Φροντίδα Πότε βάζουμε τα νέα καναρίνια σε ατομικά κλουβιά;

Για πόσα πουλιά μιλάμε;
Σε τι κατάσταση είναι τώρα;
Τι καναρίνια είναι αυτά;
Είμαστε στο τέλος του καλοκαιριού και τα πουλιά είτε τελειώνουν είτε βρίσκονται στο τελευταίο στάδιο της πτερόρροιας https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Και παρά το γεγονός πως η ερώτησή σου είναι εξαιρετικά λακωνική και μόνο αν φανταστούμε τις περιπτώσεις θα μπορέσουμε να απαντήσουμε και να βοηθήσουμε... εγώ θα προσπαθήσω:
  1. Αν έχεις στόχο να τα έχεις να κελαηδούν... Τότε είναι καλή εποχή να απομονώσεις τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά και τα θηλυκά να παραμείνουν στις κλούβες τους.
  2. Αν έχεις στόχο να μάθουν να κελαηδούν για διαγωνισμό τραγουδιών... έχεις αργήσει κάπως.
  3. Αν στοχεύεις σε εκθέσεις εμφάνισης μπορείς να καθυστερήσεις μερικές βδομάδες
Φυσικά μπορεί να μην σε κάλυψα...
Αν θέλεις μπορείς να γράψεις κάποια παραπάνω πράγματα, ώστε να δώσεις τη δυνατότητα να απαντήσουν και οι υπόλοιποι της παρέας μας.
 
Γιάννη μου μάλλον εννοεί τα πουλάκια που ζουν ακόμα με τους γονείς. ;-)
 
Γιάννη μου μάλλον εννοεί τα πουλάκια που ζουν ακόμα με τους γονείς. ;-)
Εύα τα νέα καναρίνια δε τα αφήνουμε μαζί με τους γονείς μετά τον απογαλακτισμό τους. Στο μήνα ή λίγες μέρες μετά θα πρέπει να τα έχουμε χωρίσει.
 
Γιάννη μου μάλλον εννοεί τα πουλάκια που ζουν ακόμα με τους γονείς. ;-)
Γράφει πως είναι
4,5 και 5,5 μηνών
Αλλά και να μην έγραφε @eva vrs μου... μιλάμε για καναρίνια και είναι απαιτητό να μην υπάρχουν καναρίνια με γονείς (δηλαδή σε πρόσφατη αναπαραγωγή) στην τελευταία βδομάδα του καλοκαιριού.
 
Εύα τα νέα καναρίνια δε τα αφήνουμε μαζί με τους γονείς μετά τον απογαλακτισμό τους. Στο μήνα ή λίγες μέρες μετά θα πρέπει να τα έχουμε χωρίσει.
Α οκ δεν το ήξερα.

Γράφει πως είναι

Αλλά και να μην έγραφε @eva vrs μου... μιλάμε για καναρίνια και είναι απαιτητό να μην υπάρχουν καναρίνια με γονείς (δηλαδή σε πρόσφατη αναπαραγωγή) στην τελευταία βδομάδα του καλοκαιριού.
Εντάξει όπως προείπα δεν το ήξερα αυτό. Τώρα το έμαθα. 😛.
 
τα καναρινάκια ήταν 4, το ένα έγινε μόνιμος κάτοικος Χανίων στις διακοπές (δώρο σε φίλη) και τώρα στην Αθήνα έχω τα 3 μικρά.
Στην φωτό είναι τα μικρά και η μαμά στην εξοχική τους κατοικία.
Φυσικά ο στόχος είναι να κελαηδούν και να μας κάνουν καλή παρέα και να περνάνε και αυτά καλά !
 

Συνημμένα

  • 100_1078.webp
    100_1078.webp
    18,4 KB · Προβολές: 63
Φυσικά ο στόχος είναι να κελαηδούν και να μας κάνουν καλή παρέα και να περνάνε και αυτά καλά !
Πολύ ωραία. Έχεις ξεχωρίσει το φύλο τους ή όχι ακόμα; Τα αρσενικά θα πρέπει να μπουν σε μεμονωμένα κλουβιά και τα θηλυκά μπορείς να τα αφήσεις μαζί.
 
Τα τρία πρέπει να είναι αρσενικά γιατι κάνουν προσπάθειες να κελαηδήσουν και μερικές φορές τα ψευτοκαταφέρνουν ειδικά όταν ακούν τους μεγαλύτερους να κελαηδούν ή όταν ακούν κελαηδίσματα απο το κομπιούτερ.
Το ένα είναι μάλλον θηλυκό γιατί δεν προσπαθεί καθόλου.
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα παρακολουθώ την εξέλιξη τους.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 
Τα τρία πρέπει να είναι αρσενικά γιατι κάνουν προσπάθειες να κελαηδήσουν...
Το ένα είναι μάλλον θηλυκό γιατί δεν προσπαθεί καθόλου.
Μπορεί άνετα να σε διαψεύσουν και τα τέσσερα σε ότι αφορά το φύλο τους.
Να επιμείνεις όμως... στο τέλος κελαηδούν τόσο... Που το καταλαβαίνουμε στα σίγουρα.
 
