Φροντίδα Πώς να κάνω το Cockatiel μου να μη με φοβάται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paperjam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δυστηχως και να ηθελα να της παρω ταιρι δεν μπορω τουλαχιστον οχι πριν της κανω εξετασεις. εχει την αρρωστια του ραμφους και του πτερωματος. τουλαχιστον ετσι ειπε ο γιατρος στην πωλινα. εγω παντως μια χαρα την βλεπω το μκροβιο το εχει αποβαλει μαλλον διοτι και το πτερωμα και το ραμφος της ειναι μια χαρα. ιδιαιτερα το πτερωμα της ειναι πραγματικα υγιεστατο εκτος απο μια μικρη καραφλιτσα στο κεφαλακι της. τι να πω ρε παιδια σε εναν pet shop που ρωτησα σχετικα με αυτην την ασθενεια γιατι της παιρνω βιταμινες γελαγε ο ανθρωπος. μου εδωσε κατι γερμανικες βιταμινες και μου ειπε να δωσω απο αυτες στο πουλι και αμα τελειωσουνε να παω να βρισω τον γιατρο που ειπε οτι το πουλι εχει τετοια ασθενεια. τι να πω πραγματικα δεν ξερω. Γεγονος παντως ειναι οτι το πουλι ειναι και φαινεται μια χαρα με εχει ξεπουλησει στο φαι γιατι τρωει πολυ και περα απο αυτην την κατραφλιτσα τιποτα δεν φαινεται περιεργο πανω της.

Γιατί άνοιξε πετ μετά και δεν έγινε πτηνίατρος 😕 Βάση μιας μελέτης που κρατάω στα χέρια μου, σχετικά με το PBFD, λέει οτι το πουλί που είναι φορέας της νόσου μπορεί να εμφανίσει την νόσο απο τους 6 μήνες έως το τέλος της ζωής του, (με πιο ευαίσθητη και κρίσιμη περίοδο απο τον 6ο μήνα έως τα 2 χρόνια) και ο χρόνος ''εκκόλαψης'' του ιού είναι απο 2-4 εβδομάδες. Τώρα αν ο κύριος στο πετ μπόρεσε να βρεί το εμβόλιο και σε υγρή μορφή για την χορήγηση του στο νερό πρέπει να πάει για νόμπελ. Οι βιταμίνες είναι της JBL?
 
δεν θυμαμαι την μαρκα θα κοιταξω και θα σου πω. η μαιρα ειναι 1,5 με 2 ετων σημερα. Δεν εχει νοσησει η εχει αποβάλει τον οιο δεν γνωριζω. Ο γιατρος ειπε οτι μαλλον εχει αποβαλει τον οιο. εξαλου γιαυτο δημιουργηθηκε και η καραφλα στο κεφαλι. Παντως η συγκεκριμενη καραφλα ουτε μικραινει ουτε μεγαλωνει μενει στασιμη και ισως να χει καλυτερευσει και λιγο ομως δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο.
 
ισως να νοσησε να δημιουργηθηκε η καραφλα και μετα να απεβελε τον οιο. Διοτι αν συνεχιζοταν η αρρωστεια πολυ πιθανον να μην ζουσε τωρα η' να ειχε σιγουρα προχωρησει η αποβολη φτερωματος. εδω μιλαμε για μια κατασταση εντελως καλη...
 
εγω εχω ενα κοκατιλ 3 μηνων. το εχω 3 μερεσ και παει καλυτερα απο την πρωτη μερα. ειναι λιγο αγριοσ επειδη οι γονεισ του το μεγαλωσαν. αλλα κανει προοδουσ. Ποσο καιρο ακομα πρεπει να περιμενω;
 
Εξαρτάται από το χαρακτήρα του πουλιού... Μπορεί να πάρει και μερικές εβδομάδες, μπορεί μήνες, μπορεί και χρόνο αν δεν ασχολείσαι πολύ...
 
συνεχεια μαζι μου ειναι. του λεω παραμυθια και του διαβαζω ποιηματα. του μηλαω και μου απαντα με ενα (τσιου).
 
Λογικά θα εξημερωθεί πιο ευκολα αφού είναι ακόμα μικρό και ασχολείσαι μαζί του. 🙂 Σε κάνα μήνα...
 
ναι κι εγω αυτο νομιζω. αλλα επειδι ειναι αγριο (το εχουν μεγαλωσει οι γονεισ του), λεσ να μου παρει ποιο πολυ χρονο;
 
Όχι πουθενά εκεί 1-1,5 μήνα... Επειδή είναι μικρό όχι για τίποτα άλλο... Μπορεί και 2.. Σου είπα όλα εξαρτόνται από τον χαρακτήρα του...Αν ασχολείσαι και το φροντίζεις τόσο πιο γρήγορα θα εξοικειωθει μαζί σου... Καλή επιτυχία. 🙂
 
ευχαριστω. καθε μερα ειμαι διπλα του και του μηλαω. αλλα φοβαμε πωσ θα ειναι μονο του τωρα που εχω σχολειο. . ☹ αλλα τα μαθηματα θα τα κανουμε μαζι.
 
Back
Top