Διατροφή Πώς να διαχειριστώ την έλλειψη πέλλετς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πάντως δεν νομίζω ότι τα πελλετς είναι πιο υγιεινά ή ότι μπορούν να αντικαταστήσουν σπόρους, λαχανικά, φρούτα κτλ
Από όσα έχω διαβάσει, μπορούν άνετα να αντικαταστήσουν τους σπόρους... λαχανικά και φρούτα φυσικά όχι.
Για μένα το καλύτερο είναι να τρώει απ' όλα.
 
Αυτό Ανέστη το διατύπωσες σωστά;
Γιατί εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.

Ναι Δημήτρη σωστά το διατύπωσα, δηλαδή είπα αυτό που εννοούσα. Τα μεγαλύτερα είδη έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε πρωτεΐνες.

Απο επιστημονικό περιοδικό
Within the category of granivorous birds, smaller birds tend to select grass seeds and larger birds tend to select increased proportions of seeds from shrubs, which contain higher levels of protein.16,1

μου φαίνεται κι Ελληνίδα το πρώτο όνομα της πηγής, όλο το PDF του άρθρου εδώ https://www.jstor.org/stable/pdf/30134183.pdf
 
Ναι Δημήτρη σωστά το διατύπωσα, δηλαδή είπα αυτό που εννοούσα. Τα μεγαλύτερα είδη έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε πρωτεΐνες.

Απο επιστημονικό περιοδικό


μου φαίνεται κι Ελληνίδα το πρώτο όνομα της πηγής, όλο το PDF του άρθρου εδώ https://www.jstor.org/stable/pdf/30134183.pdf
Ξεχνα το,το πηρα ηλικιακα το "μικρα πουλακια". Λαθος αναγνωση.
 
Nα παραθέσω κι εγώ την πολύ πρόσφατη. Γνωριμία μου με τα pellets. Σήμερα το απόγευμα επισκέφθηκα το birdmarket για ανατροφοδότηση του σιτηρεσίου των καναρίων μου.. Εκεί είδα τα C15 -> https://petbirds.gr/product/nutribird-c15-versele-laga/ (Τα είχα δει εδώ στην παρουσίαση οπότε έπεσε αμέσως το μάτι μου)

Έχοντας αποκτήσει καλή σχέση με τον ιδιοκτήτη τον ρώτησα σχετικά. Απαντήσεις:

Στο εξωτερικό είναι πάρα πολύ δημοφιλή.

Στα συν:
+Δεν πετάμε τροφή
+Πληρέστατη διατροφή όπου δεν χρειάζονται πρόσθετες βιταμίνες κλπ.

Στα πλην:
- Όχι σταθερός χρόνος παράδοσης από τους οίκους όπου σημαίνει ότι κάλο είναι να παραγγέλνει κάνεις 2 βδομάδες πριν ξεμείνει.


Στην ερώτηση πως γίνεται η μετάβαση από τις κλασσικές τροφές σε αυτά η απάντηση ήταν "Άμεσα" και όχι σταδιακά. Αν υπάρχουν σποριά το πουλάκι θα αναζητά και θα πηγαίνει μόνιμα σε αυτά. Αν όχι, θα φάει το pellets..."Με το στανιό"... Προσέθεσα εγώ χαριτολογώντας. Στο αρθρο μας οι οδηγιες ειναι αλλιως.. Εαν ακουγα καποιον θα ηταν.. Το αρθρο μας!

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να πάρω για να τα δοκιμάσω αλλά τελικά προτίμησα την ασφαλή οδό.. Όμως, όντας εκ φύσεως περίεργος,τα έχω βάλει στο μάτι για να πω την αλήθεια..
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι στα μικρότερα είδη μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα στο συκώτι διότι δεν μπορούν να μεταβολισουν ικανοποιητικα της ποσότητα πρωτεΐνης των πελλετς.
 
ξέρεις κάτι παραπάνω Γιώργο;
Χαριτολογώντας το είπα... Απλά υπάρχουν πουλάκια (ξέρω ένα κοκατιλάκο) που τρώνε και τα 2... Πολλές φορές ταυτόχρονα (από τη μία ταϊστρα στην άλλη).

Καλημέρα!
 
Στο θεμα το τι θα δινω σε μονημη βαση εχω καταληξει στα οελλετσ εδω και καιρο απλα το θεμα ειναι οτι μεχρι να τελειωσουν οι σποροι και οταν ερθουν τα πελλετς να βαζω δυο ταιστρες μια με σπορους και μια με πελετσ μεχρι να τελειωσουν οι σποροι η να δινω περα παρα μερα σπορους-πελλετσ;
 
Στο θεμα το τι θα δινω σε μονημη βαση εχω καταληξει στα οελλετσ εδω και καιρο απλα το θεμα ειναι οτι μεχρι να τελειωσουν οι σποροι και οταν ερθουν τα πελλετς να βαζω δυο ταιστρες μια με σπορους και μια με πελετσ μεχρι να τελειωσουν οι σποροι η να δινω περα παρα μερα σπορους-πελλετσ;

Τι σημασία ή διαφορά έχει αυτό που ρωτάς, δεν καταλαβαίνω.
 
Back
Top