Φροντίδα Πώς θα βάλω το κοκατίλ μου πάλι μέσα στο κλουβί;

tasosstrat

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2018
Μηνύματα
31
Πόλη
Χανιά
Ειμαι καινουργιος εδω οποτε ισως να μη κανω καλα που γραφω εδω (αν ισχυει κατατοπιστε με)... Πηρα ενα κοκατιλ πριν 1 μηνα. Γενικα νομιζω ειμαι σε καλο δρομο...η Λιλα οπως τη λεω δειχνει να με συμπαθει... Τησ τραγουδαω και τη σφθριζω και ερχεται κοντα στο προσωπο μου ανοιγοκλεινει το στομα της μαζι μου και δειχνει τρομερη ζωντανια. Καταφερα ηδη απο τη πρωτη εβδομαδα να την ταισω με κεχρι στη συναιχεια δευτυερη εβδομαδα εβαλα το χερι μου μεσα και την ταιζω μεσα στο κλουβι... Ενιωθα οτι μπορουσα να το κανω και νωριτερα αλλα ειπα να χτισω θεμελια και οχι απλα τουβλα στη σχεση μας. Τωρα μετα απο ενα μηνα θελω να την βγαλω εξω... Πωσ θα την βαλω παλι μεσα μετα; Γενικοτερα παρολα τα καλα σε καθε κινηση που πηγα να κανω να την ακοθμπισω τρομαζει πρωτα αυτη και μετα κι εγω 😛 oποτε και δεν μπαινω στο κοπο πλεον.. Αρα πως θα την βαλω μεσα μετα;θα πεταει σε ολη τη γκαρσονιερα ή θα κατσει στο κλουβι απλα εξω; και το τελευταιο, δεν ξερω ηλικια αλλα απο νεοσουσ που εχω δει ειναι ροζ δερμα.. Τα ποδια τησ ωστοσο ειναι γκρι καμια σχεση με ροζ αρα ειναι μεγαλη; Ειναι προβλημα αυτο για την σχεση που καλλιεργειται;
 
Καλως ηρθες! Εχετε κανει καλα βηματα μεχρι τωρα απο οσα μας ειπες! Τωρα οσον αφορα το εξω μπορεις να κρατας μαι πατηθρα ωστε ανα ανεβει στη πατηθρα και να τη ξαναβαλεις στο κλουβι!Βεβαια δεν ειναι σιγουρο!Για να βγει θα της ανοιξεις τη πορτα του κλουβιου για να δεις αρχικα αν εχει διαθεση να βγει απο το κλουβι! Βαλε μας και φωτο του κλουβιου να δουμε τι πορτες εχει κτλ!
 
Καλώς ήρθες εδω στη παρέα!
Σε ένα μήνα δε θα έλεγα οτι έχεις χτίσεις θεμέλια και μόνο που έχεις καταφέρει να τρώει απο το χέρι σου...
Ένα από τα βασικά βήματα όταν προσπαθούμε την εξημέρωση ενός παπαγάλου είναι το σημείο που θα καταφέρουμε να ακουμπήσουμε το πουλι.Αυτό πρέπει να δουλέψει από εδώ και πέρα και πριν αποφασίσεις να το βγάλεις από το κλουβί του.
Θα πρέπει να καταφέρεις να ανεβαίνει τουλάχιστον στο δάχτυλο σου μέσα στο κλουβί...ώστε όταν βγει εκτός κλουβιού να μπορείς να το προσεγγίσεις και να ανέβει στο χέρι ώστε να επιστρέψει ξανά στο κλουβί. Διαφορετικά το πιο πιθανόν είναι να στρεασαριστεί στη προσπάθεια σου να το πιάσεις και να επιστρέψει στο κλουβί του. Θα πρέπει να ξεπεράσεις τους φόβους σου πρώτα και να μη τρομάζεις όταν πάει να σε πλησιάσει, γιατί το αντιλαμβάνεται και αυτό δε την αφήνει να σε εμπιστευτεί και να έρθει πιο κοντά.
Εσύ όμως ξέρεις το πουλάκι και ποιες είναι συνήθως οι αντιδράσεις του σε κάθε αλληλεπίδραση σας οπότε βάση αυτών θα προχωρήσεις με αργά και σταθερά βήματα χωρίς βιασύνες. Το πρώτο βήμα (να δεχτεί τροφή από το χέρι σου) έχει επιτευχθεί... Προχωράς με υπομονή στο επόμενο...

