Αναπαραγωγή Πότε γίνεται ο καθαρισμός του κλουβιού όταν υπάρχουν νεοσσοί;

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Αυριο ο πρωτος μου νεοσσος θα εχει κλεισει μια εβδομαδα... Ενω ο τελευταιος μου θα γινει 7ημερων την Τριτη.. Η καναρα τωρα ειναι αρκετες ωρες εξω απο την φωλια για να τους ταισει. Θα θελα να ρωτησω ποτε να καθαρισω το κλουβι;
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα.. Μπορουσες και πιο πρωτα με την απαιτούμενη πάντα προσοχή να μην τρομαζουμε ιδιαιτερα τα πουλιά. Οπωςκάνουμε παντα. Δεν ε νοουμε κανένα" βιολογικό" καθαρισμό. Και την φωλια οπώς είναι μπορείς να καθαρίσεις καμια κουτσουλια.
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα.. Μπορουσες και πιο πρωτα με την απαιτούμενη πάντα προσοχή να μην τρομαζουμε ιδιαιτερα τα πουλιά. Οπωςκάνουμε παντα. Δεν ε νοουμε κανένα" βιολογικό" καθαρισμό. Και την φωλια οπώς είναι μπορείς να καθαρίσεις καμια κουτσουλια.
η φωλια ειναι πεντακαθαρη φροντιζει η καναρα για αυτο επισης κανει την αναγκης στην αλλη μερια του κλουβιου μακρια απο την φωλια ετσι κατω απο την φωλια εχω μονο υπολλειματα τροφων και απο την αλλη πλευρα ολες τις κουτσουλιες συσσωρευμενες..
 
Άλλαξε για αρχή τον πάτο (ειδικά αν υπάρχει συρτάρι σε διευκολύνει πολύ) με αργές και ήρεμες κινήσεις. Αφού λες ότι η φωλιά είναι καθαρή δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Καθαρό νεράκι και φρέσκο αυγό κάθε μέρα, καθαρές πατήθρες, και ανανέωση φαγητού τώρα με τα μωρά και όλα θα πάνε καλά. :)
 
Ωραία 'ακομα πιο εύκολα λοιπον.Αλλα για σιγουριά θα σου πούνε και τα πιο έμπειρα μέλη' γιατί εγώ ενιωθα και κάποια εμπιστοσυνη στην καναρα και καθαριζα εξω προσεκτικά και με αυγά
 
Άλλαξε για αρχή τον πάτο (ειδικά αν υπάρχει συρτάρι σε διευκολύνει πολύ) με αργές και ήρεμες κινήσεις. Αφού λες ότι η φωλιά είναι καθαρή δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Καθαρό νεράκι και φρέσκο αυγό κάθε μέρα, καθαρές πατήθρες, και ανανέωση φαγητού τώρα με τα μωρά και όλα θα πάνε καλά. :)
ανανεωση σπορων καθε ποτε;
 
Φυσικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ο χαρακτήρας του πουλιού και το πόσο σε εμπιστεύεται! Εγώ όταν τα καθάριζα ακόμα και θέση που άλλαζα για 2 λεπτά η μαμά πήγαινε και τάιζε! Και εγώ 10 πόντους μακριά! Η αίσθηση είναι μοναδική!

ανανεωση σπορων καθε ποτε;
Εγώ καθημερινά ελέγχω όλες τις ταίστρες και φυσάω τα σποράκια. Αν δω και πλέον δεν υπάρχουν σπόρια, αλλά μόνο σκόνη τότε το πετάω και βάζω φρέσκια τροφή! Αυτό γίνεται κάθε 3-4 μέρες περίπου. Αναλόγως πόσο φαί έχουν στα διάθεση τους τα λαίμαργά μου! 😛
 
Επισης θελω να βγαλω και ενα αυγο μεσα απο την φωλια αλλα καθε φωρα που βαζω το χερι το θηλυκο τρελαινεται με τσιμπα και μετα κανει καμια ωρα να συνελθει.. Οποτε το αυγο παραμενει μεσα υπαρχει κανα θεμα εαν το αφησω εκει μεχρι να βγουν τα μικρα στο κλαρι; Επισης να σημειωσω πως το αυγο ειναι πλαστικο...
 
