Ασθένειες Πύρρουλα με άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Royal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ianos Με λένε Βάσω.
Ναι του είπα τα πάντα. Όσο για τα εσωτερικά ακαραια μου είπε ότι δεν πρέπει να κάνουμε υποθέσεις και ότι πρέπει να κάνουμε εξετάσεις για να είμαστε σίγουροι τι έχει ώστε να το αντιμετισουμε σωστά και συγκεκριμένα.Όχι να κάνουμε υποθέσεις και να δίνουμε ότι να ναι φάρμακα. Μου είπε με ένα βαμβακοφορο στυλό (ουσιαστικά κάτι σαν μπατονετα) να πάρω δείγμα σαλιων από την βάση της γλώσσας και μετά να το βάλω μέσα σε gel. Επίσης να συλλέξω περιττώματα μέσα σε αλουμινοχαρτο. Και καλό θα ήταν να τα στείλω μέσα σε πλαστική σακούλα με πάγοθήκη ή φελιζολ. Έχω σκοπό να τον ξαναπάρω για να μου εξηγήσει καλύτερα πως να τα αποστείλω, μην γίνει κάποιο λάθος.
 
Καλησπέρα σε όλους! Αυτήν την εβδομάδα επιτέλους έστειλα τα δείγματα της Πυρουλας και πήρα τα αποτελέσματα μόλις τώρα. Η πυρουλα έχει Ψιττακωση. Δυστυχώς επειδή είμαι στην δουλειά δεν μπόρεσα να μιλήσω πολύ ώρα με την γιατρό οπότε δεν έχω πολλές λεπτομέρειες αυτήν την στιγμή. Υπάρχει θεραπεία Αποτι μου είπα απλά μάλλον θα της μείνει ευαισθησία. Ευχαριστώ που μου προτείνατε αυτό το κτηνιατρειο ήταν τέλειοι, ικανοί καλοκαρδοι επαγγελματίες!
 
@Stavros θα μιλήσουμε το βράδυ για την θεραπεία μόλις τελειώσω από την δουλειά γιατί δεν μπορούσα να μιλήσω πολύ ώρα στο τηλέφωνο μαζί τους. Θα ενημερώσω για το τι άλλο θα μου πουν
 
@Royal Καλησπερα.Να πανε ολα καλα με την αγωγη και να ανακαμψει γρηγορα και σωστα η πυρουλα.
δυο ερωτησεις πολυ μικρης σημασιας απλα εγκυκλοπαιδικα για τα pet shop
Αναφερατε το παρακατω
1)wormmiddel beaphar για τα ακαραια όπως λέει η συσκευασία 30 σταγόνες σε 50μλ νερού
Η συσκευασία λέει 1 φορά στις 4 εβδομάδες αλλά αυτό Αποτι κατάλαβα είναι για προληπτική χρήση κι εγώ της έβαλα 1 φορά κάθε μία εβδομάδα για 4 εβδομάδες καθώς τις πρώτες 2 φορές την βοήθησε αρκετά
Σας ειπαν απο το petshop οτι ειναι για ακαρεα? γιατι δεν ισχυει . παραθετω την σελιδα του προιοντος.Αλλο καταπολεμα και εχει χρονους επαναληψης συγκεκριμενους. Δεν ειναι σιγουρα για ακαρεα ομως αν σας το πουλησαν για αυτο.

και

2) Η διατροφή του αποτελείται από σπόρους για άγρια πουλάκια όπως με συμβούλεψαν στο πετ σοπ
η συσκευασμενη που πουλανε σε διαφανο σακουλακι δικης τους συσκευασιας και αγνωστου προελευσεως και ημερομηνιας ?
γιατι πιθανοτατα εχει αναγκη για την ευζωια του μαλλον κατι καλυτερο

και τελος λεπτομερειες για το ειδος απο αρθρο εδω που θα εχεις διαβασει.

