Αναπαραγωγή Πότε ξεχωρίζουν οι αρσενικοι μωζάικ νεοσσοι απο τη μασκα;

Πέρασαν οι εποχές που οι εκτροφείς των μωσαϊκών έψαχναν το καλύτερο θηλυκό και το καλύτερο αρσενικό για να τα ζευγαρώσουν προσδοκώντας τον πρωταθλητή. Τα στάνταρς, κλλά και ο συναγωνισμός πλέον, απαιτούν τεράστιες μάσκες(αρσενικά) και το αντίθετο για τα θηλυκά, που αποκλείεται να προκύψουν απο τα συμβατικά ζευγαρώματα. Τα πουλιά που προκύπτουν απο τις φυσιολογικές γραμμές είναι όμορφα μωσαϊκά περασμένων ετών 🙂
 
είναι όμορφα μωσαϊκά περασμένων ετών
Να αλλά είναι όμορφα μωσαϊκά διμορφικα που είναι και το χαρακτηριστικο της ρατσας. Επομένως για να απαντήσουμε στον Γιαννη που έκανε το ερώτημα ΝΑΙ το μέγεθος της μάσκας φαίνεται από πολύ νωρίς.
 
Να αλλά είναι όμορφα μωσαϊκά διμορφικα που είναι και το χαρακτηριστικο της ρατσας. Επομένως για να απαντήσουμε στον Γιαννη που έκανε το ερώτημα ΝΑΙ το μέγεθος της μάσκας φαίνεται από πολύ νωρίς.
Εχω δώσει την απάντησή μου, η οποία είχε τον χαρακτήρα που ήθελα να δώσω εγώ.
Η αρχική ερώτηση δεν απαντιέται, αν δεν υπάρχει η γνώση σε ΤΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ.
Πρώτα ρωτάμε..."τί πουλιά έχεις" ή έστω μια φωτογραφία τους και μετά απαντάμε για το πότε μπορεί να γίνει ο διαχωρισμός.
 
Απλά για να ρωτάει πότε ξεχωρίζουμε τα αρσενικά από τη μάσκα λογικό είναι να έχεις μάσκες βάση προτύπου
 
Απλά για να ρωτάει πότε ξεχωρίζουμε τα αρσενικά από τη μάσκα λογικό είναι να έχεις μάσκες βάση προτύπου
Να το ξαναπούμε τότε: μάσκα προτύπου, αλλά σύμφωνα με ποιο πρότυπο, γραμμής θηλυκού, γραμμής αρσενικού, καμίας γραμμής, παλιού προτύπου, νέου προτύπου;
 
Το πρότυπο είναι ένα γι αυτό λέγεται και πρότυπο. Οι γραμμές είναι δύο.
 
Το πρότυπο είναι ένα γι αυτό λέγεται και πρότυπο. Οι γραμμές είναι δύο.
Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι να κάνουμε εννοιολογική προσέγγιση στη λέξη πρότυπο, έτσι δεν είναι; Για παν ενδεχόμενο όμως : Η λέξη πρότυπο, απέχει από τη λέξη πρωτότυπο, το οποίο πράγματι είναι ένα. Τα πρότυπα στη συγκεκριμένη ράτσα αλλάζουν με το χρόνο. Ναι, το πρότυπο είναι ένα για την κάθε γραμμή και για δεδομένη χρονική στιγμή, το οποίο μεταβάλλεται πλέον ώστε στη γραμμή αρσενικού η μάσκα να γίνεται όλο και μεγαλύτερη και σε αυτήν του θηλυκού όλο και μικρότερη, ενώ η διάχυση του λιποχρώματος σε άλλα σημεία του σώματος θα πρέπει να είναι μεγάλη και σε άλλα μηδαμινή έως ανύπαρκτη, αναλόγως και η ένταση του χρώματος. Σου είναι πλέον πιο σαφές;
 
Ξέρεις αν άλλαξαν τα πρότυπα και πότε;Η ερώτηση του Γιάννη είναι συγκεκριμένη. Τι απάντηση θα έδινες στην συγκεκριμένη ερώτηση του Γιάννη;
 
Ναι, το ξέρω ότι έχουν αλλάξει τα πρότυπα, και ότι μάλιστα η αλλαγή είναι υφιστάμενη και εξελισσόμενη και για αυτό γράφω ό,τι γράφω. Το πότε, όχι δεν το θυμάμαι και άλλωστε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, διότι όπως σου είπα η αλλαγή συνεχίζεται. Έχουμε ήδη κατά πολύ ξεφύγει από το θέμα του Γιάννη και την ερώτησή του την έχουν απαντήσει άλλοι επαρκώς, οπότε και δεν βλέπω το λόγο να συνεχίσουμε αυτήν τη συζήτηση, οπότε δεν θα γράψω πέραν αυτού του μηνύματος. Αναρωτιέμαι μάλιστα τον λόγο για το οποίο αναλώθηκα να απαντώ σε τόσα μηνύματα σου... Θεωρούσα βλέπεις ότι κάτι δεν σου ήταν κατανοητό... Ενώ τώρα αντιλαμβάνομαι ότι στο τέλος θα εξεταστώ μόνο και μόνο γιατί εσύ θέλεις να επιμένεις και να εμμένεις στις θέσεις σου και όταν βλέπεις ότι δεν σου βγαίνει, το γυρνάς αλλού π.χ. στο ερώτημα του Γιάννη. Φαντάζομαι ότι αν παραμείνεις ήρεμος την ώρα που διαβάζεις αυτά που σου έγραψα, θα μπορέσεις να ανακαλέσεις στη μνήμη σου ότι παρόμοια σχόλια θα έχεις ακούσει πολλά στη ζωή σου. Όχι ότι το ξέρω ή σε ξέρω, αλλά το υποθέτω με μεγάλη πιθανότητα. Κρίμα...
 
