Φροντίδα Πότε βάζουμε τα νέα καναρίνια σε ατομικά κλουβιά;

Τα καναρίνια φωνής είναι η μεγάλη αδυναμία μου, γνωρίζω κάποια πράγματα αλλά όπως και να χει, δεν είμαι ειδικός.
Ξέρω όμως πως τα πουλιά που προορίζονται για διαγωνισμούς τραγουδιού απομονώνονται πολύ νωρίς σε ατομικά κλουβιά για να αφομοιώσουν όλα τα καλά ωδικά ακούσματα και να αποβάλουν όλα τα κακά.
Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα η απομόνωση να είναι ακραία και μπορεί να φέρει τα πουλιά για τις πολλές ώρες διδασκαλίας... αντιμέτωπα με το σεντούκιασμα.
Κι αυτό κρατάει πολλές βδομάδες.
 
Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα η απομόνωση να είναι ακραία και μπορεί να φέρει τα πουλιά για τις πολλές ώρες διδασκαλίας... αντιμέτωπα με το σεντούκιασμα.
Κι αυτό κρατάει πολλές βδομάδες.
Ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχει ήδη αναφέρει ότι
Φυσικά ο στόχος είναι να κελαηδούν και να μας κάνουν καλή παρέα και να περνάνε και αυτά καλά !
Θεωρείται ότι οι πρακτικές τύπου "σεντουκιάσματος" εξυπηρετούν κάπου το συγκεκριμένο θέμα; Θεωρείται ότι όταν κάποιος θέλει τα καναρίνια του για να του τραγουδούν και να τα έχει για παρέα θα τον ωφελήσει κάπου η πρακτική απομόνωσης; Δηλώθηκε ξεκάθαρα από το θεματοθέτη ότι τα πουλιά δε θα πάρουν μέρος σε διαγωνισμούς και εκθέσεις. Δε τα θέλει τα βραβεία. Θεωρείται ότι αν ένα φετινό αρσενικό καναρίνι μπει σε μεμονωμένο κλουβί, λίγο πριν ή λίγο μετά την πτερόρροια χάλασε ο κόσμος ή θα καταλάβουμε εμείς που δεν έχουμε το έμπειρο αυτί τρελές διαφορές στο τραγούδι του; Επειδή μας διαβάζουν και άλλοι και υπάρχουν και άτομα που παίρνουν ιδέες από τα γραφόμενα μας, άποψη μου είναι τέτοιου είδους πρακτικές όπως το "σεντούκιασμα" να μην αναφέρονται. Πόσο μάλλον που στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για καναρίνια που δε θα πάρουν μέρος σε διαγωνισμούς.
 
Back
Top