Ευχαριστω και ολα καλα να πανε. Εχει δαχτυλιδι που θα σου εδινε πληροφοριες εκτροφεα και ηλικιας ?
[automerge]1663351307[/automerge]
 
@φιλομαθης Γειά σας. 1)ναι αυτό μου είπαν ότι είναι για ακαραια, δεν ανέφεραν κάτι άλλο
2)ναι τέτοια ήταν σε διαφανή συσκευασία. Καταλαβαίνω τι εννοείτε και θα πάρω μια καλύτερη στο άμεσο μέλλον, είδα αυτήν που παραθέσετε και θα την τσεκάρω. Η αλήθεια είναι πως επειδή την βρήκα τυχαία στον δρόμο πολλές αποφάσεις έγιναν βιαστικά και βάση τι μου έλεγαν άλλοι γιατί εγώ δεν είχα ιδιαίτερες γνώσεις για πουλάκια.
Όσον αφορά τις πληροφορίες θα δω το άρθρο που αναφέρετε αν και έχω ήδη δει αρκετά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
[automerge]1663414157[/automerge]
Μου δόθηκε η συνταγή για την πυρουλα. Είναι δύο φάρμακα καθώς και βιταμίνες και προβιοτικα για να μην την πειράξουν τα φάρμακα (είναι βαριά από ότι μου είπαν). Το ένα δεν υπάρχει εδώ και το παρήγγειλα οπότε από εβδομάδας θα της αρχίσω την αγωγή. Αποτι διάβασα είναι μια αρρώστια που κολλάει εύκολα και σε άλλα ζώα ακόμα και σε ανθρώπους οπότε θα είμαι πολύ προσεκτική με ένα άλλο πουλάκι που εχω να μην είναι ούτε στον ίδιο δωμάτιο. Την συνταγή δεν την μοιράζομαι γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται
 
@Ledagcc Γειά σας. Το φάρμακο αργήσαμε να το βρούμε, και είναι 2 μέρες τώρα που της το δίνω. Γενικά προς το παρών δεν υπάρχει βελτίωση και είναι αρκετά άσχημα αυτές τις μέρες ίσως επειδή κρυωσε ο καιρός. Αλλά είμαι αισιόδοξη. Οπότε βλέπουμε πως θα πάει. (είναι 2η μέρα από τις 10 που πρέπει να πάρει το πρώτο φάρμακο, μετά έχει βιταμίνες και 2ο φάρμακο το πρόγραμμα της)
 
Ενημέρωση: Πήρα τηλ τον κτηνίατρο και μου είπαν ότι είναι λογικό να μην δούμε κατευθείαν βελτίωση καθώς η Ψιττακωση είναι σοβαρή ασθένεια κ μπορεί η αγωγή να πρέπει να δίνεται ακόμα και για διάστημα ενός μήνα. Επίσης διαπιστώσαμε ότι πιθανόν να μην πολύ πίνει το νερό με το φάρμακο, η χαζοβιόλα, γιατί μάλλον δεν της αρέσει οπότε μετά την συμβουλή του κτηνιάτρου της δίνω και με σταγονόμετρο το νερό με το φάρμακο να είμαι σίγουρη ότι το παίρνει.
 
Update 2:Ειναι η 12η μέρα της θεραπείας .Αναπνέει πολύ καλύτερα και είναι η πρώτη φορά εδώ και καιρό που την βγάζω στο δωμάτιο μου και έχει όρεξη ένα πετάξει. Συνήθως καθόταν έξω κάνα μισάωρο και ξαναπήγαινε στο κλουβί της ή απλά καθόταν με τις ώρες. Σήμερα δεν σταματάει να κάνει βόλτες έχει πολύ όρεξη. Χαίρομαι πολυ
 

Συνημμένα

@Royal μπράβο στο κορίτσι! Υπάρχει ανταπόκριση στο φάρμακο! Περαστικά της. Κ μπράβο σου για την φροντίδα κ την αγάπη σου. Ήταν τυχερή που βρέθηκε στον δρόμο σου. 👏🥰😊
 
Update 3: Η πυρουλα πήρε αγωγή 2 φορές και τις 2 ξαναχειροτερεψε οπότε θα ξαναστείλω δείγμα για ανάλυση να δούμε τι φταίει και να της αλλάξουμε φάρμακα
 
Back
Top