Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να ξαναζευγαρώση η κανάρα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης larys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

larys

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.783
Πόλη
Σιδηρόκαστρο
Και τώρα θέλω μια καλή συμβουλή.Ακούο πολά και μάλον, βάση απλής λογικής δεν μου κάθετε καλά. Πότε λοιπόν πρέπει να ξαναζευγαρώση η κανάρα μου;
 
Αν την εχεις σε εξωτερικο χωρο λογω της ζεστης αστο για την επομενο Μαρτιο αν την εχεις σε εσωτερικο χωρο που εχει δροσια μπορεις να την βαλεις και τωρα αμα θες.
 
Φίλε Κώστα, είχα διαβάση για μια κανάρα εδώ στο site που έλεγε ότι μετά από απανοτές γένες όταν άφησε την κανάρα να ξεκουραστή, αυτή ψώφησε. Δεν θέλω να έχει την ίδια καταληξη και η δικιά μου.
 
Εμενα παντως τη δικια μου αφου εκανε και τριτη γεννα την σταματησα και δεν εχει παθει τιποτα.Απλως δεινε στην θυληκια σου πολυβιταμινες αφου την σταματησεις. Εγω παντως αυτο εκανα και δεν εχει κανενα προβλημα.
 
Και τώρα θέλω μια καλή συμβουλή.Ακούο πολά και μάλον, βάση απλής λογικής δεν μου κάθετε καλά. Πότε λοιπόν πρέπει να ξαναζευγαρώση η κανάρα μου;
Του χρόνου, με το καλό.
Τώρα, βάλτην σε μια κλούβα με τα υπόλοιπα θηλυκά σου
να κουτσομπολέψουν τις εμπειρίες τους.
Συχνά πρασινάδες και μπανάκι και όταν αρχίσει η πτερόρροια
μια ενύσχηση με κάποια πολυβιταμίνη.
 
και εγω αυτο θα σου ελεγα να κανεις ειναι πλεον αργα για αναπαραγωγες οτι προλαβες εκανες.
 
Μπορείς να την ξαναζευγαρώσεις! Το τι θα κάνεις είναι φίλε μου ένας συνδυασμός των εξής: Είπες ότι έκανε τρεις γέννες, κπό πόσα μικρά μεγάλωσε;
Έχει κάνει άσπορα αυγά. Άν ναι πόσες φορές;
Την προετοιμασία από πότε την ξεκίνησες;
Έχεις μεγαλο κλουβί για πτήσεις;
Να σε δώσω να καταλάβεις εάν έχει κάνει τρείς μόνο γέννες με τρία πουλάκια κάθε χωρίς άσπορα. Έχεις κάνει μία προετοιμασία απο τον Νοε-Δεκ με καλές πολυβιταμίνες -συχνά αυγουλάκια κτλ και μπορείς να την βάλεις για πτερορόροια σε μεγάλο κλουβί τότε εγώ θα προσπαθούσα άλλη μία φορά. Εάν αντιθέτως σου έχει κάνει άσπορα, δεν ξέρεις τι σημαίνει προετοιμασία και έχει μεγαλώσει μόνη της γέννες με πέντε μικρά τότε σίγουρα το έχεις κάψει το πουλάκι. Σε 4 χρόνια μάλλον θα γεννάει ένα δύο μικρά έαν βγάλει έως τότε την πτερόρροια!
Φιλικά πάντα
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
-Φίλε nikos76 δεν υπήρξε ερώτηση αν μπορεί να ξαναζευγαρώσει
η κανάρα του.Απλά ζήτησε την συμβουλή μας, πότε πρέπει να ξαναζευγαρώσει.
Η δική σου συμβουλή ποιά είναι τελικά; να ξαναζευγαρώσει
τώρα τον Ιούνιο; Να μεγαλώνει δηλαδή νεοσσούς τον Ιούλιο;
Θέλω νάχω την άποψή σου, γιατί εγώ προσωπικά δεν θα συμβούλευα
κανέναν, ΟΠΩΣ και αν έχει εξεληχθεί η αναπαραγωγική περίοδος
της κανάρας του, να έχει νεοσσούς εν μέσω πτερόρροιας.
 
συμφωνω απολυτα με το κο Μακη ειναι βασανηστηριο να βαλεις τα πουλια να ζευγαρωσουν...η αναπαραγωγη θελει υπομονη και την καταληλη προετημασια:)
 
Αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια, νομιζω οτι αν θελει η καναρα μπορουμε να την βαλουμε να ζευγαρωσει. Ενας συναδελφος στην δουλεια μου που ζευγαρωνει τα καναρινια του χρονια, τα αφηνει οσο ζευγαρωνουν και η καναρα σταματαει οταν δεν μπορει αλλο. Δεν ξερω ομως αν συμπεριφερονται ετσι τα συγκεκριμενα πουλια η αν ισχυει για ολα.
 
Αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια, νομιζω οτι αν θελει η καναρα μπορουμε να την βαλουμε να ζευγαρωσει. Ενας συναδελφος στην δουλεια μου που ζευγαρωνει τα καναρινια του χρονια, τα αφηνει οσο ζευγαρωνουν και η καναρα σταματαει οταν δεν μπορει αλλο. Δεν ξερω ομως αν συμπεριφερονται ετσι τα συγκεκριμενα πουλια η αν ισχυει για ολα.

Πρόκειται για ΛΑΘΟΣ.Αν σταματήσει το ζευγάρωμα όταν δεν θα
μπορει άλλο η κανάρα, θα πρέπει να έχει ετοιμάσει και τον ανάλογο λάκο
να την παραχώσει.☹ Και αυτό ισχύει για όλα τα πουλιά.
 
