Γενικά Πότε ξεκινάμε τη χορήγηση χρωστικών στα κόκκινα καναρίνια;

Ενα καναρινι κοκκινο κατω απο το λαιμο εχει χασει αρκετα φτερα.. Και φαινεται να βγαζει καινουρια.. Αλλα και οι ουρα του μικρανε αρκετα.. Μου φαινεται περισσοτερο μαδιμενο παρα να περνα πτεροροια.. Ειναι φυσιολογικο να χανει φτερα απο δυο σημεια;
 
Σε μια φυσιολογικη πτερορροια δεν βλεπεις καθολου γυμνα σημεια στο σωμα του πουλιου. Ελεγξες για παρασιτα; Ζει με αλλα πουλια μαζι στο ιδιο κλουβι που μπορει να το μαδανε;
 
Εχεις δικαιο γι αυτο. Κανενα αλλο καναρινι δεν φαινεται γυμνο..

Ναι ζει με αλλα καναρινια. Ενα θηλυκο ηταν επιθετικο απεναντι του αλλα εχει πολυ καιρο που συνεβαινε. Τωρα ζουνε αρμονικα.. Δεν ειμαι φυσικα συνεχεια μαΖι τους.
 
Οι σπόροι που πρεπει να δίνουμε στα κόκκινα καναρίνια είναι διαφορετικη απο τα κοινα; αναφέρομαι στην τροφή. Αυτή που βάζω τώρα έχουν μέσα και κάτι κόκκινα, κίτρινα και πράσινα.. Μήπως θα πρεπει να αγοράσω μια τροφή που δεν θα τα έχει;

Ευχαριστώ.. Ελπίζω η ερώτηση μου να βγάζει νόημα :).
 
Το μείγμα που χρησιμοποιείς είναι η απλή κελαϊδίνη του εμπορίου... Τα χρωματιστά λένε πως είναι μπισκότο αλλά πολύ αμφιβάλω. Μέσα στους σπόρους έχει και ρούπσεν που θα πρέπει να αποφεύγεται από τα καναρίνια χρώματος (κόκκινα, λευκά κλπ) Κανονικά θα πρέπει να δώσεις κάποιο μείγμα σπόρων χωρίς ρούπσεν ή τέλος πάντων κατάλληλο για καναρίνια χρώματος.
 
Back
Top