Γενικά Πώς γίνεσαι εκτροφέας Μπάτζι;

Poephila

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
87
Πόλη
Πάτρα
Γεια σε όλους!

Σκέφτομαι να γίνω εκτροφέας Μπάτζι, όμως δεν ξέρω τι χρειάζεται και που πρέπει να απευθυνθώ...

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει...
 
λοιπον τετοιες αποφασεις πρεπει να τις σκεφτομαστε πρωτου πραξουμε.
1)Πρεπει να διαθετεις αγαπη για αυτο και δεν αμφιβαλλς(πραγμα που ολο το φορουμ εχει )
2)Χωρο για να ειναι ανετα κ. Τ.λ
3)Χρονο που πρεπει να του αφιερωνεις αφου ανηκει στα παπαγαλακια
4)Να τρεφεις αποφασιστικοτητα, αφοσιωση, πιστη, αγαπη, στοργη,τρυφεροτητα και θελησση, ενδιαφερον για τον τομεα οπως και γαι το ιδιο το πτηνο
5)Να εχεις ελευθερια λογου κα να μην ντρεπεσαι να ρωτησεις κατι στο φορουμ μας για οτιδηποτε εχεις να αντιμετωπισεις
6)Να εχεις μια γενικη εικονα για το τι πας να αγορασεις γιατι καμια φορα απο γοητευομαστε
7)Να αποκτησεις γνωση απο το φορουμ για ο,τι αφορα τον φιλο σου
8)Να ξερεις που μπορεις να αφησεις στις διακοπες που δεν ξερουμε τι να κανουμε
9)Ευρυχωρα κλουβια για πτηση των πουλιων
10) Υπομονη

Ο,τι θες ρωτα.

Υ. Γ=Κανουν πολυ φασαρια υπ'οψην
 
Καλά δεν σκέφτομαι να ανοίξω φάρμα...

Το πολύ να έχω 3 ζευγάρια...

Αυτό που με νοιάζει είναι περισσότερο τα διαδικαστικά: πρέπει να ενταχθώ σε κάποιο σύλλογο; Τα πουλιά (γεννήτορες) θα πρέπει να είναι αγορασμένα από κάποιον εκτροφέα; Μπορώ να κάνω εκτροφή κοινών Μπάτζι ή για να θεωρούμαι εκτροφέας θα πρέπει να ασχοληθώ αποκληστικά με Μπάτζι εκθέσεως (εγγλέζικα); ένας εκτροφέας έχει πάρε δώσε με την εφορία;

αυτά! Και ίσως και άλλα που θα προκύψουν από τη συζήτηση...
 
Τι εννοείς λέγοντας εκτροφέας; Αν εννοείς επαγγελματικά είναι μεγάλη ιστορία και φυσικά έχεις παρε δώσε με την εφορία όπως όλες οι επιχειρήσεις.

Από ότι καταλαβαίνω όμως θες απλά να κάνεις αναπαραγωγή στα πουλιά (με 2-3 ζευγάρια όπως λες). Αν βρεις ένα σύλλογο που να ασχολείται με το είδος θα ήταν πολύ καλό γιατί εκτός από το ότι θα προμηθευτείς πολύ καλά πουλιά θα έχεις και τη δυνατότητα της πληροφόρησης απευθείας από άλλους εκτροφείς. Το αν θα πάρεις απλά παπαγαλάκια ή εκθεσιακά εξαρτάται από τα γούστα σου και τους σκοπούς σου. Θέλεις να συμμετάσχεις σε εκθέσεις; Αν ναι τότε πρέπει να πάρεις καλούς εκθεσιακούς γεννήτορες και να μάθεις πολύ καλά τα εκθεσιακά πρότυπα της ράτσας (ο σύλλογος θα σε βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτό). Αν όχι μπορείς να πάρεις και απλά παπαγαλάκια από πετ σοπ ή από κάποιον ιδιώτη και να ξεκινήσεις με αυτά. Όλα είναι θέμα του τι θέλεις και τι περιμένεις από την εκτροφή σου.
 
