε και τα δύο στο κουρτινόξυλο και πλησιάζουν τότε τα πλησιάζω κι εγώ ώστε να πάρω τον Λινκ πριν αρχίσουν τα δαγκώματα οπότε μετά έρχεται πάλι συνέχεια πάνω μου.
 
Ισως σαν πιο ουδετερη να βοηθουσε η Δεσποινα αλλα να εισαι και εσυ σε διπλα δωματιο ή δεν ασχολειται τοσο εκεινη;

Τα λατρεύει όσο κι εγώ. Το κακό είναι ότι πλέον εγώ δουλεύω 9 το πρωί με ότι ώρα γυρίσω αλλά πάντα μετά της 6. Η Δέσποινα δουλεύει 5 με 1 το βράδυ. Οπότε ο καθένας τα βγάζει όσο είναι σπίτι. Μόνο τα σ/κ είμαστε μαζί. Σκέφτηκα να καλέσω κανένα φίλο ώστε να είναι λίγο μαζεμένα αλλά και τώρα που γράφω απλά πετάνε γύρο γύρο. Με πλησιάζουν και τα διώχνω αμέσως. Ούτε φασαρία ούτε τσακωμοί ακόμη.
 
Εγώ θα έλεγα ότι σταδιακά πιστεύω ότι μπορούν τα πουλιά να βρουν τις ισορροπίες τους. Μέχρι τότε νομίζω Άγγελε ότι πρέπει να είσαι παρόν (και για να ευχαριστηθείς τη διαδικασία και να τη ζήσεις) και κοντά, όπως ακριβώς περιγράφεις. Άπαξ και βρουν τις ισορροπίες τους, τότε μάλλον θα. Κρατάς το φανάρι.
 
Θα πάρει καμια ώρα να ανεβεί ένα 2λεπτο βίντεο στο youtube αλλά μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος με την στάση τους τουλάχιστον για σήμερα. Το καθένα ασχολείται με κάτι όπως κάνουν κάθε πρωί όταν τα αφήνω ελεύθερα για την πρωινή τους πτήση και εδώ και 20 λεπτά δεν προκαλεί το ένα το άλλο για φασαρία. Επίσης δεν με πλησιάζουν από όταν τα έβαλα τελευταία φορά τιμωρία στα κλουβιά τους.
 
Γιατί τους έβαλες τιμωρία; Τσακώθηκαν;
ά

Μόλις έβλεπα ανοιγμένο ράμφος και να προσπαθεί ο ένας να δαγκώσει τον άλλο το έκανα. Πρώτη φορά έχω παπαγάλους οπότε στην ιδέα να μην πάθουν το παραμικρό ίσως να τα "τιμωρώ" άδικα
[automerge]1567533981[/automerge]
Γιατί τους έβαλες τιμωρία; Τσακώθηκαν;
ά

Μόλις έβλεπα ανοιγμένο ράμφος και να προσπαθεί ο ένας να δαγκώσει τον άλλο το έκανα. Πρώτη φορά έχω παπαγάλους οπότε στην ιδέα να μην πάθουν το παραμικρό ίσως να τα "τιμωρώ" άδικα
[automerge]1567535478[/automerge]
Για πρώτη φορά μια ώρα εκτός κλουβιου ήταν πολύ καλά. Περισσότερο άγχος είχα εγώ παρά τα τερατακια.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1567535669[/automerge]
Στο 1:20 και μετά στο 1:30 ο Λίνκ πρέπει να αναρωτιέται τι είπε και ξενέρωσε το γκομενάκι χα χα χα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άγγελε δεν θέλει στρες, απλά να έχεις το νου σου. Ούτε είναι το πιο πιθανό να μαλώσουν εκτός κλουβιού. Έχουν μεγάλο χώρο διαφυγής και τα πουλιά προτιμούν το flight πριν απο το fight. Άστα να τα βρουν και μην τρέχεις να επέμβεις ή να τα βάλεις στα κλουβιά με την πρώτη, απλά να είσαι κοντά στις πρώτες συναντήσεις. Είναι απόλυτα φυσικό η μικρή να έχει αμυντική-"επιθετική" στάση. Το κάνει επειδή αντιλαμβάνεται ότι είναι μικρή και πιο αδύναμη. Θα δεις ότι σύντομα θα είναι όλα μέλι-γάλα.
 
Δεν ξέρω αν ισχύει γενικά Φοίβο αλλά όσο τα κοιτούσα ώστε να τα χωρίσω αν συμβεί κάτι τόσο τους προκαλούσα νευρικότητα. Όταν σταμάτησα να τα κοιτάω επίμονα και άρχισα να χαζεύω στον υπολογιστή άρχισαν κι αυτά να κάνουν το ίδιο μεταξύ τους. Είναι το άγχος της πρώτης φοράς που είχα.
 
Μην δίνεις καμία σημασία. Να βάλεις τα χέρια σου να τα χωρίσεις μόνο στην ακραία περίπτωση που γίνουν κουβάρι και δεν σταματάνε. Σου ξαναλέω προσωπικά δεν το θεωρώ το πιο πιθανό σενάριο. Δίνε τους σταδιακά μια ώρα εξώ μετά μέσα και οι δύο.
 
Εκτός κλουβιού δεν είναι και πολύ *επικίνδυνα τα πράγματα.
Η αρχή της συγκατοίκησης συνήθως έχει προβλήματα, έως μέχρι και να μην μπορούν να συνυπάρξουν κάποια πουλιά.

Ναι Άγγελε, συμφωνώ με τον Ανέστη... Να έχεις το νου σου χωρίς άγχος (τους το μεταδίδεις) και να επέμβεις μόνο αν χρειαστεί.

*Αυτό βέβαια δεν ισχύει με τον Πέπερ και τη Λήδα. Πότε πότε, κάνουν επιθέσεις ο ένας στον άλλο, σε σημείο που δεν καταφέρνω να τους χωρίσω... Οι κατά τ΄άλλα ποντικομαμές, πέφτουν στο πάτωμα κάποιες φορές, διότι γίνονται και αερομαχίες... Συμβαίνει ν΄αγκαλιάζονται στον αέρα επιτιθέμενοι και τσιρίζοντας, οπότε σε δευτερόλεπτα πέφτουν αφού δεν έχουν την δυνατότητα να πετάξουν...
 
Back
Top