Φροντίδα Πώς θα μπορούσα να κόψω μόνη τα νύχια του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!🌸
Ξέρω πως έχουν υπάρξει πολλές συζητήσεις στο παρελθόν για αυτό το θέμα αλλά έχω το εξής ζήτημα να αντιμετωπίσω: Στο καναρινάκι μου έχω κόψει 2 φορές τα νύχια από τότε που το πήρα (όταν δηλαδή έχει χρειαστεί). Την πρώτη το έκανα η ίδια με την βοήθεια ενός ατόμου που το κρατούσε και ευτυχώς με επιτυχία, αν και δεν τα έκοψα πολύ κοντά, την δεύτερη σε κτηνίατρο της περιοχής μου (έχω ανεβάσει σχετικό ποστ παλαιότερα) που μου το τραυμάτισε πολύ! Δεδομένου ότι πλέον δεν έχω βοήθεια ώστε κάποιος να το κρατάει για να το κάνω η ίδια, ενώ δεν πρόκειται να το πάω πάλι στον γιατρό αυτό, έχετε να προτείνετε κάποιον βοηθητικό τρόπο για να τα καταφέρω μόνη μου; Ξέρω πως υπάρχει ένα σχετικό βίντεο αλλά δεν μπορώ να κρατήσω μόνη μου το ποδαράκι του σταθερό. Έχετε εμπειρικά κάποιον άλλον τρόπο για να γίνει εύκολο και ασφαλές;
 
Μυρτώ, φαίνεται ότι είσαι ενημερωμένη στη θεωρία και φοβάμαι ότι δεν μπορούμε από εδώ μέσα να βοηθήσουμε περισσότερο στο πρακτικό κομμάτι. Θα κάνω μια προσπάθεια να περιγράψω τον τρόπο κρατήματος του καναρινιού στο χέρι που θα σε βοήθούσε να κόψεις ευκολότερα τα νύχια του.

Κρατάς το καναρίνι στο αριστερό χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας) με την πλάτη του στην παλάμη σου και το λαιμό του ανάμεσα από το δείκτη και το μέσο το δάχτυλο του χεριού σου, κλείνοντας απαλά όλα τα δάχτυλα ώστε να μείνει ακινητοποιημένο εκεί. Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω το ποσό. Χρειάζεται τόσο όσο να μένει ακινητοποιημένο χωρίς να πιέζεται ασφυκτικά ο θώρακας ή ο λαιμός του.

Με το δεξί χέρι απλώνεις το ένα του πόδι το οποίο κρατάς σε αυτή τη θέση με τον δείκτη και τον αντίχειρα του αριστερού χεριού σου και κόβεις ένα ένα τα νύχια με το δεξί σου χέρι.

Καταλαβαίνω ότι στην περιγραφή ακούγεται δυσκολότερο από όσο είναι στην πράξη, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να σε βοηθήσουμε από εδώ. Ίσως τελικά να ήταν καλύτερο να παρακολουθήσεις προσεκτικά το βίντεο και να προσπαθήσεις να μιμηθείς τον τρόπο με τον οποίο το κάνει αυτός ο τύπος εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-νυχιών-των-καναρινιών.18825/
 
Μυρτώ δοκίμασε αν θέλεις να το τυλίξεις με ένα πανάκι για να το ακινητοποιήσεις (φαντάσου όπως τυλίγουμε ένα μωρό με την πετσέτα μετά το μπάνιο), καθόλου σφιχτά εννοείτε, ίσα ίσα να μην πεταρίζει. Και τα υπόλοιπα όπως σου είπε ο Σταύρος.
Κι εγώ φοβόμουν πολύ στην αρχή (καλά ακόμα ψιλοφοβάμαι), αλλά το τύλιγμα μας βοήθησε αρκετά και τους δυο να συνηθίσουμε.
1-2 νομίζω φορές τον είχα ακουμπήσει σε μαξιλάρι, με το αριστερό χέρι τον κρατούσα ελαφρά να μη κουνιέται και ξεχώριζα τα δαχτυλάκια, με το δεξί είχα το νυχοκόπτη. Βολικό ήταν για εμένα, αλλά δε ξέρω αν κάνει να τα έχουμε ξαπλωμένα ανάποδα (κάνει; ), οπότε συνεχίζω με τον κλασσικό τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
user20443 είπε:
Βολικό ήταν για εμένα, αλλά δε ξέρω αν κάνει να τα έχουμε ξαπλωμένα ανάποδα (κάνει; ), οπότε συνεχίζω με τον κλασσικό τρόπο.
Το να έχεις ένα πουλάκι ξαπλωμένο με την πλάτη λειτουργεί ως μηχανισμός ακινητοποίησης όπως συμβαίνει και στις μάχες των πτηνών στην φύση. Με λίγα λόγια γυρνώντας το με την πλάτη προς τα κάτω είναι σαν να το υποτάσσεις καθώς δεν έχει την λειτουργικότητα των φτερών του ως τρόπο διαφυγής. Τώρα αν κάνει, δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω αλλά σίγουρα είναι σχετικά βολικό για το κόψιμο των νυχιών ενός πτηνού.
 
