Διατροφή Πότε μπορώ να δίνω κι άλλες τροφές στον African Grey μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eugenia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και για το κάρβουνο τι άποψη έχετε;
Είναι καλό να υπάρχει μονίμως στο κλουβί ανακατεμένο με μινεραλ η γκριτ...
Αν δεν κάνω λάθος όλα τα γκριτ το περιέχουν... Ενώ τα μινεραλ τα περισσότερα είναι χωρίς καρβουνακι... Εγώ αγόραζα κ συνεχίζω ακόμη της Deli Nature... Παλιά περιείχε καρβουνακι ενώ τώρα όχι. Γιαυτό παίρνω χώρια και τα ανακατεύω όλα μαζί όχι όμως σε υπερβολική ποσότητα το καρβουνακι...
Κάνει πολύ καλό στην πέψη και απορροφά τις τοξίνες από τον οργανισμό...
 
Και για το κάρβουνο τι άποψη έχετε;
Έχω πουλιά πάνω απο 25 χρόνια και κάρβουνο, μίνεραλ, γκριτ κτλ δεν έχω δώσει ποτέ. Πολλοί ξέρω πως χρησιμοποιούν το κάρβουνο για λόγους ασφάλειας απο πιθανή δηλητηρίαση. Προσωπικά φροντίζω να αποκλείω τους λόγους για δηλητηρίαση και μέχρι τώρα πετυχαίνει.
 
@Φοίβος, Θελώ να πιστεύω ότι όλοι προσπαθούν να φροντίζουν τα κατοικίδια τους όσο καλύτερα μπορούν ατυχήματα όμως συμβαίνουν και δεν εννοώ κάποια τροφή που θα δωσω πχ το δικό μου το ζουζούνι παρόλο που δεν έχει κάνει ακόμα την πρώτη του πτήση σκαρφαλώνει παντού και δοκιμάζει τα πάντα από τα ρούχα μου(κολονια) από το πρόσωπο μου (μακιγιαζ) τα μαλλιά μου από το τραπέζι μέχρι το Ρίχταρι του καναπέ έχει δοκιμάσει ακόμα και τον Έκτορα (σκυλος). Όπως καταλαβαίνεις δεν τον προλαβαίνω πάντα παρόλο που είμαι συνεχώς δίπλα του όταν είναι εκτός κλουβας και σαν νέα ζακομαμά φοβαμαι. Πιστεύεις ότι το κάρβουνο μπορεί να κάνει κακό στο πουλί αν πχ φάει παραπάνω ποσότητα;
 
. Πιστεύεις ότι το κάρβουνο μπορεί να κάνει κακό στο πουλί αν πχ φάει παραπάνω ποσότητα;

Δεν θα το φάει αλλά κι αν πες επειδή είναι μωρό παίζοντας καταπιεί λίγο παραπάνω δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα.

Όλα όμως τα άλλα που ανέφερες ότι δοκιμάζει (κολώνια, μακιγιάζ, σκύλο) προσπάθησε να μην τα δοκιμάζει. Ειδικά ο σκύλος έχει τελείως άλλο μικροβιακό φορτίο και καλό είναι να το αποφεύγεις παντελώς. Το κάρβουνο απορροφά ορισμένες τοξίνες όχι τα πάντα και κυρίως δεν σταματά λοιμώξεις.
 
. σκαρφαλώνει παντού και δοκιμάζει τα πάντα από τα ρούχα μου(κολονια) από το πρόσωπο μου (μακιγιαζ) τα μαλλιά μου από το τραπέζι μέχρι το Ρίχταρι του καναπέ έχει δοκιμάσει ακόμα και τον Έκτορα (σκυλος). Όπως καταλαβαίνεις δεν τον προλαβαίνω πάντα παρόλο που είμαι συνεχώς δίπλα του όταν είναι εκτός κλουβας και σαν νέα ζακομαμά φοβαμαι. Πιστεύεις ότι το *κάρβουνο μπορεί να κάνει κακό στο πουλί αν πχ φάει παραπάνω ποσότητα;
Ευγενία το πουλάκι είναι πολύ μικρό σε ηλικία, φρόντισε να μην έρχεται σ΄επαφή με όσα ανέφερες γιατί κινδυνεύει!
*Το κάρβουνο ενδείκνυται για δηλητηριάσεις διότι απορροφά τοξίνες, κάνει πιο στέρεες=λιγότερο υδαρείς τις κουτσουλιές του και πιο σκουρόχρωμες... Δεν θα του κάνει κακό, δεν του είναι απαραίτητο σ΄αυτή την ηλικία.
Πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή στο τι βάζει στο στόμα του (τώρα και πάντα) όσο είναι τόσο μωρό, αυτό είναι το κυριότερο απ΄όλα!
 
Back
Top