Γενικά Πώς να δώσω στα καναρίνια μου θάρρος για κελαηδημα;

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Εχω παρατηρήσει πως ενω τα πουλιά τα δικα μου κελαηδουν αρκετες ωρες. Μόλις με δουν η ακουσουν κατι σταματουν και αρχιζουν μετα απο αρκετή ώρα. Αυτο πως μπορώ να το αλαξω. Μου εχουν πει άνθρωποι που εκτρεφουν για διαγωνισμους, αυτα τα κολπα με το σκοταδι που τα κρατας για καιρό ώστε μολις βλεπουν αργότερα φως να μην σταματουν οτι και αν δίνει. Μου φένετε τραβηγμένη μέθοδος για καποιον που απλα θελει να ακούει ενα ωραιο κελαηδιμα στο μπαλκονι του. Το μονο που κανω εγω ειναι να κανω καποιες δουλειές κοντα τους χωρις να τα ενοχλω για να με συνηθίζουν. Αλλα και παλι την ωρα της φρονιδας τους παλι θα τρομάζουν με αποτελεσμα να σε φοβούνται παλι. Αν εχετε αλλες μεθόδους εξοικείωσης παρακαλω προτείνετε μου;
Σηγνωμη για το μεγεθος του μηνύματος
 
N'αφήσεις το ''μούτιασμα'' για άλλους (γι 'αυτούς που θέλουν τέτοιου είδους εκπαίδευση) και τα πουλάκια σου να κελαηδάνε όποτε αυτά νομίζουν..
Όσο πιο πολύ εξοικειώνονται με την παρουσία σου, τόσο δεν θα ενοχλούνται. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε περισσότερο, από το να είσαι κάποιες στιγμές μαζί τους (παρατηρώντας τα, ππεριποιώντας τα η με το να είσαι κοντά τους στο χώρο), ώστε να σε συνηθίσουν.
 
Απλα ακομα και νερο να θες να τους βαλεις αυτα τρομάζουν και σε παιρνουν απο φόβο. Αυτο ειναι το λιγότερο αν θες να εξετάσεις κατι πανο τους τι γίνεται; Οποτε σε βλεπουν απο κει και έπειτα φοβούνται πολυ
 
Όταν υπάρχει λόγος θα πηγαίνεις θέλουν δεν θέλουν. Κατά τα άλλα, να μην πηγαίνεις κοντά αν δεν υπάρχει λόγος. Να βρίσκεσαι όσο πιο συχνά μπορείς στο μπαλκόνι διακριτικά, μέχρις ότου σταματήσουν να νιώθουν την παρουσία σου ως απειλή.
 
Θα τα δοκιμάσω οπως τα λετε. Μήπως οταν αραζω να μην τα ενοχλω καθολου. Ενω αν τα ταιζω να το κανω κοφτα και εξ αρχής δλδ χωρις να εχω αραξει καθολου κοντα τους;
 