Το πουλάκι φοράει δαχτυλίδι στο πόδι του; Το αγόρασες από πετ σοπ;
 
@zack27, Γειά σου φίλε μου, αν και με το μνμ του Βαγγέλη θεώρησα ότι μάλλον είναι νωρίς για να βγει έξω. Παρόλα αυτά η συμβουλή με τη πατηθρα μου φενεται πολύ καλή οπότε όταν συμβεί το ευχάριστο να ακολουθήσω την οδηγία σου... Με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φώτο από το κλουβι...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@vagelis76, Γειά σου φίλε,
βάζω συχνά το κεχρί στη μέση της παλάμης μου αλλά δεν ανεβαινει(απλά το τρώει από τη πατηθρα του)... Αυτο σημαίνει ότι μάλλον θέλει και άλλο χρόνο...
Ειναι εφικτό όμως έτσι;
Δεν έχει κάποιο δαχτυλίδι και το αγόρασα από πετσοπ της περιοχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα ανοιγεις τη πορτα... Θα βαζεις το χερι με το κεχρι μεσα ωστε να το δελεασεις και να πλησιασει και θα βαζεις και το αλλο σου χερι διπλα...
Σιγα σιγα θα απομακρυνεις το χερι που κρατας το κεχρι... Τοσο οσο για να χρειαστει να τεντωθει λιγο να το φτασει.
Το αλλο χερι θα μενει σταθερο και θα παιζει το ρολο πατηθρας που θα πατησει επανω για να φτασει τη λιχουδια...
Πιθανον να πατησει στιγμιαια στην αρχη και να φυγει πισω, σιγα σιγα ομως θα ανεβει για να φτασει τη λιχουδια.
Οταν ανεβει ήρεμα το επαναλαμβανεις για καποιες μερες και μετα προσπαθεις με καποιο δαχτυλο του χεριου που ανεβηκε να ακουμπησεις το πουλι απαλα...
Φτασε εκει και λεμε μετα τα παρακατω...
 
Θα ανοιγεις τη πορτα... Θα βαζεις το χερι με το κεχρι μεσα ωστε να το δελεασεις και να πλησιασει και θα βαζεις και το αλλο σου χερι διπλα...
Σιγα σιγα θα απομακρυνεις το χερι που κρατας το κεχρι... Τοσο οσο για να χρειαστει να τεντωθει λιγο να το φτασει.
Το αλλο χερι θα μενει σταθερο και θα παιζει το ρολο πατηθρας που θα πατησει επανω για να φτασει τη λιχουδια...
Πιθανον να πατησει στιγμιαια στην αρχη και να φυγει πισω, σιγα σιγα ομως θα ανεβει για να φτασει τη λιχουδια.
Οταν ανεβει ήρεμα το επαναλαμβανεις για καποιες μερες και μετα προσπαθεις με καποιο δαχτυλο του χεριου που ανεβηκε να ακουμπησεις το πουλι απαλα...
Φτασε εκει και λεμε μετα τα παρακατω...
Κατατοπιστικοτατος! Ευχαριστώ πολύ ελπίζω τις προσεχεις ημέρες να εχω εξελιξεις
 
Καλημέρα στη παρέα!
Λοιπόν παιδιά ακολούθησα τη συμβουλή του Βαγγέλη και πήγε καλά... Η Λίλα αναιβηκε στο χέρι μου πρώτη φορά να τσιμπολογησει το κεχρί... Επεξεργαζοταν το χέρι μου και μετά από λίγο αναιβηκε πάνω και έφαγε 3-4 τσιμπιες... Μετά με "δαγκωνε" ελαφρώς στο χέρι αλλά ευχάριστα... Μετά από λίγο έφυγε... Εγώ δεν τράβηξα τα χέρια μου... Ωστοσο πήγε στη ταιστρα της και μετά καθάριζε πάλι τα φτερα της και μετά από λίγο κουράστηκα να περιμένω και έβγαλα τα χέρια μου...
Μετα απο κάνα τέταρτο ξανά έκανα μια προσπάθεια αλλά τζίφος...
Ειναι σε καλο δρομο;
 
Πηγε πολυ καλα... Παραμενεις σε αυτο το σταδιο...
Η δαγκωνια ήταν αναγνωριστικη και να σε δοκιμασει με το ραμφος της.
Κρατας τη λιχουδια αυτη ως μεσο εκπαιδευσης και δε της τη προσφερεις και σαν τροφη συνεχεια...
 
