Ασθένειες Πότε σταματάει η πτερόρροια;

Σταμάτης

Ex Smokie
Εγγραφή
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.399
Πόλη
Κορυδαλλός
Φαντάζομαι οτι κάθε πουλί έχει το δικό του χρονικό διάστημα πτερόρροιας, αλλά σε γενικές γραμμές πότε σταματάει; 😕
Το καναρίνι μου πάντως συνεχίζει να χάνει φτερά, είναι φυσιολογικό?

Νάντια
 
Εγώ δεν θα σου απαντήσω στήν ερώτηση αυτή απλά θέλω να σου πω οτι ε΄χω και εγω το ίδιο πρόβλημα.
 
Σωστά Νάντια, στο κάθε πουλί η περίοδος της πτερόρροιας έχει τη δική της διάρκεια που εξαρτάται από τη διατροφή που λαμβάνει, και τις συνθήκες περιβάλλοντος.

Για να ολοκληρωθεί όταν όλα πάνε καλά χρειάζεται το πολύ δύο μήνες, οπότε λαμβάνοντας υπόψη το πότε ξεκίνησε μπορείς να υπολογίσεις ποτέ θα τελειώσει στο δικό σου πουλί.

Μια επίσης καλή πηγή ενημέρωσης είναι το άρθρο Διαχείριση της Πτερόρροιας
 
Enas paragontas pou ine poli simantikos, ke sinitos mas ksefefgi ine I DIARKIA TOU FOTISMOU srto xoro ektrofis , an o xoros mas ine fotismenos gia megali periodo tis imeras i pteroria paratinete ke iparxoun ke periptosis pou den stamata katolou , me tromeres sinepies gia ta poulia
 
η Πτερορια διαρκει 3-4 μηνες και αρχιζει απο αρχες ιουλιου και ολοκληρωνεται στις αρχες οκτωβριου, ορισμενες φορες υπαρχει και προωρη πτερωρια πριν απο αυτη την περιοδο που οφειλεται στην αποτομη αλλαγη της θερμοκρασιας(αυξηση), οπως εγινε και φετος πολλα πουλια ειχαν προβληματα κατα την αναπαραγωγη λογο πτεροριας

Καλο ειναι να δινονται βιταμινες κατα διαστηματα
 
Ερώτηση.Άλλο η πτερόρροια και άλλο η αλαγή πούπουλων; Σήμερα ένας αυτό μου είπε και μπαρδεύτηκα.
 
Ερώτηση.Άλλο η πτερόρροια και άλλο η αλαγή πούπουλων; Σήμερα ένας αυτό μου είπε και μπαρδεύτηκα.

κατα τη γνωμη μου το ιδιο πραγμα ειναι.
Με τη πτερορροια πεφτουν τα πουπουλακια και βγαινουν καινουρια... Βασικα ενταξει μπορει να βγει και κανενα πουπουλακι οταν δεν ειναι περιοδος πτερορροιας αλλα περισσοτερα βγαινουν κατα την πτερορροια.
ελπιζω να σε βοηθησα...🙄
 
το δικο μου το καναρινι εδω και ενα μηνα περιπου χανει πουπουλα, σταματησε να κελαϊδαει και το βλεπω πολλες φορες να φουσκωνει και μετα να τινασεται. Εχει πτερορροια ή να ψαξω για κατι αλλο;
 
Και εμενα η καναρα κ το ενα απο τα παιδακια της χανουν φτερακια. Μικρα στο μεγεθος. Να τους δωσω σταγονες;
 
Back
Top