Γενικά Πώς να καταλάβω εάν το καναρίνι μου μου επιτίθεται ή παίζει μαζί μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Καλημέρα στην όμορφη παρέα. Έχω την εξής απορία με τον Σοφοκλή μου (είναι ένα κοινό καναρίνι). Είναι το δεύτερο καναρίνι που αποκτώ μετά την απώλεια του πρώτου καναρινιού μου. Τον πήρα από πετ σοπ τον περασμένο Ιούλιο κ ήταν τεσσάρων μηνών. Τον έχω εσωτερικά στο σπίτι κ βλέπει έξω μέσα από το τζάμι της μπαλκονόπορτας. Το καλοκαίρι τον βγάζω έξω ή τις πολύ καλές μέρες τον υπόλοιπο καιρό. Έχει 60ρα ζευγαρώστρα με μη αποσπώμενη σχάρα. Την εχω βάλει πάνω σε ένα τρόλεϊ με ροδες. Από καθαριότητα, τροφή, φρέσκο νερό κ ψυχαγωγία είναι καλυμμένος. Από το πρωί που ξυπνάει μέχρι το βράδυ είναι ελεύθερος στο δωμάτιο κ τραγουδάει. Κάθεται στις ξύλινες πατηθρες που τις έχω τοποθετήσει έξω από το κλουβί του, κοντά στην ανοικτή πόρτα. Πετάει όποτε θέλει στο δωμάτιο αλλά προτιμάει να κάθεται στην πατηθρα του κ να κοιτάζει την αντανάκλαση της φάτσας του στο ανοξείδωτο χερούλι του τρόλεϊ ή έξω από το τζάμι. Αυτή είναι η καθημερινότητά του. Το περίεργο είναι ότι ενώ φαίνεται ότι με έχει συνηθίσει, πχ τρώει σπόρους από το χέρι μου, δεν κάθεται να τον πιάσω. Όσες φορές έχω πλησιάσει το χέρι μου κοντά του με τσιμπάει με δύναμη κ φεύγει! Κ με φοβερίζει με κοφτή φωνή ( σαν κράξιμο!). Εάν όμως του κρατάω σπόρο θα το φάει από τα χέρια μου. Νομίζω ότι μετά από καιρό θα με συνηθίσει παραπάνω αλλά δεν έχω καταλάβει. Με φοβάται αλλά τότε πως τρώει από το χέρι μου ή παίζει ; Θα θελα να πιστεύω το δεύτερο αλλά φοβάμαι μήπως είναι το πρώτο.
 
. Το περίεργο είναι ότι ενώ φαίνεται ότι με έχει συνηθίσει, πχ τρώει σπόρους από το χέρι μου, δεν κάθεται να τον πιάσω.
Και ούτε πρόκειται να καθίσει.
Τα καναρίνια δεν θέλουν να τα πιάνουμε, και τους δημιουργεί άγχος η οποιαδήποτε επαφή μαζί τους.
Όσο και να σε συνηθίσει δεν υπάρχει περίπτωση να μην στρεσάρεται κάθε φορά που το πιάνεις.
Αν θέλεις πουλάκι να το πιάνεις και να το χαϊδεύεις καλύτερα ένα παπαγαλάκι.☺
 
@Vada Καταλαβαίνω αυτό που λες. Μάλιστα, όταν πλησιάζω το χέρι μου χωρίς σπόρο σηκώνει όρθιο το τρίχωμα του κεφαλιού του κ είναι σαν τσαλαπετεινός! Απλά, το προηγούμενο καναρινάκι μου με είχε μάθει τόσο πολύ που κοιμόταν στη παλάμη μου. Ακόμα κ πριν αρρωστήσει. Ακούμπαγε το κεφαλάκι του πάνω στην παλάμη μου ή το έβαζε στα φτερά του κ κοιμόταν. RIP Θεμιστοκλάκι μου. 😔
 
Back
Top