Ασθένειες Πύρρουλα με άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Royal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Royal

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2022
Μηνύματα
24
Πόλη
Χιος
Γειά σας. Ήρθα σε αυτό το φόρουμ γιατί έχω ένα καναρίνι με άσθμα και ανησυχώ. Έχω κάνει ότι μπορώ και θέλω να ξέρω αν η κατάσταση της είναι φυσιολογική ή αν υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω. Την Ρούλα όπως την αποκαλώ (get it? Απτό πυρουλα) την είχα βρει γύρω στον Μάη στον δρόμο σε άσχημη κατάσταση. Είχε έναν όγκο στο κεφάλι, ήταν άρρωστη και την είχε πειράξει η ζέστη. Να μην τα πολυλογώ την πήγα σε κτηνίατρο αφερεσε το ογκιδιο (ξαναβγήκε άλλο ένα, ξανά αφαιρέθηκε αλλά από τότε είναι καθαρή), μου έδωσε φάρμακο σε σκόνη για το ασθμα και υβερμεχτινη για τα ακαραια των φτερών. Έχουν περάσει 4 μήνες από τότε τα φάρμακα που ανέφερα τα σταμάτησα βάσει με εντολές γιατρού αλλά συνεχίζει να έχει άσθμα κάποιες φορές αρκετά άσχημο (συριζουσα αναπνοή, φλεγματα). Της πήρα και κάποια άλλα φάρμακα στην προσπάθεια να την βοηθήσω :
-έβαλα υβερμεχτινη πάνω από τον λαιμό εξωτερικά για τα ακαραια (τρελάθηκε όμως, την ενοχλούσε πάρα πολύ κ έπρεπε να βάλω λίγο νερό στην περιοχή για να την ηρεμήσω)
-φάρμακο για τα εσωτερικά ακαραια, αυτό φάνηκε να την βοηθάει καθώς για πρώτη φορά στους 4 μήνες υπήρξαν μέρες μου είτε άνοιγε το στόμα πολύ λίγο είτε κ καθόλου. Αλλά τώρα επέστρεψε στα "κανονικά"
-Άσθμα στοπ, φάρμακο για το άσθμα σε σταγόνες, το έβαλα για 10 μέρες στο νερό της όπως λένε οι οδηγίες, δεν φάνηκε να έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά
Καθώς μετακόμισα από τότε που την βρήκα και δεν έχουμε εδώ κτηνίατρο με γνώσεις στα πτηνά βασίζομαι πλέον στους πωλητές των pet shop. Αλλά είμαι σε δίλημμα μήπως το παρακάνω με τα φάρμακα? Ή καλά κάνω που το παλεβω? Τις τελευταίες μέρες παρόλο που είχε βελτιωθεί άρχισε πάλι να χειροτερεύει και της έβαλα φάρμακο για τα ακαραια εσωτερικό, για να δω αν και αυτήν την φορά θα έχει κάποια ευεργετική απόκριση μήπως κάνω κάποια συσχέτιση. Αν έχετε γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας. Ευχαριστώ
 
@Royal , καλησπέρα.
Καλό πιστεύω θα ήταν να μας αναφέρεις τα δοσολογικά σχήματα, δλδ, το κάθε φάρμακο με την εμπορική του ονομασία, τη διάρκεια εφαρμογής του και τη δόση που έδινες.
Παρόλα αυτά και μια και δεν είμαστε πτηνίατροι, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιος κτηνίατρος αρχικά, πριν μετακομίσεις, την παρακολουθούσε (και της έκανε την επέμβαση) και αν υπάρχει η δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί του από πλευράς σου, ώστε να σου δοθούν πρόσθετες οδηγίες.
Εναλλακτικά θα ήταν ίσως χρήσιμο να κάνεις μια τηλεφωνική συνδιάλεξη με το Εργαστήριο της Κομοτηνής να δεις τι (αν) έχουν εκείνοι να σου προτείνουν.... https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/
Αυτό που δεν κατάλαβα από το μήνυμά σου είναι αν το πουλί είναι καναρίνι ή πυρούλα
 
