Διατροφή Πώς να διαχειριστώ την έλλειψη πέλλετς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και παλι!
Λοιπον θα ηθελω την γνωμη σας για μια κατασταση που αντιμετοπιζω .
Τα δυο πετ σοπ απο τα οποια προμηθευομαι τα pellets της psittacus το ενα σταματησε να πουλαει τα pellets και το αλλο θα ξαναφερει σε ενα 10ημερο. Εχουν περισεψει ακομα λιγα pellets για κανενα πενθημερο. Οποτε αναγκαστικα μεχρι να ερθουν τα pellets θα του παρω μια σπορικη. Ο προβμηματισμος μου ειναι ο εξησης:για να μην "ξεχασει" τα pellets και χρειαστει προσαρμογη ξανα τι να κανω; να του βαζω καθημερινα την σπορικη και λιγα pellets;
αυτη την σπορικη θα του παρω αυριο απο ενα πετ σοπ της γειτονιας

εδω ειναι το λινκ αν μπορειτε δειτε τι περιεχει και πειτε μου τη γνωμη σας

ευχαριστω!
[automerge]1548876387[/automerge]
60453
 
Αν θυμάμαι καλά έχεις λοβακι, ε;
Μόνο με πελλετς τρέφεται;
Εγώ θα σου έλεγα ό,τι κάνεις να το κάνεις σταδιακά. Άρα καλύτερα πριν τελειώσουν να αρχισεις να του δίνεις και σπόρους.

Είναι σίγουρα ασφαλές να τρέφεται μόνο με πελλετς;
 
Αν θυμάμαι καλά έχεις λοβακι, ε;
Μόνο με πελλετς τρέφεται;
Εγώ θα σου έλεγα ό,τι κάνεις να το κάνεις σταδιακά. Άρα καλύτερα πριν τελειώσουν να αρχισεις να του δίνεις και σπόρους.

Είναι σίγουρα ασφαλές να τρέφεται μόνο με πελλετς;
ναι λοβακι ειναι ο σεμπαστιαν!
ναι μονο πελλετσ εχω διαβασει οτι ειανι συντηρησεις οποτε δεν υπαρχει θεμα.
Αρα θα του δωσω τωρα σιγα σιγα τους σπορους και μετα θα τον ξαναπροσαρμοσω στα πελλετς;
 
Γιατι δεν παραγγελνεις μια συσκευασια μεσω ιντερνετ ωστε να μην υποβαλλεις το πουλακι σε αλλαγες;
 
Πρόβλημα. Εγώ έκανα έναν μήνα να βρω 🙄
Εγώ σταδιακά θα έβαζα και σπόρους και πελλετς ώστε να μην τελειωσουν τα πελλετς μέχρι να έρθει η νέα συσκευασία. Είσαι σίγουρος ότι θα φάει τώρα σπόρους;
 
Πρόβλημα. Εγώ έκανα έναν μήνα να βρω 🙄
Εγώ σταδιακά θα έβαζα και σπόρους και πελλετς ώστε να μην τελειωσουν τα πελλετς μέχρι να έρθει η νέα συσκευασία. Είσαι σίγουρος ότι θα φάει τώρα σπόρους;

καλα για κανα 10ημερα θα τρωη μονο σπορους καθος μετα θα παρραγειλω πελλετσ
νομιζω απο πελετσ σε σπορους δεν θα χρειαστει να τον αλλαξω σταδιακα γιατι και ποιο παλια που χρησημοποιουσα και τα δυο καποιες φορες που του εβαζα για μεγαλο χρονικο διαστημα μονο πελετς και μετα σπορους δεν ειχε προβλημα
[automerge]1548880829[/automerge]
και οπως μου ειαπν αυτ η τροφη μεσα εχει και πελετσ
 
Ως κάτοχος νευρικού, υστερικου, και τζαναμπετικου πτηνού θα επιμείνω να το κάνεις σταδιακά ώστε να μην χρειαστεί ούτε μια στις χίλιες να ξεμείνεις χωρίς πελλετς. 😁
 
Ως κάτοχος νευρικού, υστερικου, και τζαναμπετικου πτηνού θα επιμείνω να το κάνεις σταδιακά ώστε να μην χρειαστεί ούτε μια στις χίλιες να ξεμείνεις χωρίς πελλετς. 😁
ok θα το κανω σταδιακα
 
τελικα σημερα πειρα την τροφη την σπορικη αλλα επειδη δεν ειχαν αυτη τη padovan πειρα αυτην που του ειχα δωσει την πρωτη φορα πριν του αλλαξω την διατροφη αποκλειστικα σε πελλετσ . αυτη ειναι

Το θεμα ειναι οτι αυτη ειναι περισοτερα γραμαρια και θα μου κρατησει περισσοτερο. Οταν ερθουν τα πελλετσ τι να κανω ;να του δινω μια μερα πελλετσ και μια σπορικη μερα παρα μερα;
 

Συνημμένα

  • ttttt.webp
    ttttt.webp
    4,9 KB · Προβολές: 6
Γιατί δεν του δίνεις κάθε μέρα και από τα δύο; Θέλω να πω, συνήθως όταν δίνουμε πέλλετς δεν αφαιρούμε τελείως το βασικό μιγμα.

