Αναπαραγωγή Πότε θα καταλάβω ότι είναι έτοιμα για ζευγάρωμα;

paourismp

PB New Member
Εγγραφή
1 Δεκ 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
αγαπητοί φίλοι, στις 9 Απριλίου αγόρασα ένα θηλυκό ίζαμπελ για το αρσενικό ίζαμπελ που έχω από το χειμώνα και τα έβαλα στη ζευγαρώστρα με χώρισμα. Ο αρσενικός ενώ κελαϊδούσε συνέχεια πριν έρθει η θηλυκιά τώρα τίποτα, ενώ η θηλυκιά συνέχεια τιτιβίζει.
αυτός φαίνεται να μην της δίνει σημασία ενώ αυτή ανοιγοκλείνει τα φτεράκια της και πετάει από το ένα κλαράκι στο άλλο συνέχεια.
τα ταϊζω με μείγμα σπόρων beaphar XtraVital Canary Food και αυγοτροφή Orlux Gold patee yellow, νεράκι κάθε μέρα φρέσκο, σουπιοκόκκαλο.
τα έχω στην αυλή του σπιτιού μου στο περβάζι του παραθύρου και το βράδυ ρίχνω ένα σεντονάκι πάνω από το κλουβί. στον πάτο έχω άμμο.
πότε θα καταλάβω ότι είναι έτοιμα για ζευγάρωμα;
υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ακολουθήσω;
 

Συνημμένα

  • DSC00036.webp
    DSC00036.webp
    74,4 KB · Προβολές: 163
Φίλε μου όταν έφερες το θυλικό φυσικό είναι να μην κελαϊδάει. Μία άλλη συμβουλή: Επειδή τα έχεις έξω ΄πρέπει να βάλεις ένα δυχτάκι πάν από το κλουβί για τα αρπακτηκά. Βάλε νήματα στην πλευρά της θυλικιάς και δες αν κάνει φωλιά. Πρίν βγάλεις το χώρισμα.
 
Ολα τα εχεις πολυ καλα:)Κι ολα κυλαν φυσιολογικα!
Αστα καμια βδομαδα να γνωριστουν! Σιγουρα συμβαινουν πραγματα που εσυ δεν τα βλεπεις 😉
Ακουσε την συμβουλη του Νεκταριου και βρες μια λυση για τα αρπαχτικα...
Ααα βαλε φωλια και νημα στην μερια της θηλυκιας να αρχισει να πλεκει..
Και προπαντων υπομονη
 
Αν βλέπω καλά έχεις δυό κόκκινα Μωσαικού.Αν και το χρώμα του
θηλυκού δεν καλοφαίνεται (δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι κόκκινο ή κίτρινο)
Ιζαμπέλλα δεν υπάρχει στην φωτό. Αν δεν σου κάνει κόπο
βάλε μας καμιά φωτό πιο κοντινή, να τα δούμε πιο καθαρά.
 
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
να βάλω τη φωλιά τώρα; κάνω καλά που βάζω εξωτερική μπανιέρα εναλλάξ?
 
όταν αγόρασα τον αρσενικό δεν ήξερα τη ράτσα είναι και ψάχνοντας στο internet βρήκα μια φωτό (πρώτη) που είχε τίτλο isabel opal red mosaic, την θηλυκιά τη ζήτησα έτσι και μου την έφερε μετά από λίγες μέρες ο πετσοπάς. το αρσενικό είναι στη δεύτερη φωτό και το θυληκό στην τρίτη.
 

Συνημμένα

  • skgi_1906884_3496.webp
    skgi_1906884_3496.webp
    1,2 KB · Προβολές: 95
  • DSC00039.webp
    DSC00039.webp
    58,2 KB · Προβολές: 150
  • DSC00050.webp
    DSC00050.webp
    58,8 KB · Προβολές: 134
Είναι και τα δυό -κόκκινα μωσαικού-. Να τα χαίρεσε.
Δεν υπάρχουν βλέπω δακτυλίδια ή κάνω λάθος;
Να κοιτάξεις τα πόδια του αρσενικού. Τόσο κοντά η φωτό, και να έχει
το πόδι μαζεμένο; 😕 Ισως χρειάζεται κάποια περιποίηση.

Μπορείς να δώσεις φωλιά και κλωστές στην θηλυκιά για να δείς
και αντιδράσεις. Καλή επιτυχία για την συνέχεια.
 
ευχαριστώ
το αρσενικό φορά μπλε δαχτυλίδι, το θηλυκό δεν φορά αλλά το πήρα για περσινό, το ποδαράκι του αρσενικού στη φωτό κρατάει το κάγκελο και για αυτό δε φαίνεται...
 
Βαζε τους αυγουλακι και πολυβιταμινες στο νερο.Αυτα ειναι τα βασικα που τα ξεχασες.:D
 
εγω οπως βλεπω το ζευγαρι σου ταιριαζει σαν χρωματα. Απο 9 απριλιου μεχρι τωρα δεν προλαβαν καλα καλα να γνωριστουν ομως. Μην βιαζεσαι η υπομονη ειναι το συμαντικοτερο για να ζευγαρωσεις καναρινια. Αυτα που σου γραφει ο φωτης πιο πανω ειναι βασικα και πρεπει να τα παρεχεις οπωσδηποτε στο ζευγαρι σου.
 
Πολυ ομορφο το ζευγαρακι σου. Σιγουρα θα βγαλουν πολυ ομορφα μικρα. Κανε οσα σου προανεφεραν οι φιλοι μας και ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα, δηλαδη για τα μικρα που θα βγουν.
Για να εχεις καλα αποτελεσματα περαν των αλλων πρεπει να εχεις υπομονη. Εμεις θα ειμαστε κοντα σου για να σε στηριζουμε με την εμπειρια μας.
Να βαλεις λοιπον φωλια και νημα απο την πλευρα της θηλυκιας και να δωσεις και στα δυο απο μισο αυγο σφικτα βρασμενο. Μολις το θηλυκο αρχιζει να στρωνει την φωλια ενωσε το ζευγαρι βγαζοντας το χωρισμα.
 
σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές...
να αντικαταστήσω αν κατάλαβα καλά την αυγοτροφή που τους δίνω με αυγό?
 
έβαλα την φωλιά και το νήμα αλλά η θηλυκιά μόνο στη φωλιά μέσα δεν το βάζει αλλά αντ' αυτού προσπαθεί να το βάλει μέσα στην αυγοθήκη στην θήκη της τροφής κλπ. έβαλα λίγο νήμα εγώ στη φωλιά μπας και καταλάβει που πρέπει αλλά πάλι τίποτα. Να σημειώσω πως η φωλιά είναι εξωτερική και άλλος χώρος για μια δεύτερη φωλιά δεν υπάρχει.
 
Αφαίρεσε όλα τα άλλα πιθανά σημεία που πηγαίνει να κάνει φωλιά
και ντύσε με λίγο χαρτί σκούρο την εξωτερική φωλιά να νιώθει ασφαλής.
 
Το πουλί θα φτιάξει δικιά του φωλιά ότι και να κάνεις εσύ.
 
κάποιος που ασχολείται μου είπε να βάλω στον πάτο της φωλιάς βαμβάκι και πάνω από αυτό όλο το νήμα ελαφρά στρωμένο και η κανάρα
θα τη στρώσει με στη σειρά της...
ισχύει;
 
Back
Top