@ianos καλησπέρα. Του πουλί είναι πυρουλα. Μέχρι τώρα τα φάρμακα που έχει πάρει είναι τα εξής
Από παραπομπή γιατρού :
1)Σκονη για το άσθμα, μου την έδωσε σε ένα απλό κουτί και δεν ξέρω ποια είναι η κανονική ονομασία του. Την έπαιρνε στο νερό της κάθε μέρα για 20 μέρες και σε σταγονόμετρο όταν χειροτερεύε. Όταν τελείωσε το 20ημερο επειδή συνέχισε να έχει συμπτώματα μου είπε ο γιατρός άλλες 20 μέρες κ αυτό έγινε κι άλλη μια φορά. Οπότε συνολικά 3 20ημερα με διάλειμματα ενδιάμεσα.
2)Υβερμεχτινη στα φτερά της 1-2 σταγόνες κάθε 10 ημέρες -4-5 φορές
Βάση συμβουλής των υπαλλήλων των pet shop χρησιμοποίησα :
Υβερμεχτινη πίσω από τον λαιμό 1-2 σταγόνες (την ενόχλησε πάρα που κ έπρεπε να την πλύνω λίγο για να ηρεμήσει)
3)wormmiddel beaphar για τα ακαραια όπως λέει η συσκευασία 30 σταγόνες σε 50μλ νερού
Η συσκευασία λέει 1 φορά στις 4 εβδομάδες αλλά αυτό Αποτι κατάλαβα είναι για προληπτική χρήση κι εγώ της έβαλα 1 φορά κάθε μία εβδομάδα για 4 εβδομάδες καθώς τις πρώτες 2 φορές την βοήθησε αρκετά
4)Ασθμαστοπ (καθώς μου τελείωσε η σκόνη για το άσθμα μου είπαν ότι καλώ είναι να αλλάξω το φάρμακο για να μην το συνηθησει ο οργανισμός)
5 σταγόνες ανά ποτίστρα για 10 μέρες, δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά με αυτό το φάρμακο
Πριν μετακομίσω ήμουν στην Λαμία και ο κτηνίατρος που την παρακολουθούμε ήταν ο Σωτηρίου (μου είχαν πει ότι ήταν καλός στα πτηνά)
Υπάρχει δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας.
 
Υπάρχει δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας.
Επομένως επικοινώνησε μαζί του και επίσης με το Εργαστήριο της Κομοτηνής, ώστε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
Σε γενικές γραμμές, όταν σου δίνουν φάρμακα, ρώτα ποια η εμπορική τους ονομασία ώστε να έχεις ένα αρχείο προκειμένου να μπορείς να επικοινωνήσεις με τον επόμενο γιατρό με ακρίβεια για προηγούμενες αγωγές, γιατί αυτό θα βοηθήσει στον εντοπισμό των επόμενων. Όσον αφορά στα πετσοπ, δεν είναι καθόλου ειδικοί, έχουν περιορισμένες δόσεις και μπορεί να κάνουν κάποια λανθασμένη σύσταση που θα οδηγήσει σε επιδείνωση συμπτωμάτων ή ακόμα και σε θάνατο, οπότε μην εμπιστεύεσαι.
βερμεχτινη πίσω από τον λαιμό 1-2 σταγόνες (την ενόχλησε πάρα που κ έπρεπε να την πλύνω λίγο για να ηρεμήσει)
Αν πρόκειται για το σύνηθες φάρμακο pulmosan, τότε η δόση για πυρούλα είναι μία σταγόνα διαδερμικά στον σβέρκο με επανάληψη αναλόγως του τι λέει το σκεύασμα ώστε όχι μόνο να σκοτώσει τα ακάρεα της τραχείας, αλλά να διακόψει και τον κύκλο ζωής τους (αυγά προνύμφες ακάρεα). Δύο σταγόνες σε έναν τόσο μικρόσωμο οργανισμό μπορεί να αποδειχθούν ακόμα και μοιραίες για τη ζωή του. Το γεγονός βέβαια ότι το πουλί ενοχλήθηκε θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχει ακάρεα τα οποία όπως θανατώνονται δημιουργούν ακόμα και αποφράξεις στο αναπνευστικό οπότε το πρώτο (ίσως και δεύτερο) 24ωρο και λίγες ώρες μετά τη διαδερμική του εφαρμογή παρατηρούνται συμπτώματα όχι μόνο κατάπτωσης αλλά και βήχα φτερνίσματος κλπ που κάνει το πουλί στην προσπάθειά του να αποβάλλει τα νεκρά παράσιτα.
 