Αστο ησυχο. τι προβλημα δηλαδη σου κανει;. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Αλλα αφου δεν θελει τοσο πολυ, ετσι της αρεσει, τι προσπαθεις και σε λαθος χρονο.; Πολυ αγρια η καναρα σου.
 
Αστο ησυχο. τι προβλημα δηλαδη σου κανει;. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Αλλα αφου δεν θελει τοσο πολυ, ετσι της αρεσει, τι προσπαθεις και σε λαθος χρονο.; Πολυ αγρια η καναρα σου.
Θα την ελεγα υπερπροσατευτικη με τα μικρα της... Δν θελει να την ενοχλω ... Αφου τωρα π εχει αρχισει τις ποιο συχνες εξοδους οταν παει να ταισει κ ο καναρος πηγαινε να τον ελεξει και αμα δν την αρεσε αυτο π εκανε τον τσιμπαει
 
παιδια να ρωτησω κατι; η καναρα βγηκε επο την φωλια εκατσε σε μια πατη8ρα με τα φτερα φουσκωμενα προς τα κατωω... Επαθε κατι ή απλα 3εκουραζεται;
 
Επισης να σημειωσω πως το αυγο ειναι πλαστικο

Το αυγό άφησε το όπως είναι μέσα στην φωλιά, δεν έχεις το πρόβλημα να σπάσει. Προσπάθησε να μην τα ενοχλείς συνέχεια και άφησε την φύση να κάνει την δουλειά της. Η ώρα τώρα είναι για ύπνο και φυσιολογικά είναι φουσκωμένη.
Καλή συνέχεια και με το καλό να τα δεις στο κλαρί
 
Εχει νυχτωσει, μες στο σκοταδι βγηκε;Ενταξει, με το παραμικρο μην ανυσηχεις. Σε πιανει νομιζω αγχος και λιγακι της το μεταδιδεις ισως.
 
η φωλια ειναι πεντακαθαρη φροντιζει η καναρα για αυτο επισης κανει την αναγκης στην αλλη μερια του κλουβιου μακρια απο την φωλια
Αρσενικό υπάρχει στο κλουβί ή είναι μόνη της η κανάρα, αν ναι γιατί/
 
Αρσενικό υπάρχει στο κλουβί ή είναι μόνη της η κανάρα, αν ναι γιατί/
τι εννοεις γτ; Γτ να υπαρχει αρσενικο;

Εχει νυχτωσει, μες στο σκοταδι βγηκε;Ενταξει, με το παραμικρο μην ανυσηχεις. Σε πιανει νομιζω αγχος και λιγακι της το μεταδιδεις ισως.
μεσα στο σαλονι ειναι το κλουβι διπλα στην μπαλκωνοπορτα που παντα ειναι ανοιχτη..
 
γτ να υπαρχει αρσενικο;
Γιατί αν δεν συντρέχουν ειδικοί λόγοι (τσακωμός-θάνατος), το ζευγάρι πρέπει να μεγαλώνει μαζί τους απογόνους του.
Από τις περιγραφές διαφαίνεται ότι η κανάρα είναι μόνη της.
Θα περιμένουμε την διευκρύνηση.
 
Γιατί αν δεν συντρέχουν ειδικοί λόγοι (τσακωμός-θάνατος), το ζευγάρι πρέπει να μεγαλώνει μαζί τους απογόνους του.
Από τις περιγραφές διαφαίνεται ότι η κανάρα είναι μόνη της.
Θα περιμένουμε την διευκρύνηση.
οχι οχι ο καναρος προς το παρον ειναι deliveras τρωει και το παει στην καναρα και αυτη ταιζει μετα.. Επισης παντα κλωσσουσε τα αυγα οταν εβγαινε η κυρια να κανει την βολτα της
 
Πολύ καλά.
Όσο για τον καθαρισμό, καλό είναι να έχεις διπλές ταιστρες-αυγοθήκες-ποτίστρες, ώστε να τρώνε (ειδικά το αυγό) και να πίνουν πάντα καθαρά, το δε κλουβί δύο φορές την εβδομάδα είναι καλά.
 
@Birdman.gr τι ώρα κοιμούνται και τι ώρα ξυπνάνε τα πουλάκια;
 
Back
Top