Αναπαραγωγή Πώς να διαχειριστώ τις φωλιές;

1000038843.jpgχμμμμ.... Από αύριο το πρωί θα χωρίζω τον αρσενικό, θα παιρνω το αυγό όταν σχολαω θα βάζω πλαστικό και θα τα βάζω πάλι μαζί και ούτω καθεξής μέχρι να κάνει αλλά 3 αυγά , μετά θα την βάλω να κλωσησει μόνη της...
Μπορώ να πω πως περίμενα να πάει κάτι στραβα....
Οποια συμβουλή πέρα από αυτό που σκέφτηκα είναι δεκτή
 
@Akanthillis να παραθέσω πως είναι λάθος κεκτημένης ταχύτητας το ότι έγραψα ότι σκέφτηκα εγώ τη τακτική που θα ακολουθήσω με τα πουλιά πάνω στο θέμα, και θέλω να τονίσω πως δεν την σκέφτηκα μόνος μου αλλά την έχει προτείνει πολύς κόσμος στο συγκεκριμένο πρόβλημα. 😅
 
Εγω δεν ξερω για αναπαραγωγη καρδερινων, αλλα κουραγιο Βασιλη. Ελπιζω να κατσει καλα η ιδεα σου-κι εμενα η θηλυκια γκουλντιαν μονη της μεγαλωνει τα πουλακια ,απο 7 ημερων...
 
@Akanthillis τα αυγά από την φωλιά τα παίρνουμε πρωί (νομίζω τα αυγά τα κάνουν πρωί)ο λόγος είναι για να μην ξεκινήσει η διαδικασία της εκκόλαψης
Αν το το θηλυκό κάνει το αυγό πρωί και καθίσει στην φωλιά ξεκινάει την διαδικασία εσύ αν πάρεις το αυγό το μεσημέρι καταλαβαίνεις τι θα γίνει
Καλά είναι να μιλήσεις με κάποιον που γνωρίζει το θέμα αρκετά καλά
 
@Akanthillis , να το χαίρεσαι!!!
Αυτό το ροζάκι πιο πάνω τι είναι; αντανάκλαση;
Τον αρσενικό, αν δεν κάνω λάθος, τον έχεις χωρίσει, έτσι δεν είναι; Τα αφήνεις όμως κάποια ώρα την ημέρα ώστε να ζευγαρώνουν;
 
@ianos ευχαριστώ πολύ, ναι τα αφήνω μαζί με το πού γυρνάω από δουλειά μέχρι να πέσει το φως , μετά βάζω χώρισμα, έχω μιλήσει και με τον εκτροφέα για παραπάνω πληροφορίες, το μόνο που μένει είναι να είναι ενσπορα τα αυγά
 
Τελικά αποτι φαίνεται το καλό σενάριο δεν θα γίνει πραγματικότητα.... Δεν την έχω δει να κάθεται καθόλου στα αυγά... Απλά αράζει σε ένα κλαδάκι....
 
Back
Top