Φροντίδα Πώς μπορώ να μάθω το ζακό μου να μην με δαγκώνει;

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σε όλους! Πρόσφατα πήρα τον ζακό μου και έχει αρχίσει να τεστάρει το ράμφος του. Τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει να δαγκώνει;Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
 
απλώς σε δοκιμάζει, σε λίγο καιρό που δεν θα φοβάται κιώλας θα σταματήσει,θα σε εμπιστεύεται! Καλά να περάσετε μαζί 😉
 
Δαγκώνει εσένα; Δυνατά; Σε πονάει; Πώς αντιδράς μετά;

Πότε το κάνει, όταν τον χαϊδεύεις;

Με υπομονή σιγά σιγά θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του.
Πιστεύω ότι είναι λίγο άγουρη η σχέση σας ακόμα, υπομονή.
 
υπάρχουν πολλά που θα βρεις δώ για το δάγκωμα.. Και σίγά σιγά όλα θα πάνε καλα΄!
 
Eίναι 4 μηνών. Όταν είναι στον ώμο μου και πάω να τον χαιδέψω ή όταν του λέω up.

9 Μαίου πήρες το πουλάκι https://community.petbirds.gr/threads/Μόλις-ήρθε-και-ο-δικός-μου-ζακό.13581/
και σήμερα μετά απο 3 μέρες λές οτι αναβαίνει στον ώμο σου. Είναι λογικότατο το πουλί να πάρει την κυριαρχεία, πριν ακόμα καλά καλά απογαλακτιστεί. Λογικότατο να δαγκώνει όταν είναι στον ώμο σου!
 
Τίποτα παραπάνω απο του να το δώσεις χρόνο να μάθει το νέο του περιβάλλον και τα νέα πρόσωπα που βλέπει για πρώτη φορά. Στον ώμο δεν χρειάζεται να ανεβαίνει το πουλί, δεν είναι κάτι διακοσμητικό για τον ώμο.
 
Το αν είναι προσωρινό ή όχι αυτό θα εξαρτηθεί από σενα. 😉 Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να μην τον αφήνεις να ανεβαίνει στον ώμο σου, για να μειώσεις την κυριαρχικότητά του.

Και σαφώς τώρα που είναι αρχή δεν θα πρέπει να τον ενοχλείς και να τον πιέζεις. Άστον να μάθει το καινούριο του περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και τα νέα άτομα του περιβάλλοντός του. Η πρόοδος θα έρθει σιγά σιγά. 😉 Απλά εσύ να ασχολείσαι αρκετά μαζί του και θα δεις που όλα θα πάρουν τον δρόμο τους προς το καλύτερο.
 
Back
Top