Απαντώ λοιπόν στο πρέπει της ερώτησης του φίλου μας!
Με το σκεπτικό οτι πρέπον είναι να έχεις την κανάρα σε άριστη κατάσταση για την επόμενη χρονιά και εάν επαναλαμβάνω είχε μια κουραστική αναπαραγωγική χρονιά με όλα τα αρνητικά που προείπα τότε δεν το συζυτώ ότι πρέπει να σταματήσει τώρα το ζευγάρωμα. Κάθε πουλί είναι όμως διαφορετικό και ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι παντού Αθήνα με 45 βαθμούς το καλοκαίρι! Εάν φίλε ας πούμε η κανάρα μου έβγαζε ωραία καρδερινοκάναρα ή φλωροκάναρα και της είχα κάνει μία καλή προετοιμασία φέτος, εγώ προσωπικά μπορεί και να δοκίμαζα άλλη μία γέννα. Για να σας δώσω να καταλάβετε πως σκέφτομαι αυτή τη στιγμή στα Γιάννενα δεν έχω ούτε ένα ζευγάρι που να έχει ζευγαρώσει τρεις φορές, λόγω ότι είχαμε βαρύ χειμώνα ξεκίνησα την αναπαραγωγή πολυ αργά-αυτή τη στιγμή βρέχει εδώ και δέκα μέρες κάθε μέρα και η θερμοκρασία το βράδυ είναι 15 βαθμοί. Τι θα πάθει λοιπόν η κανάρα μου εάν δοκιμάσω τώρα μία τρίτη γέννα; Εγώ λοιπόν έχω την εμπειρία και την ευθύνη για τα πουλιά μου και καθένας για τα δικά και ξέρει εάν τα έχει προετοιμάσει σωστά και που πρέπει να σταματήσει.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τα πουλάκια που παίρνουμε απο το εξωτερικό και που μεγαλώνουν σε ελεγχόμενες συνθήκες (με σταθερή θερμοκρασία-υγρασία και ελεγχόμενο φωτισμό) πόσες γέννες κάνουν και τα χρυσοπληρώνουμε απο πα΄νω;
Φιλικά
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
Επειδή εγώ σε προέτρεψα να γράψεις το πρέπον, κατα
την γνώμη σου, κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Θα ήθελα να σου πώ μόνο, την σκέψη μου.
-Φυσικά, δεν μπορώ να διαφωνήσω στο οτι ο καθένας έχει την
ευθήνη της αποφασής του για τα πουλιά του, είναι αυτονόητο.
Είναι όμως σίγουρο οτι τον Ιούλιο θα υπάρχει πτερόρροια, μιας και
αυτή εξαρτάται περισότερο απο την διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού.
Ολόκληρο το ορμονικό σύστημα του πουλιού επιρεάζεται απο αυτή
την διαδικασία και γι' αυτό δεν θα πρότεινα σε κάποιον να έχει το
θηλυκό του σε φάση αναπαραγωγής.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τα πουλάκια που παίρνουμε απο το εξωτερικό και που μεγαλώνουν σε ελεγχόμενες συνθήκες (με σταθερή θερμοκρασία-υγρασία και ελεγχόμενο φωτισμό) πόσες γέννες κάνουν και τα χρυσοπληρώνουμε απο πα΄νω;
Καμμία γέννα δεν έχουν κάνει! Γιατί είναι πουλιά δακτυλιδομένα
της τρέχουσας αναπαραγωγικής χρονιάς.
 
Παιδια σιγουρα γνωριζετε καλυτερα, δεν συμφωνω με οτι εκανε ο συναδελφος μου, αλλα τα συγκεκριμενα πουλια γεννουν εδω και 4 χρονια. Γι"αυτο εγραψα οτι ειναι για τα συγκεκριμενα πουλια και οτι δεν ξερω αν ισχυει για ολα. Παντως σας ευχαριστω για τις πληροφοριες και να ειστε σιγουροι οτι θα μεταφερω τα λεγομενα σας.😕
 
Φίλοι μου σας ευχαρηστώ όλους. Η κανάρα έκανε 2 γένες. Την πρώτη τα αυγά ήταν άδεια. Την δεύτερη έβγαλε 1 μικρό που τώρα ειναι 14 ημερών. Πήρα το μύνημα και χωρίς να θέλω να προσβάλο κανέναν σας,θα ακολουθήσο την συμβουλή του mgerom. Και πάλι να σας ευχαριστήσω.
 
Σήμερα παρατήρησα ότι η εν λόγο κηρία έβαζε βανβάκι στην παλία φωλιά. (προφανός από το βαμβάκι που έπεφτε κάτω). Την φωλιά την έβγαλα.Αυτή φώναζε αλλά τη να έκανα;Έπραξα σωστά;Δεν θέλω να ζευγαρώση άλλο τουλαχιστον μέχρι να βγει το καλοκαίρι. Όσο για το πιτσιρίκη, άρχησε να πηδάει στα κλαδάκια, άσχετα αν ακόμη το ταΐζει η μάνα του.:)
 
Καλησπερα, με λενε Ελενα, η καναρα μου γεννησε 2 αυγα, εχω ενα πουλακι 18 ημερων και δυστυχως το αλλο ανοιγε την ωρα του σεισμου και το εχασα, δεν τα καταφερε. Ενω το πουλακι πεταει η καναρα μου δεν εχει βγει απο την φωλια, κανει σαν να κλωσαει αλλα δεν εχει αυγα. Μηπως πορειτε να με συμβουλεψετε τι πρεπει να κανω γιατι πρωτη φορα απεκτησα πουλακι;
 
Back
Top