γιατι τα πελλετσ ειναι ποιο υγειηνα και ετσι και αλλιος του δινω καθημερινα αλλους σπορους πχ. ηληοσπορο, κεχρι
οποτε δεν ειναι οτι οισποροι λειπουν απο τη διατροφη του
 
Ως άσχετος θέλω να ρωτήσω το εξής. Για ποιο λόγο να δίνουμε pellets και όχι σπόρους όπως είναι και το φυσικό;
Κι εγώ σπόρους θεωρώ ότι είναι φυσικό να τρώνε. Ο καθένας βέβαια κάνει ό,τι νομίζει. Πάντως δεν νομίζω ότι τα πελλετς είναι πιο υγιεινά ή ότι μπορούν να αντικαταστήσουν σπόρους, λαχανικά, φρούτα κτλ
 
Τα πελετς είναι πιο πλήρης τροφή διατροφικά αφού κάθε κροκέτα περιέχει το ανάλογο ποσοστό πρωτεΐνης και βιταμινών που έχει καταλήξει η κάθε εταιρεία σύμφωνα με την έρευνά της ότι πρέπει να λαμβάνουν καθημερινά. Όχι πιο υγιεινή ή κάτι ανάλογο.

Τα μικρά πουλάκια δεν έχουν τόσο αυξημένες ανάγκες σε πρωτεΐνες και προσωπικά εγώ θεωρώ πως δεν τους είναι τόσο απαραίτητα όσο στα μεγαλύτερα πουλιά.
 
Ναι
Τα πελετς είναι πιο πλήρης τροφή διατροφικά αφού κάθε κροκέτα περιέχει το ανάλογο ποσοστό πρωτεΐνης και βιταμινών που έχει καταλήξει η κάθε εταιρεία σύμφωνα με την έρευνά της ότι πρέπει να λαμβάνουν καθημερινά. Όχι πιο υγιεινή ή κάτι ανάλογο.

Τα μικρά πουλάκια δεν έχουν τόσο αυξημένες ανάγκες σε πρωτεΐνες και προσωπικά εγώ θεωρώ πως δεν τους είναι τόσο απαραίτητα όσο στα μεγαλύτερα πουλιά.
Ναι αλλά οι σπόροι ενός καλού συσκευασμενου μείγματος και τα λαχανικά, τα φρούτα και τα βότανα που παρέχει κάποιος στον παπαγάλο του δεν του παρέχουν το επαρκή σύνολο των βιταμινών των ιχνοστοιχείων καθώς και των πρωτεϊνών που χρειάζεται;
 
Τα μικρά πουλάκια δεν έχουν τόσο αυξημένες ανάγκες σε πρωτεΐνες και προσωπικά εγώ θεωρώ πως δεν τους είναι τόσο απαραίτητα όσο στα μεγαλύτερα πουλιά.
Αυτό Ανέστη το διατύπωσες σωστά;
Γιατί εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.
 
Κι εγώ σπόρους θεωρώ ότι είναι φυσικό να τρώνε. Ο καθένας βέβαια κάνει ό,τι νομίζει. Πάντως δεν νομίζω ότι τα πελλετς είναι πιο υγιεινά ή ότι μπορούν να αντικαταστήσουν σπόρους, λαχανικά, φρούτα κτλ
Ενοειτε!
Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθηστουν τα λαχανικά και τα φρούτα ακόμα ακι στην συσκευασία των πελετσ λέει να δίνουμε παράλληλα λαχανικά και φρούτα
[automerge]1549051769[/automerge]
Τα πελετς είναι πιο πλήρης τροφή διατροφικά αφού κάθε κροκέτα περιέχει το ανάλογο ποσοστό πρωτεΐνης και βιταμινών που έχει καταλήξει η κάθε εταιρεία σύμφωνα με την έρευνά της ότι πρέπει να λαμβάνουν καθημερινά. Όχι πιο υγιεινή ή κάτι ανάλογο.

Τα μικρά πουλάκια δεν έχουν τόσο αυξημένες ανάγκες σε πρωτεΐνες και προσωπικά εγώ θεωρώ πως δεν τους είναι τόσο απαραίτητα όσο στα μεγαλύτερα πουλιά.
δεν εχει λιγοτερα λιπαρα η κατι τετοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top