Μιας και σε κάλυψαν πιστεύω οι προλαλήσαντες εγώ θα σου προτείνω που μπορείς να απευθυνθείς για συλλογικές δραστηριότητες. www.papagalakia.gr
 
Με την ευκαιρία, θα ήθελα να κάνω και εγώ μία σχετική ερώτηση, έστω και υποθετική.
Αυτή την στιγμή έχω 2 ζευγάρια σε ξεχωριστά κλουβιά, που πιθανόν να γίνουν 3, ή το πολύ 4.
Αν ας πούμε κάποια στιγμή και τα 4 ζευγάρια αποκτούν από 4 απογόνους το καθένα, σύνολο 16 επί πλέον πουλιά και άντε ότι καταφέρνω να χαρίσω σε κάποιους (φίλους, γνωστούς) τα 4 ή 5. Με τα υπόλοιπα τί γίνεται;
Τι θα κάνατε εσείς;
 
θα εβαζα αγγελια στο ιντερνετ... Και θα τα εδινα σε σωστες οικογενειες!
απλα με εμας εδω ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα λογο της αποστασεις απο Αθήνα και βολο που συνηθως βρησκουμε οικογενειες(το εχω δει με τα κοκατιλ.. Μου ζητοσαν πολλοι αλλα το μεταφορικο ηταν και ειναι ενα προβλημα)
 
Καλά δεν σκέφτομαι να ανοίξω φάρμα...

Το πολύ να έχω 3 ζευγάρια...

Αυτό που με νοιάζει είναι περισσότερο τα διαδικαστικά: πρέπει να ενταχθώ σε κάποιο σύλλογο; Τα πουλιά (γεννήτορες) θα πρέπει να είναι αγορασμένα από κάποιον εκτροφέα; Μπορώ να κάνω εκτροφή κοινών Μπάτζι ή για να θεωρούμαι εκτροφέας θα πρέπει να ασχοληθώ αποκληστικά με Μπάτζι εκθέσεως (εγγλέζικα); ένας εκτροφέας έχει πάρε δώσε με την εφορία;

αυτά! Και ίσως και άλλα που θα προκύψουν από τη συζήτηση...
κοίτα, εγω δυο πράγματα εχω να σου πω.. Καταρχην...3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ; Και πιστευεις πως δε θα κανουν πολυ φασαρία; Εδω 3 παπαγαλάκια ειχα, οχι ζευγάρια και δεν ησυχάζανε ολη μέρα... Οταν λες οτι είσαι εκτροφέας εμένα μου έρχεται οτι τα'ί'ζεις τα πουλιά στο χέρι και τα πουλας, δουλεια ειναι και αυτο οποτε με την εφορια θα χεις παρε δωσε, ομως σκεφτηκες αν θα μπορεσεις να ανταπεξέλθεις; Πες η πρώτη άντε η δεύτερη γεννα θα ειναι ενδιαφέρουσα για σενα μια και το κανεις πρώτη φορα, μετά που θα αρχίσει να γεμίζει παπαγαλάκια το σπίτι θα το αντέξεις ή θα τα βρουμε πουθενα πεταμενα;σκεψου αυτά πρωτα και μετα αναρωτήσου για εφορίες και συλλογους 🙂
φιλικα, βας
 
Ή όλη σκέψη του "εκτροφείου" στο μυαλό μου ήταν απλώς να μπορώ να δαχτυλιδώνω τα πουλιά που θα βγάζω... Υπάρχει όμως σύλλογος που θα με προμυθεύει με δαχτυλίδια (και αναφέρομαι σε δαχτυλίδια όπως αυτά που βλέπουμε στα εισαγόμενα πουλιά-όπως έχει το κοκατιλ μου- που γράφουν τα στοιχεία του εκτροφέα, τη χώρα κλπ)...
 
μπρορεις να το κανεις αυτο κανοντας εγγραφη σε καποιο συλογο... Θα πληρωνεις ενα ποσο νομιζω το χρονο και θα μπορεις να παραγκελνεις κλειστα δαχτυλιδια, να περνεις μερος σε εκθεσεις πουλιων αλλα θα ανταλαζεις και αποψης με αλλα ισως ποιο εμπειρα απο εσενα μελοι του συλογου σου!
 
Back
Top