@ianos Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δράσω αναλόγως. Μια ερώτηση, όταν έχει εσωτερικά ακαριαία έχει σημασία αν θα πάρει το πόσιμο φάρμακο η αυτό που βαζεις εξωτερικά στον λαιμό? (Τώρα τσέκαρα και ναι λέγεται pulmosan.)Κάνει κάποιο δηλαδή καλύτερη δουλειά από το άλλο?
[automerge]1661254136[/automerge]
Αυτό είναι ένα βίντεο, όταν την είχα περίπου 1 μην (8 ιουνη) δείχνει ξεκάθαρα το πρόβλημα της (εκείνο τον καιρό της είχε φυτρώσει και το δεύτερο ογκιδιο)

View attachment 1661254058435.mp4
 
@ianos Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δράσω αναλόγως. Μια ερώτηση, όταν έχει εσωτερικά ακαριαία έχει σημασία αν θα πάρει το πόσιμο φάρμακο η αυτό που βαζεις εξωτερικά στον λαιμό? (Τώρα τσέκαρα και ναι λέγεται pulmosan.)Κάνει κάποιο δηλαδή καλύτερη δουλειά από το άλλο?
Δεν ξέρω, στο παρελθόν είχα την εντύπωση ότι το ένα φάρμακο, το πόσιμο δλδ δεν είχε καλή διαλυτότητα στο νερό, τώρα δεν ξέρω αν το έχουν βελτιώσει. Επίσης δεν έχω καθόλου στοιχεία ή άποψη για την αποτελεσματικότητά τους ή για το αν η πυρούλα έχει όντως ακάρεα της τραχείας.
Αλλά μίλησε με τους Κτηνιάτρους να σε καθοδηγήσουν, διότι συχνά αποδεικνύεται ότι η συμπτωματολογία ακάρεων, λοιμώξεων αναπνευστικού, διαφόρων τύπων άσματος, έχουν κοινά συμπτώματα μεταξύ τους, όπως και με βακτηριακές λοιμώξεις / μυκητιάσεις που χρειάζονται άλλου τύπου φάρμακα
 
Αυτό είναι από σήμερα. Δεν ακούγεται λόγω των τζιτζικων αλλά και σήμερα κάνει θόρυβο η αναπνοή της και όπως συνήθως φτερνίζεται
[automerge]1661254276[/automerge]
@ianos Έγινε ευχαριστώ. Θα επικοινωνήσω με τους γιατρούς άμεσα.

View attachment 1661254174223.mp4
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Εκτός από τα προβλήματα υγείας που εμφανώς έχει το πουλί εγώ θα ήθελα να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα. Τι διατροφή έχει το πουλάκι; Το κλουβί δεν είναι λίγο μικρό για το συγκεκριμένο είδος; Βλέποντας το νομίζω ότι είναι κάποιο υβρίδιο και όχι καθαρή πυρρουλα. Γνωρίζεις @Royal ότι η πυρρουλα και το καναρίνι είναι εντελώς διαφορετικό πτηνό; Γιατί λίγο σαν να τα έχει μπερδέψει στο ποστ σου. Επίσης αυτό το πουλάκι είναι άγριο; Γιατί αν είναι άγριο δεν θα έπρεπε ο φίλος μας να εχει επικοινωνήσει μ κάποιον αρμόδιο σύλλογο;
 
@meniam Η διατροφή του αποτελείται από σπόρους για άγρια πουλάκια όπως με συμβούλεψαν στο πετ σοπ. Δεν ξέρω αν το κλουβί είναι μικρό, η αλήθεια είναι πως θέλω να της πάρω ένα μεγαλύτερο απλά δεν έχει βρεθεί η ευκαιρία ακόμα. Επίσης δεν είναι ιδιαίτερα ενεργητική για αυτό δεν σκέφτηκα ότι θα την ενοχλούσε κάτι. Συν το ότι μερικές φορές την εβδομάδα την βγάζω ελεύθερη στο δωμάτιο μου που έχει ένα συγκεκριμένο σημείο που κάθεται, και κάνει κ μερικές βόλτες. Δεν ήταν ποτέ ο σκοπός μου να την περιορίσω νοιάζομαι πολύ για αυτή, και της πάρω ένα μεγαλύτερο κλουβί μόλις μπορέσω. Αυτό το πουλί το βρήκα στο δρόμο και όπως αποδείχθηκε αργότερα ανήκε σε ένα πετ σοπ. Οπότε όχι δεν είναι άγριο πολύ, σε κλουβί ζούσε. Παραπάνω πληροφορίες για το από που προέρχεται και τι ράτσα είναι δεν έχω ιδέα. Γενικά η φιλοζωικη της περιοχής με την οποία επικοινώνησα όταν το βρήκα και ο γιατρός πίστευαν ότι λόγω της κακομεταχειρησης αρρώστησε στο πετ σοπ και το έδιωξαν. Παρόλα αυτά ο ιδιοκτήτης είπε ότι απλά του έφυγε όταν άλλαζε το κλουβί και ότι είναι πυρουλα μεγάλης χρηματική αξίας αλλά δεν την ζήτησε πίσω. Δεν ξέρω για ράτσες πουλιών αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω πείτε μου
 