Οι συχνές επισκέψεις στο χώρο του πτηνού το οδηγούν σε ανάλογες "άγριες" συμπεριφορές. Ακόμη πολλές φορές "πιάνουμε" τα πτηνά με τα χέρια, ή ακόμη χειρότερα καθαρίζουμε το κλουβί με το πτηνό μέσα εξωθώντας το πτηνό σε εξαγρίωση. Πιστεύω πως αν ακολουθηθούν ΚΑΙ οι παρακάτω οδηγίες θα αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη ή τουλάχιστο μεγάλο μέρος από αυτή και θα ισορροπήσουν τα πράγματα.
Έτσι λοιπόν:
  1. Αν ο πάτος του κλουβιού δεν μπορεί να απομακρυνθεί για καθαρισμό και πρέπει να καθαριστεί με το πτηνό μέσα τότε φοβάμαι πως είναι ακατάλληλο το κλουβί. Οι τακτικές επεμβάσεις στο ζωτικό χώρο του πτηνού το εξαγριώνουν και το οδηγούν να χτυπιέται στα κάγκελα.
  2. Κατά την άποψή μου πρέπει όλος ο εξοπλισμός του κλουβιού να μπορεί να αλλάζει, καθαρίζεται, ανατροφοδοτείται απ' έξω, ώστε να λιγοστέψουν οι επισκέψεις μας σ' αυτό. Κάθε κίνηση θα γίνεται με ηρεμία και γρήγορα.
  3. Αν πρέπει οπωσδήποτε να πιάσουμε το πτηνό να γίνει με λίγο φως (κι όταν λέω λίγο εννοώ ελάχιστο, ίσα ίσα να βλέπουμε εμείς) και μάλιστα πολύ γρήγορα. Το ίδιο αν πρέπει να κάνουμε αν πρέπει να βάλουμε το χέρι μέσα στο κλουβί.
  4. Αν το κλουβί βρίσκεται σε επισκέψιμο από εσένα χώρο, θα εξοικειωθεί γρηγορότερα με την παρουσία σου.
Να θυμάσαι πως ποτέ δεν θα γίνεις φίλος σε ζώο που δεν σε εμπιστεύεται. Κι αν κρίνω από τις ανησυχίες σου, δείχνεις άτομο που δεν θέλει κάτι τέτοιο. Ακολούθησε όλες τις οδηγίες που γράφτηκαν εδώ.
Δώσε χρόνο στο φιλαράκι σου να καταλάβει πως θέλεις μόνο το καλό του, να συνδεθεί η παρουσία σου με την τροφή και την περιποίηση και όχι το πιάσιμο και το κυνηγητό μέσα στο κλουβί και θα δεις πως σύντομα όλα θα πάνε καλά...
Εγώ τουλάχιστο αυτό εφαρμόζω και τα φιλαράκια μου, μου το αναγνωρίζουν, δες εδώ κι εδώ
 
Καλα ειμαστε εδω πινουμε καφεδακι με τα φιλαράκια μου. Αυτα αυγο δλδ εγω καφε 😀
Ευχαριστώ παιδια ολους.
Αυτο ειναι το μελιμα μου τωρα να γίνονται όλα απο εξω ακομα και τις αυγοθηκες τις εβαλα στις πορτες, με ελατηριο που ειναι. Να μην βαζω χερι μεσα.
 
Επί τη ευκαιρία θέλω να μοιραστώ μαζί σας... Κάτι(μπορεί σε κάποιους να φανεί βλακώδες) που επινόησα, ώστε να κάνω τους μπέμπηδες(2 φετινά κόκκινα μωσαικά) που έχω, να τραγουδούν όσο είμαι στο μπαλκόνι. Κατέβασα από το youtube ένα ήχο από φωνή καναρινιού(διάρκειας ενός λεπτού) και τον πέρασα στο κινητό μου τηλέφωνο. Όρισα τον ήχο αυτό ως ξυπνητήρι με υπενθύμιση ανά 5 λεπτά. Κάθισα στο μπαλκόνι και μόλις άρχισε το ξυπνητήρι να αναπαράγει τον ήχο αυτό οι μπέμπηδες τρελάθηκαν... Έριξα πολύ γέλιο και αυτοί έριξαν πολύ, σαλιαροτράγουδο(έχουμε ξεφύγει από το σαλιάρισμα και οδεύουμε προς το τραγούδι.
 
Εχω αλλα οχι τοσο πολλα.
Κατι ασχετο οταν το αυγο το βιολογικο εχει σπορο μεσα εχει δυπλασια θρεπτηκη αξια απο το απλο.
Λενε οι παλιοι... Επισης λενε πως δυναμωνει το αντρικο σπερμα

Αυτο κανω εγω καιρο τωρα στο ταμπλετ . εχω 7 κοματια απο τιμπραδο και εχω ορισει καθε μερα και απο ενα 6.30 το πρωι επισεις τα αντροιτ εχουν επιλογη να μην σταματαει το ξιπνιτιρι ποτε. Οποτε σε καμια περιπτωση δεν θα ελεγα βλακωδες την σκεψη σου.
Δεν ξερω βεβαια αν θα την ελεγα στο φορουμ αλλα αφου εκανες εσυ την αρχη τωρα νιωθω ανετα να το πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Κατι ασχετο οταν το αυγο το βιολογικο εχει σπορο μεσα εχει δυπλασια θρεπτηκη αξια απο το απλο.
Λενε οι παλιοι... Επισης λενε πως δυναμωνει το αντρικο σπερμα
Άσε τους να λένε.
 
