Γενικά Πότε θα ηρεμήσει η καρδερίνα μου στο κλουβί;

Nikos Tsav

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2019
Μηνύματα
5
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με μια καρδερινα που πήρα σήμερα από έναν γνωστό. Καταρχήν η αγορά της ήταν 10 ευρώ. Την έβαλα στο κλουβί κ πήγα σπίτι. Παρατηρώντας την από το πρωί, διαπίστωσα ότι ήταν πολύ νευρική κ φοβισμένη για αρκετή ώρα και ήταν πάνω στο κλαδάκι όλη την ώρα χωρίς να πάει στο άλλο κλαρί ούτε στο νερό ούτε στην τροφή. Όποτε πλησίαζα το κλουβί το οποίο το έχω σε ύψος πάνω από το κεφαλι μου, άνοιγε το ράμφος της στιλ επιθετικό. Την βοήθησα βάζοντας την κοντά στο καναρίνι που έχω 4 μήνες τώρα σύν κελάηδισμα από το YouTube . Μετά από 4 ώρες που την ξανά παρατηρούσα, ήταν ακόμα στο ίδιο σημείο και δεν είδα φλούδες στο κλουβί, που να μαρτυρά ότι έχει τραφεί. Η ερώτηση μου είναι, πόσο καιρό θα της πάρει να συνηθίσει ώστε να ηρεμήσει πρώτων κ σημαντικότερο κ μετά να την ακούω να Κελαϊδα. Κ πως διακρίνω αν είναι εκτροφή του όπως είπε κ δεν την έχει πιάσει από την φύση.
 
Καλησπέρα,
Για να είναι σίγουρο και αυτό όχι απόλυτα, ότι η καρδερινα είναι εκτροφής θα πρέπει να φέρει δαχτυλίδι κλειστού τύπου. Κατά τα άλλα δεν μας πείθει κανένας για την προέλευση του πουλιού.

Κατά πάσα πιθανότητα το πουλάκι είναι παράνομα αιχμαλωτισμενο και θα πρέπει να γυρίσει στην φύση.
Επικοινωνείς με την ΑΝΙΜΑ για να σε συμβουλεψουν σχετικά!

 
Από αυτά που περιγράφεις είναι σίγουρα άγριο και πιθανώς για να φοβάται τόσο είναι σχετικά προσφάτως πιασμένο. Το ότι έχει ανοιχτό το στόμα δείχνει ότι έχει λαχανιάσει - κουραστεί - να προσπαθεί να δραπετεύσει με σκοπό να επιστρέψει πίσω εκεί όπου ανήκει. Έχω και εγώ άγριο που λόγο αναπηρίας δεν γινόταν να επιστρέψει στη φύση όπου γεννήθηκε. Δεν είναι και το καλύτερο μου να το βλέπω να μαραζώνει κάποιες φορές κοιτώντας τον έξω κόσμο. Για αυτό σου λέω, είναι προτιμότερο να ελευθερωθεί πάρα να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του έτσι. Και εσύ από την άλλη δεν θα μπορείς να το χαρείς βλέποντας το να κοπανιεται από εδώ και από εκεί. Αν θες ένα πουλί για το σπίτι μπορείς να πάρεις ένα καναρίνι, οχι ένα άγριο.
 
Τι κρίμα, τι ντροπή, τι αδικία! Απελπισία με πιάνει όταν ακούω τις απελπισμένες προσπάθειες ενός αιχμαλωτισμενου πτηνού να δραπετεύσει.
Νίκο, υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν να βρεις καρδερίνα εκτροφής εάν επιθυμείς τόσο πολύ να έχεις μια. Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση και να επιστρέψεις το ζωντανή αυτή ψυχούλα στον χώρο που ανήκει. Έτσι κι αλλιώς δεν θα ζήσει πολύ εάν την κρατήσεις στο κλουβί.
 
Τι κρίμα, τι ντροπή, τι αδικία! Απελπισία με πιάνει όταν ακούω τις απελπισμένες προσπάθειες ενός αιχμαλωτισμενου πτηνού να δραπετεύσει.
Νίκο, υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν να βρεις καρδερίνα εκτροφής εάν επιθυμείς τόσο πολύ να έχεις μια. Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση και να επιστρέψεις το ζωντανή αυτή ψυχούλα στον χώρο που ανήκει. Έτσι κι αλλιώς δεν θα ζήσει πολύ εάν την κρατήσεις στο κλουβί.
Η αλήθεια είναι ότι αν είναι έτσι όπως μου τα λέτε Δευτέρα πρωί πάω Υμηττό να την αφήσω .
 
Μιλά καλού κακού με την ΑΝΙΜΑ πριν το κάνεις.
Πολλες φορές η επανένταξη ενός πουλιού στην φύση απαιτεί κάποια σχετική προετοιμασία για να έχει ομαλή έκβαση.

Διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω σχετικό άρθρο-απάντηση από το ΕΚΠΑΖ( Δυστυχώς εκλεισε..) για να πάρεις μια ιδέα:

 
Νικο για να εχεις υπ'οψιν σου, καρδερινα εκτροφης με 10ευρω δεν υπαρχει.

Αν σε ενδιαφερει το ειδος θα εχεις υπ'οψιν σου οτι ξεκινας απο ενα κοστος μινινουμ στα 50ευρω το πουλακι για την Balcanica.
Και μονο απο εκτροφεα, ουτε απο pet ούτε στα πανηγύρια.
 
