Γενικά Πότε ξεκινά να μιλά ένας Ringneck;

Christos02

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2017
Μηνύματα
43
Πόλη
Λάρνακα
Οπως ειδατε και στο θεμα θελω να μου πειτε σε πια ηλικια ξεκινα να μιλα ενας ringneck. Καποι μου ειπαν πως πρεπει να ξεκινησει να μηλα απο τωρα(τωρα ειναι σχεδον 4 μηνων).
 
Δεν έχω εμπειρία στην εκπαίδευση ομιλίας ringneck αλλά εφόσον μιλάμε για ένα νεαρό πουλί, υπάρχει μια καλή προϋπόθεση για να ξεκινήσεις την διαδικασία αυτή.
Δεν υπάρχει πρέπει που να είναι αναγκαίο να μας δραστηριοποιήσει ή να μας απογοητεύσει. Το θέμα είναι να χρησιμοποιείς λίγες, μικρές λέξεις και να κάνεις πολλές επαναλήψεις. Όταν θα ξεκινήσει να μιλά, θα αναπαράγει μόνο του και άλλες που θα ακούει στο περιβάλλον.
 
Δεν έχω εμπειρία στην εκπαίδευση ομιλίας ringneck αλλά εφόσον μιλάμε για ένα νεαρό πουλί, υπάρχει μια καλή προϋπόθεση για να ξεκινήσεις την διαδικασία αυτή.
Δεν υπάρχει πρέπει που να είναι αναγκαίο να μας δραστηριοποιήσει ή να μας απογοητεύσει. Το θέμα είναι να χρησιμοποιείς λίγες, μικρές λέξεις και να κάνεις πολλές επαναλήψεις. Όταν θα ξεκινήσει να μιλά, θα αναπαράγει μόνο του και άλλες που θα ακούει στο περιβάλλον.
Αυτο το κανω ηδη αλλα δεν ηξερα αν ξεκινησα νωρις ή αργα
 
Αυτο το κανω ηδη αλλα δεν ηξερα αν ξεκινησα νωρις ή αργα
Αυτό που λέμε εκπαίδευση σε ένα πουλί, δεν είναι τίποτα άλλο από το χτίσιμο μιας σχέσης φιλίας και εμπιστοσύνης. Αυτό γίνεται μέρα με τη μέρα και δεν υπάρχει νωρίς ή αργά, πρέπει να υπάρχει απλά μια συνεχής ροή με συνέπεια και όχι διαστήματα υπερβολικής ενασχόλησης ή μεγάλες παύσεις. Κάνε ό,τι κάνεις, το ένστικτο παίζει τον βασικότερο ρόλο στις σχέσεις μας.
 
Back
Top