@Royal Γενικά από μια έρευνα που έκανα οι πυρρουλες χρειάζονται στην διατροφή τους και ζωντανούς οργανισμούς δηλαδή έντομα. Το λέω αυτό γιατί αν ένα πουλάκι δεν καλύπτεται πλήρως διατροφικά είναι και πιο ευαίσθητο σε ασθένειες. Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν θα βρεις καμία ποικιλία πυρρουλας που να μοιάζει με το δικό σου. Τώρα ή το δικό σου είναι κάποιο υβρίδιο πχ με καναρίνι ή είναι κάποιος άλλο είδος πουλιού πχ κάποια άλλη υποκατηγορία σπιζας
[automerge]1661266654[/automerge]
Απλά γενικά καλό είναι να ξέρουμε τι είδος ακριβώς είναι ώστε να μπορούμε να το παρέχουμε τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης για την βελτιστοποίηση της υγείας του
 
@meniam θα πάρω αυτά που είπες υπόψη μου, θα το ψάξω και θα ρωτήσω σχετικά και τους γιατρούς. Προσπαθώ να βάλω και μια φωτογραφία της να φαίνεται ξεκάθαρα μήπως βοηθήσει αλλά μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο. Ελπίζω να τα καταφέρω σε λίγο
 
@Royal , έκανες καμιά απόπειρα επικοινωνίας με τους γιατρούς που σου πρότεινα;
Καλά έκανες και την περιμάζεψες.
Για τη φωτογραφία, χρησιμοποίησε το https://www.resizenow.com/el για να την μικρύνεις
 
@ianos Επικοινώνησα με τον γιατρό μου στην Λαμία και μου έδωσε οδηγίες. Ουσιαστικά θα της ξαναπάρω το φάρμακο σε σκόνη για το άσθμα (το οποίο λέγεται τυλοζινη αν άκουσα σωστά), θα της δίνω φάρμακο για τα ακαραια πάνω στον λαιμό κάθε 10 μέρες, και θα καθαρίζω το κλουβί της με σπρέι αντιπαρασιτικο (ειδικό για πουλάκια εννοείται) κάθε 15 μέρες
Κατάφερα να ανεβάσω μια κοντινή φωτογραφία της για να φαίνεται καλύτερα, είναι δυχρωμη (ανοιχτό καφέ και μπεζ-άσπρο)
 

Συνημμένα

  • IMG_20220823_174940_50.webp
    IMG_20220823_174940_50.webp
    127,5 KB · Προβολές: 30
Και διάγνωση για ασθμα έτσι στον αέρα και θεραπεία άσθματος με τυλοσινη που είναι αντιβιοτικό.
Αλλά ακόμα κι αν ήταν κάποιο μικρόβιο στα αναπνευστικό ευαίσθητο στην τυλοσινη θα είχε καταπολεμηθει τόσες μέρες που διήρκεσε η θεραπεία.

Χαιρετίσματα στο γιατρό στη Λαμία.
Ας πάει να ξεγεννήσει καμία αγελάδα καλύτερα.
 
@patrickios Καταλαβαίνω αυτά που λέτε, η αλήθεια είναι πως είχα και εγώ τους ενδοιασμούς μου. Γιατί μου είπε να κάνω ακριβώς τα πράγματα που έκανα και προηγουμένως τα οποία δεν είχαν αποτέλεσμα μέχρι τώρα. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο και τον άλλο κτηνίατρο που μου ανέφερε ένα χρήστης παραπάνω. Αν έχετε κάποια άλλη πληροφορία ή κάποιον κτηνίατρο να προτείνετε πάντα είναι ευπρόσδεκτα
 
@Royal Κοίτα, υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν παραπάνω από μία ή δύο αιτίες που να ζορίζουν το πουλάκι. Και το ότι δεν μπορεί να το δει κάποιος που να ξέρει 5-10 πράγματα από κοντά, κάνει ακόμα πιο δύσκολο το να βρεθεί άκρη.
Πάντως αν λάβουμε υπόψιν τη χρονιότητα της όλης κατάστασης, μάλλον δεν είναι κάτι άμεσα επικίνδυνο. Οπότε εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να φροντίζεις όσο μπορείς το πουλάκι (καλή διατροφή κτλ) και παράλληλα να αποφασίσεις πως ακριβώς να κινηθείς στο να γίνει κάποια διάγνωση και όχι να κάνεις βεβιασμένες κινήσεις πανικού.