Η αλήθεια είναι ότι αν είναι έτσι όπως μου τα λέτε Δευτέρα πρωί πάω Υμηττό να την αφήσω .
Φαίνεται ότι είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψαν τα άλλα μέλη. Δυστυχώς για το πουλάκι φυσικά, ευτυχώς όμως που έπεσε στα χέρια σου και σκοπεύεις με τον εναν ή τον άλλο τρόπο να το βοηθήσεις να ζήσει την ελευθερία που του αρμόζει. Για να ζήσει όμως, πάρε οδηγίες από την ΑΝΙΜΑ, γιατί έτσι και είναι κάμποσο καιρό στο κλουβί είτε αν απελευθερωθεί σε σημείο που δεν είναι ευνοϊκό για την εύρεση τροφής, νερού και άλλων καρδερίνων, μπορεί ακόμα και να πεθάνει.
Θα μας ενδιέφερε στην πορεία να μας πεις πως εξελίχθηκαν τα πράγματα.
Όσο για τον γνωστό σου από τον οποίο την πήρες. Αν το αντέχεις, πάρε πίσω τα χρήματά σου μια και σε κορόιδεψε, και πες του ότι έτσι και ξαναπιάσει πουλί θα τον καταγγείλεις στο δασαρχείο
 
Ρωτα καλυτερα τον φιλο σου, ποτε το αιχμαλώτισε, αν το πηρε απο φωλια, να ρωτησεις την ΑΝΙΜΑ, διοτι το πουλακι δε θα ξερει πως να ζησει και να αμυνθει κατα την απελευθερωση του, αν το πηρε μεγαλο, και σημερα κιολας αστο ελευθερο. Δεν αξιζει πραγματικα να δωσεις 10 ευρω για πιασμενο πουλι, το πουλι δε θα σου δωσει ποτε αυτο που πρεπει, και ενα μεγαλο ποσοστο πιασμενων δεν βγαζει ουτε χρονο στα κλουβια, καλυτερα βρες εναν εκτροφεα, δωσε 50-70 ευρω, ειναι και η καταλληλη εποχη, και θα εχεις και το κεφαλι σου ήσυχο, και θα εχεις καρδερινα η οποια θα ειναι καρδερινα, και οχι ενα θαμπο ζομπι που χτυπαει στα καγκελα.
 
Νίκο για σου.
Πράξε αυτό που σου είπαν τα μέλη για την απελευθέρωση του πουλιού και μην λυπάσαι για τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του.
Η ηθική ανταμοιβή που θα πάρεις δεν συγκρίνεται με τίποτα.
 
@Nikos Tsav, πώς εξελίσσεται η κατάσταση με την καρδερίνα;
Και εγω την ιδια απορια ειχα, μαλλον η σιωπη ειναι η καλυτερη απαντηση απο την πλευρα του θεματοθετη, στην περιπτωση της ατυχης καρδερινας 😞
 
Και εγω την ιδια απορια ειχα, μαλλον η σιωπη ειναι η καλυτερη απαντηση απο την πλευρα του θεματοθετη, στην περιπτωση της ατυχης καρδερινας 😞
Όχι ρε Τάκη, δεν το πιστεύω... Νομίζω ότι ακόμα ο άνθρωπος θα προσπαθεί να βγάλει άκρη του πως / που / πότε να το αφήσει ή να το πάει στην ΑΝΙΜΑ ή να καταλήξει του τι θα πρέπει να γίνει για να επανενταχθεί το πουλάκι ομαλά.
Πιστεύω ακόμα ότι είναι ελάχιστες οι ευκαιρίες που μας δίδονται για να κάνουμε ένα τόσο μεγάλο καλό, που σχεδόν ο οποιοσδήποτε θα τις εκμεταλευτεί. Η ελευθερία άλλωστε είναι το ύψιστο Αγαθό.
 
Sorry που παρεμβαίνω, αλλά το να πας ένα ζωάκι στο ANIMA δεν θέλει κάποια προεργασία.
Επειδή μένω απέναντι από πάρκο, τους έχω πάει μικρά πουλάκια, τσαλαπετεινό, κουκουβάγια, χελώνες μέχρι και κιρκινέζι, απλά τα πας, τα αρχειοθετούν και τα βάζουν στο κλουβάκι τους μέχρι να τα ελευθερώσουν.
Ναι, το παροτλετάκι μου δεν θα βγαίνει στο μπαλκόνι ούτε λεπτό... :D
 
@Nikos Tsav, πώς εξελίσσεται η κατάσταση με την καρδερίνα;
Φίλε το πουλί το Σάββατο θα πάει στην ΑΝΙΜΑ . Ήταν πιο σώφρον να πάρω οδηγίες από αυτούς από το να το αφήσω στο βουνό εγώ όπως είχα αναφέρει την Δευτέρα.
[automerge]1570099777[/automerge]
Και εγω την ιδια απορια ειχα, μαλλον η σιωπη ειναι η καλυτερη απαντηση απο την πλευρα του θεματοθετη, στην περιπτωση της ατυχης καρδερινας 😞
Ποια δλδ μπορεί να ήταν η απάντηση στην σιωπή αυτή,όπως θέτεις;
 
Back
Top