Πηγε πολυ καλα... Παραμενεις σε αυτο το σταδιο...
Η δαγκωνια ήταν αναγνωριστικη και να σε δοκιμασει με το ραμφος της.
Κρατας τη λιχουδια αυτη ως μεσο εκπαιδευσης και δε της τη προσφερεις και σαν τροφη συνεχεια...
Να ξανα προσπαθήσω αύριο ώστε να μη τη πιέσω ή να κάνω και αλλη προσπάθεια;
 
Τη πλαστική πατηθρα θα την αντικαταστήσει.. Έχω πάρει ξύλινη όπως επίσης πήρα και ξύλινη ταιστρα... Έχω βάλει ήδη μια αυτοσχέδια μικρή πατηθρα από χαρτόκουτα.

_20180922_130522.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λοιπον προσεξε με! Ξυλινη ταιστρα δεν υπαρχει λογος να βαλεις! Πατηθρες οχι μια τουλαχιστον 2 εσυ θα κρινεις για να εχει και ελευθερο χωρο να κινειται μεσα στο κλουβι, απο φυσικο ξυλο! Επισης και κανα παιχνιδακι για να ασχολειται το πουλακι!
Το φτερακι του γιατι πεταγεται ετσι; χτυπησε πουθενα η προσγειωθηκε ατσαλα;
 
Οπότε δε τη βάζω τη ταιστρα. Για το παιχνίδι το ειχα σκοπο... Αυτο με το φτερό έγινε προχθές το βράδυ... Την ώρα που κοιμόμουν έκανε σε κάποια φάση σα τρελό και σηκώθηκα και είδα 2 φτερά σαν αυτό να έχουν φύγει και αυτο να είναι έτσι.. Αίμα δεν έχει γτ το ελεγξα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με βαμβακερό σκοινί (να κάνεις και κόμπους), καλαμάκια και χαρτάκια για να ψήνεις κεκακια μπορείς να κάνεις παιχνίδια πάμφθηνα που θα ασχολείται για ωρες...
Βρήκα δουλειά για τη Κυριακή... 😀
 
Να ξανα προσπαθήσω αύριο ώστε να μη τη πιέσω ή να κάνω και αλλη προσπάθεια;
Προσπαθησε να κανεις τη προσέγγιση περιπου τις ιδιες ωρες μεσα στη μερα...
Οι καλυτερες ωρες ειναι το πρωι και νωρις το απογευμα...
Θα βολευε η μια πατηθρα που θα βαλεις να ειναι ετσι τοποθετημενη ώστε να βολευει ανοιγοντας τη πορτα να ερχεται κοντα και να μη χρειαζεται να βαζεις πολυ βαθια ή ψηλα το χερι σου...
Παιχνιδακια να ασχολειτσο απαραιτητα και οτι σου ειπαν παραπανω..
 
Γειά σας και πάλι :)
Παιδιά, σημειώσαμε κι άλλη πρόοδο. Αφού περίμενα με το μεζέ κανα τέταρτο τελικά ξανά αναιβηκε στο χέρι μου! Αυτή τη φορά όμως έκατσε τουλάχιστον 20 λεπτά αφού κουράστηκα πλέον και έλεγα αντε να τραβήξω έξω τα χέρια μου να ξεμουδιασω! 😀 αύριο πάλι!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
 
Γειά σας και πάλι :)
Παιδιά, σημειώσαμε κι άλλη πρόοδο. Αφού περίμενα με το μεζέ κανα τέταρτο τελικά ξανά αναιβηκε στο χέρι μου! Αυτή τη φορά όμως έκατσε τουλάχιστον 20 λεπτά αφού κουράστηκα πλέον και έλεγα αντε να τραβήξω έξω τα χέρια μου να ξεμουδιασω! 😀 αύριο πάλι!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Τωρα σιγα σιγα κανε κινηση με το ενα δαχτυλο να το ακουμπησεις στο ποδαρακι ή στα φτερακια της κοιλιτσας του...
Αντανακλαστικα θα κανει κινηση να σε τρομαξει προσπαθωντας να σε δαγκωσει... Δε θα το κανει με δυναμη... Οποτε δε το τραβας.Αν δε του αρεσει θα απομακρυνθει... Τοτε το αφηνεις για λιγες μερες και προσπαθεις να το ακουμπησεις ξανα μετα απο λιγες μερες.

Το συναισθημα ειναι απίστευτο και μοναδικο... Οταν καταφερνεις να φερεις κοντά σου ενα πουλακι άγριο(μεγαλωμενο απο τους γονεις του) !

Αναμενουμε εξελιξεις και νεοτερα!
 
Back
Top