Διακρίνω μια επιθετικότητα χωρίς να σε ξέρω και λυπάμαι πολύ για αυτό.Απάντησα συγκεκριμένα στην ερώτηση του Γιάννη και δεν νομίζω να έχω λάθος.Αν εσύ τώρα το γενικεύεις το θέμα δικό σου πρόβλημα αλλά δεν έχει να κάνει με την ερώτηση του Γιάννη. Γιατί αν ο Γιάννης είχε μιας συγκεκριμένης γραμμής καναρίνια δεν θα έκανε ποτέ την ερώτηση γιατί ποτέ δεν θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε το φύλλο βάση μάσκας. Και τα κριτήρια είναι εδώ poc.gr/μελανινικά/ και δεν νομίζω να αλλάζουν τόσο συχνά όσο λες.

όταν βλέπεις ότι δεν σου βγαίνει,
Δεν κατάλαβα που δεν μου βγαίνει και που το γύρια.
 
Η ερώτηση είναι αν ξεχωρίζουμε το φύλλο βαση της μάσκας και προφανώς αναφέρεται σε γονείς βάση προτύπου και όχι κάποιας γραμμής γιατί αν μιλάμε για συγκεκριμένη γραμμή όλα θα έχουν πάνω κάτω την ίδια μάσκα
Βασίλη στην παραπάνω παράθεση απαντάς με μια εικασία που ακόμη και αν είχε βάση δεν προσθέτει τίποτα. Επίσης λές οτι αν μιλάμε για συγκεκριμένη γραμμή όλα θα είχαν πάνω κάτω την ίδια μάσκα, κάτι που είναι λάθος.
H ερώτηση του φίλου είναι για την μάσκα σαν σημείο αναγνώρισης του φύλου και ως προς αυτό απαντήθηκε πλήρως.
Αν διαφωνείς με κάτι συγκεκριμένο επ'αυτού ας το αναφέρεις,όλα τα άλλα απλά πιστεύω πως μπερδεύουν τον θεματοθέτη.
Για την ακρίβεια δεν έχω καταλάβει γιατί τόση συζήτηση.
 
H ερώτηση του φίλου είναι για την μάσκα σαν σημείο αναγνώρισης του φύλου και ως προς αυτό απαντήθηκε πλήρως.
Αν μιλάμε για συγκεκριμένες γραμμές υπάρχει αναγνώριση φύλλου βάση μάσκας;
 
Deukalion εσύ διαφωνείς ότι η αναγνώριση βάση μάσκας γίνεται στην αρχή (30 μέρες) ή συμφωνείς;
 
Deukalion εσύ διαφωνείς ότι η αναγνώριση βάση μάσκας γίνεται στην αρχή (30 μέρες) ή συμφωνείς;
Συμφωνώ με το post #15 που λέει,όπως και εσύ, οτι γίνεται αλλά προσθέτει και την εξαίρεση, για αυτό και σε εκείνο το σημείο η απάντηση στον φίλο καθίσταται πλήρης.
 
Στα πολύ καλης ποιοτητας πουλια επειδή και στα δυο φυλλα το λιποχρωμα είναι καθαρο στην φωλια είναι όλα λευκα αλλα με την εκταση της μασκας κατά ένα μεγαλο ποσοστο μπορεις να τα ξεχωρισεις.Αν όμως υπαρχει διαχυση του κοκκινου πανω στο λιποχρωμα τοτε τα αρσενικα "πορτοκαλιζουν" στην φωλια απ ότι τα θηλυκα.Αυτη είναι η προσωπικη μου αποψη...
 
Τα μοζαικ οι νεοσσοι, ποτε αρχιζουν να ξεχωριζουν οι μασκες τους αν ειναι αρσενικα;

Στην προηγούμενη αναπαραγωγική διέκρινα το θηλυκό από τα αρσενικά κόκκινα μωσαϊκά σε ηλικία 26-28 ημερών. Βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητα λάθους, αλλά εδώ και δύο χρόνια που ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη ράτσα, έχω πέσει μέσα από πολύ νωρίς...
Και για του λόγου το αληθές:

https://community.petbirds.gr/media/Κόκκινα-μωσαικά-καναρίνια-2016.2082/

Στην αναπαραγωγική του 2015 ήταν λίγο πιο δύσκολο να τα ξεχωρίσω αν και απ' ότι βλέπω τους είχα ήδη δώσει όνομα πριν ξεκινήσουμε βάψιμο.

https://community.petbirds.gr/media/elmo-ornella-2-months-old.749/

Φέτος θα πέσω μέσα;
 
Παιδια εγω εχω ενα ζευγαρι πανω κατω στα στανταρ προτυπα... Το θυληκο εχει πολυ λιγο χρωμα για μασκα σε πολυ μικρη εως καθολου εκταση.. Το αρσενικο μια νορμαλ μασκα αρσενικου... Και θελω να δω αν απαυτα τα προτυπα ξεχωριζουν οι νεοσσοι με βαση τη μασκα τους. Δηλαδη ποτε αρχιζει να δημιουργειτε η μασκα τους
 
Back
Top