Φροντίδα Πότε πρέπει να ταΐζονται τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimitra1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimitra1

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2024
Μηνύματα
20
Τα καναρίνια είναι καλύτερα να ταίζονται 2 φορές την ημέρα, σε σταθερές ώρες και για 1-1,5 ώρα η ταίστρα ανοιχτή; Δηλαδή 8πμ και 4μμ ας πούμε το χειμώνα δεδομένου ότι κοιμούνται κατά τις 6-7μμ με το σούρουπο; Με πόση ώρα διαφορά τα 2 ταίσματα δεδομένου ότι κοιμούνται 11-12 ώρες καθημερινά το χειμώνα; Εσείς το νερό το βράζετε ή βάζετε φίλτρου; Σας ευχαριστώ
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μαίρη αλλά δε βρήκα απαντήσεις στις ερωτήσεις μου. Έχω διαβάσει πάρα πολύ και νομίζω είμαι στη σωστή κατεύθυνση αλλά θα ήθελα μία επιβεβαίωση
 
Τα καναρίνια είναι καλύτερα να ταίζονται 2 φορές την ημέρα, σε σταθερές ώρες και για 1-1,5 ώρα η ταίστρα ανοιχτή;
Εγώ δεν κλείνω την ταιστρα. Οι σπόροι είναι διαθέσιμοι όλη την ημέρα κ την επόμενη αν χρειάζεται, φυσάς τα φλυδια κ τα ανανεώνεις. Θα φάνε όποτε θέλουν κ πεινάσουν.
Αυτό δεν ισχύει για λαχανικά, αυγό ή αυγοτροφή που μετά από κάποιες ώρες τα αποσύρεις. Ειδικά το αυγό που αλλοιώνεται πιο εύκολα.
Εσείς το νερό το βράζετε ή βάζετε φίλτρου;
Όχι . Εγώ βάζω νερό βρύσης. Μπορείς να το αφήσεις σε ένα μπουκάλι το βράδυ με ανοικτό πώμα, για να εξατμίζεται το χλώριο κ γεμίζεις την ποτίστρα το πρωί. Το σημαντικό είναι κάθε μέρα να έχει φρέσκο νερό.
 
Τα καναρίνια είναι καλύτερα να ταίζονται 2 φορές την ημέρα, σε σταθερές ώρες και για 1-1,5 ώρα η ταίστρα ανοιχτή; Δηλαδή 8πμ και 4μμ ας πούμε το χειμώνα δεδομένου ότι κοιμούνται κατά τις 6-7μμ με το σούρουπο; Με πόση ώρα διαφορά τα 2 ταίσματα δεδομένου ότι κοιμούνται 11-12 ώρες καθημερινά το χειμώνα
Τα καναρίνια πρέπει να έχουν ΣΥΝΕΧΩΣ διαθέσιμη τροφή και νερό. Δεν τα ταΐζουμε εμείς με βάση κάποιο πρόγραμμα όπως τους σκύλους και τις γάτες.

Εσείς το νερό το βράζετε ή βάζετε φίλτρου;
Νερό δίνουμε από αυτό που πίνουμε εμείς. Νερό βρύσης δηλαδή. Αν έχουμε φίλτρο στη βρύση μας, εννοείται ότι δίνουμε από αυτό.
 
Όπως είπε και ο Σταύρος το φαγητό είναι πάντοτε διαθέσιμο,όταν βλέπουμε να τρώνε κάποια σπόρια και αλλά να τ αφήνουν δεν τ ανανεώνουμε ούτε συμπληρώνουμε αλλα.. φυσάμε μόνο τα φλουδακια και δίνουμε το ίδιο . Διαφορετικά θα τρώνε μονίμως τους λιπαρούς σπόρους που ξεχωρίζουν στην αρχή και επιλέγουν με αποτέλεσμα να βάζουν βάρος .
 
Καλημέρα σας . Ειρήνη η αναπλήρωση σε σπόρια ή να προσφέρουμε τα υπολείμματα καθαρισμένα είναι λάθος . Εφόσον μπορούμε να κάνουμε το απλό : λίγη τροφή και καθημερινά αλλαγή τροφής νερού . Στις ζευγαρώστρες καλό θα είναι τα ζευγάρια να έχουν αρκετή τροφή (προσοχή όχι το αρσενικό) . Αυτή είναι η δική μου άποψη . Δήμητρα πρόλαβε ο Σταύρος , δεν είναι τα καναρίνια σαν τα παραγωγικά ή τα συντροφιάς ζώα . Πρέπει να έχουν συνεχώς τροφή . Καλή συνέχεια .
 
Back
Top