Γενικά Πότε πρέπει να ξεχωρίσω τα νεαρά καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thankar

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα στα μέλη. Όπως μπορεί να θυμούνται οι παλιότεροι στο παρελθόν είχα βγάλει κάποιες γέννες. Αυτή τη στιγμή έχω σε ένα κλουβί (μέγεθος για κουνέλια) 1 μικρό γεννημένο το ένα 31-01-14 και τα αλλά 3 μικρά περίπου στις 20-02-14 . Δεν έχω καταφέρει ακόμα να διακρίνω το φύλο τους πρέπει να τα χωρίσω κάποια στιγμή και αν ναι ποτέ; Ευχαριστώ
 
Κανονικά τα καναρίνια αυτής της ηλικίας (τα αρσενικά) θα έπρεπε να τραγουδούν αν όχι κανονικά, πολύ κοντά στο κανονικά. Αν έχεις χρόνο κάθισε για λίγο και παρακολούθησε ώστε να ξεχωρίσεις πια είναι τα αρσενικά για να τα βάλεις σε ατομικά κλουβιά και να αφήσεις τα θηλυκά μέσα στην κλούβα να βγάλουν το χειμώνα τους.
Φυσικά αν έχεις ατομικά κλουβιά για όλα θα είναι το ιδανικό.
 
Κανονικά τα καναρίνια αυτής της ηλικίας (τα αρσενικά) θα έπρεπε να τραγουδούν αν όχι κανονικά, πολύ κοντά στο κανονικά. Αν έχεις χρόνο κάθισε για λίγο και παρακολούθησε ώστε να ξεχωρίσεις πια είναι τα αρσενικά για να τα βάλεις σε ατομικά κλουβιά και να αφήσεις τα θηλυκά μέσα στην κλούβα να βγάλουν το χειμώνα τους.
Φυσικά αν έχεις ατομικά κλουβιά για όλα θα είναι το ιδανικό.

Τα εχω παρατηρησει και δεν εχω δει κατι ωστε να βγαλω ασφαλες συμπερασμα, μηπως φταιει που ειναι ολα μαζι;
 
Σίγουρα θα τραγουδούν κάποιες στιγμες αλλά όχι σαν να είναι μόνα.
Όλα μαζί μπορεί να λέει μόνο ένα κυρίαρχο πουλάκι ή και κανένα γιατί μπορεί να ναι φο λίπος.
Συνήθως τα πουλια κελαηδάν πρωινές ώρες παρατήρησε τα τότε και αν μπορείς βάλε το κάθε να μόνο του να έχεις αμμεσα συμπεράσματα.
Αν διαθέτεις την εμπειρία κοίτα τα από κατω στην αμαρα.
 
Καλησπέρα παιδιά, βάλε τα πουλάκια σε ξεχωριστά κλουβιά να μην βλέπονται και κυρίως το πρωί με το φως της ημέρας οποίο είναι αρσενικό θα το ακούσεις να τραγουδά, εμένα τα δικά μου που είναι ίδιας ημερομηνίας γεννημένα και αργότερα κελαηδάνε όλα τα αρσενικά φουλ και τα απολαμβάνω 😉
 
φιλε εμενα οταν ο καιρος ειναι ηλιολουστος πρωι και απογευμα που τα εχω ολα μαζι (30 πουλια) σε τρελαινουν να τα ακους.
 
Back
Top