Φροντίδα Πώς μπορώ να μάθω ενα Budgie να μιλά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bboy John
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν μπορείς είναι σχεδόν αδύνατο! Το κάθε πουλί έχει τις δικές του ικανότητες ομιλίας. Συνήθως οι ικανότητες ομιλίας κρίνονται απο το είδος του πουλιού αλλά το κάθε πουλί έχει και τις δικές του ικανότητες. Με πολύ σκληρή δουλειά μπορεί να μάθει αλλά μπορεί να μην μάθει ποτέ να μιλάει. Υπάρχουν περιπτώσεις που African Grey δεν έχουν μιλήσει και υπάρχουν περιπτώσεις όπου cockatiel έχει μιλήσει. Γι'αυτό σου λέω ότι κρίνεται και απο το πουλί εάν θα μιλήσει η όχι
 
Το Budgie μου γεννησε αυγα κ περιμενω να ξεπουλίασουν και αν ξεπουλίασουν να εξημερώσω ενα! Και αν ειναι δυνατόν να το μαθω να μιλά! Γι' αυτο σας είπα...
 
Τοτε να παρεις ενα αρσενικο (αν μπορεις να το ξεχωρισεις ποιο ειναι απο τοσο μικρο) και να το βαλεις μονο του σε ενα κλουβι και αν γινεται να μην ακουει καν τα αλλα πουλια. Βεβαια ειναι καλο να τα πιανεις και οταν ειναι ακομη στη φωλια ωστε να μη γινει αποτομα και φοβηθει. Εαν το κρατησεις καπου μονο του και ασχοληθεις πολυ μαζι του και του μιλας συνεχεια με καθαρες λεξεις (μικρες στην αρχη) το πιθανοτερο θα μιλησει... 😉
 
γειά σας, πρόσφατα ξεπούλιασε ενα Budgie και θέλω να το εξημερώσω ομως θα ήθελα να μου πεί κάποιος πότε να το πάρω απο την φωλία του και αν μπορεί να μου δίξει και φοτογραφία!
 
2-3 εδβομαδων ειναι καλα να το παρεις αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει ισως ειναι επικινδυνο για το πουλακι διοτι ειναι αρκετα μικροσκοπικα! Ξερεις κανεναν που το εχει ξανακανει να σου δειξει; Πρεπει να ενημερωθεις σωστα και πολυ πανω στο θεμα πριν κανεις μια τετοια κινηση! Δεν ειναι αστειο ουτε παιχνιδι, ειναι τοσο μικρα και μπορει ευκολα να παει κατι στραβα, απο τη θερμοκρασια του μιγματος, απο την πυκνοτητα του μιγματος απο τη δυναμη στη συριγγα και πολλα αλλα!

Μπορεις ακομη να τα πιανεις καθε μερα χωρις να τα παρεις απο τη φωλια, απο 5-10 λεπτα και να τους μιλας ηρεμα και θα σε μαθουνε. Ετσι αν θελεις το ξεχωριζεις μολις αρχισει να τρωει μονο του!
 
Τον τελευταίο καιρο το εψαξα αρκετα το 8εμα για το αν τελικα μπορουν "όλα"
τα Budgie να μιλήσουν...
Τελικά όλα μπορούν να μιλησουν αρκει να το χειριστείτε σωστα...
Επειδη στην Ελλαδα τα Budgie δν ειναι γνωστα για τις είκανότητες τους να μηλάνε, ετσι οσοι τα αγωράζουν δν προσπα8ουν κα8ολου να τους μα8ουν να μηλάνε, ετσι ακομα και άτομα που έχουν Budgie πολλα χρονια και "8εορουντε" expert 8α σου πουνε οτι τα Budgie δεν μηλανε.
Προσωπικα γνωρίζω κάποιον που εχει 5 Budgie που και τα 5 λενε απο 4-5 λέξεις το κα8ενα. Τα 3 είναι αρσενικα και τα 2 8υλικα.όλα τα αγορασε σε μικρη ηλικεία και τα εκπεδευσε μόνος του, ειναι σαν να λέμε οτι "βρήκε" το κόλπο.
Μπορειτε να ριξετε μια ματια σε αυτο το site Teaching Your Budgie to Talk - Talk Budgies Forums | talkbudgies.com/training-bonding/17458-teaching-your-budgie-talk.html για να πιστειτε οτι μπορουν όλα να μα8ουν αρκει να εχουν τη σωστη μεταχειρηση...
 
Εγώ με τα δικά μου πάντως έκανα αυτό που είπε και ο Ανέστης και μετά ήταν υπέρωχα να έχεις πρώτα 2 και μετά 6 από άλλη γέννα και να είναι τόσο ζουζουνιάρικα.. Μακάρι να τα είχα ακόμα..☹
 
Back
Top