user20443 είπε:
δε ξέρω αν κάνει να τα έχουμε ξαπλωμένα ανάποδα (κάνει; )
Παιδιά, ας μην υπεραναλύουμε τα πράγματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Κάνει δεν κάνει, πρέπει να κοπούν τα νύχια γιατί είναι σίγουρο ότι δεν κάνει να έχει μακριά νύχια. Δεν θα πάθει τίποτα με δύο λεπτά ανάσκελα. Αντίθετα, θα υποφέρει πολύ περισσότερο αν προσπαθήσετε να κόψετε τα νύχια του κρατώντας το καναρίνι σε άλλη θέση.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας και για την προθυμία να με βοηθήσετε...όσο μπορείτε! Ξέρω πως είναι σημαντικό να έχει κομμένα τα νύχια γι αυτό δίνω και τόση σημασία στην όλη υπόθεση! Ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς προβλήματα εφαρμόζοντας αυτά που μου είπατε! (ίσως φταίει και που φοβάμαι και με εμποδίζει να δράσω γρήγορα και «μηχανικά»)
 
Παιδιά, ας μην υπεραναλύουμε τα πράγματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Κάνει δεν κάνει, πρέπει να κοπούν τα νύχια γιατί είναι σίγουρο ότι δεν κάνει να έχει μακριά νύχια. Δεν θα πάθει τίποτα με δύο λεπτά ανάσκελα. Αντίθετα, θα υποφέρει πολύ περισσότερο αν προσπαθήσετε να κόψετε τα νύχια του κρατώντας το καναρίνι σε άλλη θέση.
Λιγότερο από δυο λεπτά είναι, αλλά όταν τον βλέπω ξάπλα ακίνητο, σκέφτομαι μήπως για κάποιο λόγο δε κάνει και δεν έχει τρόπο να το δείξει. Ίσως φταίει που δεν είναι συνηθισμένη εικόνα ένα πουλάκι να είναι ξαπλωμένο έτσι, όπως πχ οι γάτες...
Το σίγουρο είναι οτι με κάποιο τρόπο πεντικιούρ θα γίνει.
Μυρτώ νομίζω τις πρώτες φορές λίγοι είναι αυτοί που δεν αγχώνονται.
"Δωροδόκισε" το μετά με καμιά λιχουδιά. Δε ξέρω αν έχει λογική, αλλά το κάνω και έχει κάτι ευχάριστο να απασχοληθεί αμέσως μετά.
 
user20443 είπε:
Λιγότερο από δυο λεπτά είναι, αλλά όταν τον βλέπω ξάπλα ακίνητο, σκέφτομαι μήπως για κάποιο λόγο δε κάνει και δεν έχει τρόπο να το δείξει. Ίσως φταίει που δεν είναι συνηθισμένη εικόνα ένα πουλάκι να είναι ξαπλωμένο έτσι, όπως πχ οι γάτες...
Το σίγουρο είναι οτι με κάποιο τρόπο πεντικιούρ θα γίνει.
Μυρτώ νομίζω τις πρώτες φορές λίγοι είναι αυτοί που δεν αγχώνονται.
"Δωροδόκισε" το μετά με καμιά λιχουδιά. Δε ξέρω αν έχει λογική, αλλά το κάνω και έχει κάτι ευχάριστο να απασχοληθεί αμέσως μετά.
Έχεις δίκιο, το άγχος είναι φυσικό και πράγματι αντιλαμβάνομαι πως δεν είναι τόσο δύσκολο! Θα προσπαθήσω να το γλυκάνω μετά... Καλή η συμβουλή!
 
Καλησπέρα σας!🌸
Ξέρω πως έχουν υπάρξει πολλές συζητήσεις στο παρελθόν για αυτό το θέμα αλλά έχω το εξής ζήτημα να αντιμετωπίσω: Στο καναρινάκι μου έχω κόψει 2 φορές τα νύχια από τότε που το πήρα (όταν δηλαδή έχει χρειαστεί). Την πρώτη το έκανα η ίδια με την βοήθεια ενός ατόμου που το κρατούσε και ευτυχώς με επιτυχία, αν και δεν τα έκοψα πολύ κοντά, την δεύτερη σε κτηνίατρο της περιοχής μου (έχω ανεβάσει σχετικό ποστ παλαιότερα) που μου το τραυμάτισε πολύ! Δεδομένου ότι πλέον δεν έχω βοήθεια ώστε κάποιος να το κρατάει για να το κάνω η ίδια, ενώ δεν πρόκειται να το πάω πάλι στον γιατρό αυτό, έχετε να προτείνετε κάποιον βοηθητικό τρόπο για να τα καταφέρω μόνη μου; Ξέρω πως υπάρχει ένα σχετικό βίντεο αλλά δεν μπορώ να κρατήσω μόνη μου το ποδαράκι του σταθερό. Έχετε εμπειρικά κάποιον άλλον τρόπο για να γίνει εύκολο και ασφαλές;

Αν δυσκολεύεστε και να μην τα κόψεις δεν τρέχει και τίποτα μην αγχώνεσαι.
 
Back
Top