Οι συχνές επισκέψεις στο χώρο του πτηνού το οδηγούν σε ανάλογες "άγριες" συμπεριφορές. Ακόμη πολλές φορές "πιάνουμε" τα πτηνά με τα χέρια, ή ακόμη χειρότερα καθαρίζουμε το κλουβί με το πτηνό μέσα εξωθώντας το πτηνό σε εξαγρίωση. Πιστεύω πως αν ακολουθηθούν ΚΑΙ οι παρακάτω οδηγίες θα αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη ή τουλάχιστο μεγάλο μέρος από αυτή και θα ισορροπήσουν τα πράγματα.
Έτσι λοιπόν:
  1. Αν ο πάτος του κλουβιού δεν μπορεί να απομακρυνθεί για καθαρισμό και πρέπει να καθαριστεί με το πτηνό μέσα τότε φοβάμαι πως είναι ακατάλληλο το κλουβί. Οι τακτικές επεμβάσεις στο ζωτικό χώρο του πτηνού το εξαγριώνουν και το οδηγούν να χτυπιέται στα κάγκελα.
  2. Κατά την άποψή μου πρέπει όλος ο εξοπλισμός του κλουβιού να μπορεί να αλλάζει, καθαρίζεται, ανατροφοδοτείται απ' έξω, ώστε να λιγοστέψουν οι επισκέψεις μας σ' αυτό. Κάθε κίνηση θα γίνεται με ηρεμία και γρήγορα.
  3. Αν πρέπει οπωσδήποτε να πιάσουμε το πτηνό να γίνει με λίγο φως (κι όταν λέω λίγο εννοώ ελάχιστο, ίσα ίσα να βλέπουμε εμείς) και μάλιστα πολύ γρήγορα. Το ίδιο αν πρέπει να κάνουμε αν πρέπει να βάλουμε το χέρι μέσα στο κλουβί.
  4. Αν το κλουβί βρίσκεται σε επισκέψιμο από εσένα χώρο, θα εξοικειωθεί γρηγορότερα με την παρουσία σου.
Να θυμάσαι πως ποτέ δεν θα γίνεις φίλος σε ζώο που δεν σε εμπιστεύεται. Κι αν κρίνω από τις ανησυχίες σου, δείχνεις άτομο που δεν θέλει κάτι τέτοιο. Ακολούθησε όλες τις οδηγίες που γράφτηκαν εδώ.
Δώσε χρόνο στο φιλαράκι σου να καταλάβει πως θέλεις μόνο το καλό του, να συνδεθεί η παρουσία σου με την τροφή και την περιποίηση και όχι το πιάσιμο και το κυνηγητό μέσα στο κλουβί και θα δεις πως σύντομα όλα θα πάνε καλά...
Εγώ τουλάχιστο αυτό εφαρμόζω και τα φιλαράκια μου, μου το αναγνωρίζουν, δες εδώ κι εδώ
Γιάννη είδα τα βίντεο σου και εντυπωσιάστηκα! Αυτά είναι πουλάκια δικιά σου εκτροφής ή από πετ σοπ; Ήταν άγρια και σιγά σιγά τα κατάφερες να σε εμπιστευτούν τόσο πολύ; Και όταν θες να δεις την κοιλιά τους τα πιάνεις κανονικά; Και μετά δεν αγριεύουν; (ρωτάω γιατί και εγώ έχω ένα από τα 12 που είναι πλήρως εξημερωμένο μαζί μου! :D )
 
Back
Top