Φροντίδα Πώς θα καθαρίσω το κλουβί με το καναρίνι μέσα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

voxpaine

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2021
Μηνύματα
400
Πόλη
Σπάρτη
σκέφτομαι το σκ να κάνω έναν καθαρισμό στον εξοπλισμό του καναρινιού μου, δεν έχω την δυνατότητα να τον μεταφέρω σε άλλο κλουβί, υπάρχει κάποιος ακίνδυνος τρόπος να καθαρίσω το κλουβί ?
 
Αν είσαι προσεκτικός δεν θα πάθει κάτι ακόμη και αν βρίσκεται μέσα στο κλουβί. Με αργές προσεκτικές κινήσεις μπορείς να πλένεις την κάθε πλευρά του κλουβιού περιστρέφοντάς το όταν χρειάζεται.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να σκεφτείς την αγορά ενός κοινού μικρού κλουβιού μεταφοράς για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ήσυχος. Δεν κάνει πάνω από 5-10 €.

Τι κλουβί έχεις; Ανέβασε μια φωτογραφία του.
 
@Stavros ζευγαρώστρα έχω. Πάντως για να πω την αλήθεια μετά τον φόβο που πήρα για να του αλλάξω το κλουβί, φοβάμαι να μπω πάλι σε αυτή την διαδικασία
 

Συνημμένα

  • 148118808_513325942980600_231871020739021044_n.webp
    148118808_513325942980600_231871020739021044_n.webp
    70,2 KB · Προβολές: 23
Οπότε έχεις πολλές επιλογές χωρίζοντας το κλουβί στη μέση για να το κάνεις μισό μισό και πλένοντας σχάρα και ταψάκι ξεχωριστά.
 
Καλησπέρα φίλε μου @voxpaine. Τις περισσότερες φορές βάζω το χώρισμα στη μέση καθώς τα έχω και εγω σε 60 άρες ζευγαρωστρες και καθαρίζω τον πάτο του κλουβιού με μια οδοντοβουρτσα που έχω για αυτό το σκοπό. Ρίχνω λίγο ξύδι και λίγο άοσμο dettol υπό μορφή σπρέι σε νερό τα ανακατεύω καλά και με αυτό καθαρίζω τους πάτους των κλουβιων μου. Θεωρώ με ήρεμες απαλές κινήσεις το καναρίνακι δεν θα έχει θέμα. Εξαρτάται βέβαια και σε τι βαθμό είναι εξοικειωμένο έτσι. Επίσης μετά αλλάζω το υπόστρωμα την άμμο που χρησιμοποιώ και τέλος πολύ καλό πλύσιμο όλα τα σκεύη και τα κλαδάκια με υγρό σαπούνι και ξύδι. Προσωπικά και όταν μετακινώ τα πουλάκια σε άλλα κλουβιά αποφεύγω τη χρήση χλωρίνης για λόγους ευαισθησίας των πτηνών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top