Αναπαραγωγή Πώς θα διακρίνω αν ένας νεοσσός είναι σκουφάτος;

Το δείχνει Μάνο.Αμέσως όταν βγουν τα πρώτα φτεράκια, είναι εμφανής η διαφορά.
 
Από την στιγμή της εκκόλαψης των νεοσσών Huppe Allemand (Γερμανικό σκουφάτο) καναρίνι είναι σχετικά εύκολο να υπάρξει διάκριση για το ποιο από τα μικρά θα αποκτήσει το περιζήτητο για κάποιους καπέλο.
Υπήρχε και μια σχετική απάντηση σε κάποιο σχετικό ερώτημα στο πόστ Μοναδικές στιγμές αναπαραγωγής καναρινιών για το 2015 | Σελίδα 2
Μόλις "στεγνώσει" ο νεοσσός στα πρώτα λεπτά της εκκόλαψης, είναι σχετικά εύκολο να διακρίνουμε αν στο κεφάλι του υπάρχει χνούδι ή όχι...
Αν δεν υπάρχει τίποτε και είναι εντελώς γυμνό στο επίμαχο σημείο αναφοράς, τότε ο νεοσσός θα αποκτήσει καπέλο μεγαλώνοντας.
Αν υπάρχει το σχετικό χνούδι τότε δεν θα έχει...
Ετοίμασα και μια φωτογραφία για καλύτερα...
Huppe - No huppe 2 jpg.jpg
Μάνο... κάνε εξάσκηση στην φωτογραφία που ακολουθεί και μου λες... Agate yellow opal Huppe Allemand [x]
 
οντως η διαφορα φενεται στην φωτο αλλα αφήνω τν μανο να απαντησει
 
υπαρχει καποιος αλλος τροπος.; Εννοω απο μικρα οταν βγουν;απο το τριχωμα που θα εχουν εκει και τετοια;

καταλαβα.. Το σχολιο μου αυτο ηταν για πριν απο αυτο του γιαννη!

να σας πω τα πουλια στην φοτογραφια τι ειναι;
 
υπαρχει καποιος αλλος τροπος.; Εννοω απο μικρα οταν βγουν;απο το τριχωμα που θα εχουν εκει και τετοια;

καταλαβα.. Το σχολιο μου αυτο ηταν για πριν απο αυτο του γιαννη!

να σας πω τα πουλια στην φοτογραφια τι ειναι;
Ναι.. Περιμένω να μου πεις πόσα από τα πέντε μικρά στο σύνδεσμο... έχουν καπέλο..
 
λοιπον, απο τα 4 τα πανω τα δυο ειναι με καπελο και τα αλλα δυο χωρις.. Το πεμπτο τωρα δεν το βλεπω καλα..
 
λοιπον, απο τα 4 τα πανω τα δυο ειναι με καπελο και τα αλλα δυο χωρις.. Το πεμπτο τωρα δεν το βλεπω καλα..
@Μάνος Ίτσιος και μόνο που "στριμώχτηκες" και έκανες αναγνώριση είναι μεγάλο κέρδος...
Αλλά και για του λόγου το αληθές... Να έχεις δίκιο κι αυτό που δεν μπορείς να δεις έχει σκουφάκι... 2 χωρίς και 3 με σκούφο.
 
Και για να συνεχίσω το κουίζ ... Μήπως τα δύο που δεν έχουν σκουφί είναι φορείς του;
 
Αυτό εξαρτάται από το αν είναι θηλυκά η αρσενικά;.. Κοίτα να δεις που μπλέξαμε..

Έμπλεξες... Πράγματι 😀 :D👍 Κάνε, μια προσπάθεια ακόμα. Είσαι μακρυά !

Υπάρχει φορέας σκουφιού.?
Στην κυριαρχία φορέας;
Μας κοροϊδεύει ο "δάσκαλος"...

Βρε συ, Δεν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή μια φορά, να βασανιστεί κανένα παλικάρι 😀. ΣΩΣΤΟ !
 
Μάκη, αφού είναι κυρίαρχη μετάλλαξη, δεν θα είναι φορείς;
 
Βρε συ, Δεν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή μια φορά, να βασανιστεί κανένα παλικάρι 😀. ΣΩΣΤΟ !
Άπονε... Δε μας λυπάσαι;

Λοιπόν.. Να ρωτήσω κι εγώ υπάρχει έντονο και χιονέ πουλί στη φωτογραφία εδώ... Πώς μπορώ να διακρίνω αν ένας νεοσσός είναι σκουφάτος η όχι;
 
Γι αυτό και χρειάζεται μόνο ο ένας να έχει σκουφί. 🙂
Ναι μπλέξτε μας και με τους τύπους φτερώματος σήμερα, να πάμε από τώρα για χαρταετό..
 
Μάκη, αφού είναι κυρίαρχη μετάλλαξη, δεν θα είναι φορείς;
Αν υπάρξει το γονίδιο εστω και απο τον ένα γονιό (ετεροζυγωτό), αρκει για να κάνει την εμφάνισή της η μετάλλαξη στον φαινότυπο του πουλιού. (να γεννηθεί ένα σκουφάτο) Ετσι, ή υπάρχει και εμφανίζεται, ή εαν δεν εμφανίζεται ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν μπορεί να είναι "κριμένο". Δεν μπορεί να φέρεται. Δεν υπάρχουν φορείς καμιάς ΚΥΡΙΑΡΧΗΣ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗΣ
 
Back
Top