Γενικά Πότε να ενώσω τα lovebird μου;

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην όμορφη παρεΐτσα μας! Είχα σκοπό να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ και καιρό αλλά δεν έβρισκα ποτέ την κατάλληλη ευκαιρία, νομίζω έφτασε. Καταρχάς να πω ότι Πέπη μου η πράσινη 23 Μαΐου δηλαδή σε δύο μέρες γίνεται ενός χρόνου και ο μπλε μου ο χιονουλης είναι πέντε μηνών.Παρακολουθώ τη συμπεριφορά τους και έχω να πω ότι τα πηγαίνουν αρκετά καλά. Τα έχω από τον Ιανουάριο στο ίδιο ράφι του Dexion έξω στο μπαλκόνι και είναι αρκετά κολλητά τα κλουβιά και δείχνουν ενδιαφέρον από τη μερια του θηλυκιά προς τον αρσενικό(οχι τοσο πολυ βεβαια) και απο τον αρσενικό προς το θηλυκό(πολυ περισσότερο ενδιαφερον απο οτι το θηλυκό). Η ερώτησή μου είναι, καμιά φορά έξω στις πτήσεις στο σπιτι οταν αρσενικός πάει να ταΐσει η να πάει δίπλα στη θηλυκιά ,η θηλυκιά δεν επιτίθεται απλά μπορεί να τον τσιμπήσει απαλά. Πώς μου προτείνετε να κάνω τη γνωριμία των πουλιών. Μου προτείνετε να βάλω τον αρσενικό στο κλουβί του θηλυκού με το χώρισμα μέχρι να δω αντιδράσεις ή να μην κάνω τίποτα.Να τονίσω ότι ο σκοπός μου δεν είναι αναπαραγωγή αλλά αν προκύψει δεν θα έχω πρόβλημα. Πιο πολύ μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία γιατί για ακριβώς αυτό το λόγο επειδή είναι ένα ζευγάρι και είναι χωριστά αν είχα τη δυνατότητα να το κάνω και στα Κοκατίλ θα το έκανα αλλά θέλω να κάνω μία προσπάθεια στα lovebird μπας και δω ποτέ μου κανένα αγαπημένο ζευγαράκι πέρα από τα μπάτζι που είχα. Αυτα! 😁

1161.webp

*Αυτη ειναι λιγο παλια φωτο χρωστάω νεα!🤪
 
Γιάννη θα έδινα βάση στη γνωριμία και στην περαιτέρω εξοικείωση μεταξύ τους εκτός κλουβιού και έπειτα σε ουδέτερο κλουβί ή αν δεν υπάαρχει ίσως τότε στου αρσενικού δεδομένου ότι τα θηλυκά είναι συνήθως λίγο πιο δυναμικά σε αυτό το είδος.
 
Και τα δύο είναι πραγματικά πανέμορφα η Πέπη μοιάζει ακριβώς όπως τα δικα απλώς τα δικά μου έχουν και κίτρινο πάνω στο κεφαλάκι . Τα έβαλες τελικά μαζί πώς τα πάνε ?
 
Οχι ακομα!Παρακολουθω ακομα αντιδράσεις παράγγειλα και μια 94αρα ζευγαρωστρα για να βαλω ενα κοκατιλ εκει και σε 76αρα θα μπουν τα Lovebirds.Mε χωρισμα αρχικα και θα γινει σταδιακη γνωριμια.😁Θα ενημερώσω το θεμα 🙂
 
@giannisvlg, Καλησπερα! 😀 Καλε τι κουκλακια και τα δυο! 🥰 😀 Να τα χαιρεσαι!
Γνωμη μου αστα να γνωριστουν και βλεπεις πως θα παει,οπως σου εγραψαν και τα παιδια εδω.
Και φαινονται περα απο ομορφα και ηρεμα! 🥰
 
Back
Top