Εγώ θα έλεγα πρώτα να ολοκληρωθεί η πτερόροια και μετά να κάνεις αυτό:
Τα αρσενικά θα πρέπει να μπουν σε μεμονωμένα κλουβιά και τα θηλυκά μπορείς να τα αφήσεις μαζί.

Έχουν ολοκληρώσει πτερόροια ή ακόμα χάνουν φτερά;
 
Γιατί Αλίκη;
Γιατί όταν αλλάζουν φτερά χρειάζονται χώρο και μεγάλο κλουβί (σαν αυτό που τα έχει ο φίλος μας) για να πετάνε! Με το πέταγμα γίνεται πιο εύκολα η αλλαγή των φτερών. Και στην ηλικία που είναι ένα μεγάλο κλουβί βοηθάει να φτιάξουν ένα γερό μυικό σύστημα και δυνατά φτερά!
 
Σωστά...
Στην κλούβα πτήσης αναπτύσσεται καλύτερα ένα μικρό σε ηλικία καναρίνι.
Μετά τον 5-6 μήνα όμως ας μπει μόνο του σε σωστό κλουβί, να ξεκινήσει τα ταχύρυθμα ωδικά μαθήματα...
 
να ξεκινήσει τα ταχύρυθμα ωδικά μαθήματα...
Πάντως και τα δικά μου που είναι όλα μαζί στην κλούβα, δοκιμάζουν την φωνή τους όλα μαζί το ένα δίπλα στο άλλο! Ωδείο το κάνανε το σπίτι! 😛
 
τα νεαρα καναρινια καθε χρονιας πχ. τωρα του 16, καλο ειναι να μπαινουν σε ατομικα κλουβια (αυτο αφορα κυριως τα αρσενικα αφου τα θηλυκα μπορουν να συνεχισουν να ειναι κατα ομαδες) μετα το τελος της πτερορροιας για τους λογους που αναφερθηκε δηλαδη να γυμναζονται και να αλλαξουν πιο ομαλα το πτερωμα τους.

Επισης (αυτο αφορα κυριως τα καναρινια φωνης) τα νεαρα αρσενικα αν εγκλωβιστουν σε ατομικα κλουβια πρωτου ολοκληρωθει η πτερορροια, το τραγουδι δεν εχει αναπτυχθει στον καταλληλο βαθμο και υπαρχει κινδυνος να εχουν φτωχο ρεπερτοριο. Οποτε αυτο το διαστημα ολοι ή σχεδον ολοι τα εχουν ομαδικα σε κλουβες πτησης και ατομικα θα μπουν μετα την ολοκληρωση της πτερορροιας και περιπου 1,5-2 μηνες πριν το διαγωνισμο.Αρα το να τα εγκλωβισεις νωριτερα, πριν την αλλαγη φτερων εγκυμονει κινδυνους, το αργοτερα δεν πειραζει τοσο.
 
ατομικα θα μπουν μετα την ολοκληρωση της πτερορροιας και περιπου 1,5-2 μηνες πριν το διαγωνισμο.
Είναι αρκετό αυτό το διάστημα για να μάθουν όλα όσα χρειάζονται και να διακριθούν;
 
Είναι αρκετό αυτό το διάστημα για να μάθουν όλα όσα χρειάζονται και να διακριθούν;

συνηθως ναι, αλλωστε στα ατομικα κλουβακια περισσοτερο αποκρυσταλλωνουν το ρεπερτοριο παρα μαθαινουν νεα στοιχεια για αυτο και πριν απο τη φαση αυτη καλο ειναι το δασκαλο οχι μονο να τον ακουν αλλα και να τον βλεπουν πως εκφερει τις νοτες, το ραμφος κλπ, ενω αφου μπουν στα κλουβακια αρκει να τον ακουν.
 
Αν έχεις στόχο να μάθουν να κελαηδούν για διαγωνισμό τραγουδιών... έχεις αργήσει κάπως.
Γιατί έχει αργήσει Γιάννη;Νωρίς είναι ακόμα να κλειστεί σε κλουβί.Ακόμα και να έχουν περάσει πτερρόροια τα μικρά τα ενήλικα δεν νομίζω ακόμα να είναι σε θέση να ξαναβρούνε το καλό τραγούδι τους αυτήν την περίοδο και να διδάξουν τα μικρά.
Γνώμη μου το ανωτέρω χωρίς να είμαι ειδικός.
 
Back
Top