Δεν μπορώ να σου προτείνω ακριβώς αυτά που θα έκανα εγώ γιατί εσύ δεν είμαι εγώ. 🙂

Τώρα εάν θέλεις από κάπου να το πιάσεις το όλο θέμα για να ξεκινήσεις, μια λογική και safe προσέγγιση (μόνο τέτοιες μπορώ να προτείνω δημόσια και σε άτομα που δε γνωρίζω) είναι να μιλήσεις με το εργαστήριο της Κομοτηνής και να σου δώσουν οδηγίες για το πως να στείλεις δείγμα είτε από τις τις ρινικές εκκρίσεις είτε από δείγμα μέσα από το στόμα (αφού έχει κυρίως συμπτώματα από το αναπνευστικό). Σίγουρα κάτι θα βρεθεί και θα σου πουν να κάνεις 1-2 θεραπείες. Αν είσαι τυχερός μπορεί κάτι από αυτά να είναι το κύριο αίτιο των προβλημάτων.

Επίσης να ξέρεις οτι αν παρόλο αυτό το μπέρδεμα έχεις όντως άσθμα, δεν είναι κάτι που μπορείς να το εξαφανίσεις τελείως.

Εύχομαι να βγάλεις άκρη και μπράβο που ενδιαφέρθηκες για το πουλάκι.
 
@patrickios Πράγματι δεν φαίνεται να είναι κάτι άμεσα επικίνδυνο αλλά το έχει πολύ καιρό και την κουράζει. Για παράδειγμα δεν την έχω δει ποτέ να κοιμάται όπως κοιμούνται τα πουλάκια, μάλλον επειδή δεν μπορεί να αναπνεύσει βάζοντας το κεφάλι μέσα στα πούπουλα. Τέλος πάντων Ευχαριστώ για τις συμβουλές θα επικοινωνήσω με αυτό το κτηνιατρειο αύριο. Ελπίζω να βρεθεί μια λύση.
 
Καλημέρα σας. Επικοινώνησα με το εργαστήριο και πράγματι μου είπε ότι η τυλοζινη για τόσο μεγάλο διάστημα είναι απαγορευτική. Γενικά πρέπει να κάνει εξετάσεις το πουλάκι για να δούμε συγκεκριμένα τι φταίει. Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη, τόσος καιρός πήγε στραφη που θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι, και αντί να την βοηθάω ίσως να έκανα κ το αντίθετο με τις λάθος συμβουλές που είχα πάρει. Θα στείλω δείγμα μέχρι το τέλος της εβδομάδας αν όλα πάνε καλά γιατί περιμένω να πληρωθώ την Παρασκευή από την δουλειά μερικής απασχόλησης που εχψ ώστε να πάρω τα κατάλληλα δοχεία να κάνω την δειγματολειψια και την αποστολή. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον αν δεν είχα τις συμβουλές σας φοβάμαι πολύ να σκέφτομαι πως θα είχε καταλήξει η κατάσταση. Θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία αυτής της υπόθεσης.
 
Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη, τόσος καιρός πήγε στραφη
Πες μας και το μικρό σου όνομα, για να σε προσφωνούμε. Δεν χρειάζεται να σταθείς στην απογοήτευση και στο χάσιμο του χρόνου. Μην τα σκέφτεσαι αυτά.
Θα στείλω δείγμα μέχρι το τέλος της εβδομάδας αν όλα πάνε καλά γιατί περιμένω να πληρωθώ την Παρασκευή από την δουλειά μερικής απασχόλησης που εχψ ώστε να πάρω τα κατάλληλα δοχεία να κάνω την δειγματολειψια και την αποστολή.
Τι δοχεία είναι αυτά; Δεν αρκεί ουροσυλέκτης από φαρμακείο που είναι φθηνός πολύ;
Από τι σημεία θα κάνεις δειγματοληψίες; Κουτσουλιά, σάλια ή και μέσα στον λαιμό;
Συζήτησες μαζί τους για τα ακάρεα της τραχείας; (αυτά που αναφέρεις στα μηνύματά σου ως εσωτερικά ακάρεα). Αν ναι, τι σου είπαν σχετικά;
 
Back
Top