Αναπαραγωγή Πώς θα διακρίνω αν ένας νεοσσός είναι σκουφάτος;

Κι ακόμη μία ερώτηση ... σε όποιον γνωρίζει...
Στη φωτογραφία εδώ https://community.petbirds.gr/media/514/ ... Τα μικρά μεγάλωσαν... και βγήκαν στις 21 μέρες έξω από τη φωλιά...
Αυτά που μοιάζουν τη μητέρα... έχουν και τα τρία σκουφάκι... Τα άλλα δύο που δεν έχουν... μοιάζουν στον πατέρα...
Σύμπτωση ή κάτι άλλο?
 
Κι γω σύμπτωση θα έλεγα... Δεν νομίζω να συνδέεται το σκουφί με τα χρώματα ή με το φύλο!
 
Και τωρα θα σχολιασει η παντελως ασχετη, για μενα αν εξαιρεσουμε την παρατηρηση επι του σκουφιου, ολα ιδια μου φαινονται! Να ναι γερα, να τα δω να σκουζουν και δεν πειραζει τι ειναι, απλα, με κυριαρχα, με σκουφια και καλτσες! 😕
 
Για μένα έχει πολύ ενδιαφέρον η παρατήρησή σου Γιάννη και θέλω να την πάω λίγο πιο κάτω, απο αυτό το απλό ΣΥΜΠΤΩΣΗ.
Πριν απ' όλα πρέπει να μου πείς αν τα πουλιά είναι όπως νομίζω, (ξεχνόντας το λιπόχρωμα).
Το αρσενικό ΑΧΑΤΗΣ / ΦΟΡΕΑΣ ΟΠΑΛ , το θηλυκό ΑΧΑΤΗΣ ΟΠΑΛ.
 
Για μένα έχει πολύ ενδιαφέρον η παρατήρησή σου Γιάννη και θέλω να την πάω λίγο πιο κάτω, απο αυτό το απλό ΣΥΜΠΤΩΣΗ.
Πριν απ' όλα πρέπει να μου πείς αν τα πουλιά είναι όπως νομίζω, (ξεχνόντας το λιπόχρωμα).
Το αρσενικό ΑΧΑΤΗΣ / ΦΟΡΕΑΣ ΟΠΑΛ , το θηλυκό ΑΧΑΤΗΣ ΟΠΑΛ.
Ναι, ακριβώς!
 
Αυτά λοιπόν που έχουν φαινότυπο ΟΠΑΛ (μοιάζουν στην μητέρα), έχουν και σκουφί. Αν δεν πρόκειται απλά για μια σύμπτωση αλλά εμφανίζεται ΠΑΝΤΑ έτσι, τότε μου δίνει το δικαίωμα να σκέπτομαι οτι το γονίδιο της μετάλλαξης ΟΠΑΛ είναι στο ίδιο χρωμόσωμα με αυτό της μετάλλαξης ΣΚΟΥΦΙ. Μεχρις ότου "αποκρυπτογραφηθεί" εξ ολοκλήρου το γονιδίωμα του καναρινιού και των μεταλλάξεων του, οι παρατηρήσεις σαν την δικιά σου,Γιάννη, είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος εξαγωγής συμπεράσματος, αν επαληθευτεί σε βάθος χρόνου.
 
Πως δημιουργείται ''μάθημα'' εκ του μηδενός..Από μια απλή ερώτηση 👍
 
Πως δημιουργείται ''μάθημα'' εκ του μηδενός..Από μια απλή ερώτηση 👍
Εγώ θα κάνω έφοδο στην Παιανία για να ρωτάω σε εκνευριστικό σημείο ερωτήσεις, ότι βλακεια μου έρθει στο κεφάλι 😉

Πλακα κάνω.. Μα γι' αυτό υπάρχει και το φόρουμ, κάπως έτσι μαθαίνουμε όλοι :)
 
''Συντοπίτισσα'' ότι μπορεί ο καθένας.. Μη διστάσεις...''ρωτώντας πας στην πόλη''
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και ρωταω εγω τωρα ποσο σιγουρο κάι ποσο διαπιστωμενο ειναι οτι δν παρχουν φορεις σκουφιου;
Μην υποτιμήθει η ερρωτησή εχει απαντήθει, απλα θα ηθελα αν γινεται μια πληρη εικονα επι του θεματος, αλλα αναπαραγωγική περιοδος ερχεται..
 
Και ρωταω εγω τωρα ποσο σιγουρο κάι ποσο διαπιστωμενο ειναι οτι δν παρχουν φορεις σκουφιου;
Μην υποτιμήθει η ερρωτησή εχει απαντήθει, απλα θα ηθελα αν γινεται μια πληρη εικονα επι του θεματος, αλλα αναπαραγωγική περιοδος ερχεται..

Mέχρις ότου βρεθούν αποδείξεις οτι μπορεί να συμπεριφέρεται όχι σαν ΚΥΡΙΑΡΧΗ μετάλλαξη, αλλά σαν ΥΠΟΧΩΡΗΤΙΚΗ , είναι πέραν πάσης αμφιβολίας. Δεν υπάρχει χώρος για αμφιβολίες ή περεταίρω συζήτηση. Συνοψίζοντας: Εαν υπάρχει η μετάλλαξη ΣΚΟΥΦΙ , την βλέπουμε στο πουλί. Εαν δεν εμφανίζεται στο πουλί τότε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
 
Back
Top