Γενικά Πώς να περιορίσω τις ασταμάτητες τσιρίδες του lovebird μου;

Γιώργος Π.

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2019
Μηνύματα
76
Καλησπέρα σας,
Πριν δυο με τρεις βδομάδες απέκτησα συγκάτοικο ένα αρσενικό λοβάκι! Επειδή δεν έχω πολλή πείρα με το είδος ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι φυσιολογικές οι πρωινές ασταμάτητες τσιρίδες. Πιο συγκεκριμένα ξεκινάει στις 9 (ίσως ακούει τα παιδιά του διπλανού σχολείου που βγαινουν διάλειμα) και δεν σταματάει μέχρι τις 13.00-14.00. Οι τσιρίδες του είναι συνεχείς με μικρές παύσεις. Έχω ψάξει σε όλο το ίντερνετ και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ούτε να βρώ λύση. Διάβασα κάπου ότι ίσως είναι contact calling δηλαδή φωνάζει στο σμήνος του (το σμήνους του εκτροφέα πιθανόν) αλλά δεν βρήκα πως σταματάει. Είναι σημαντικό για μένα να τις περιορίσω γιατί δεν έχει καλή ηχομόνωση το διαμέρισμα και φοβάμαι μήπως μου κάνουν παρατήρηση...
Ευχαριστω! 🙂
 
Αν έχεις την δυνατότητα, πάρε ένα θηλυκό για συγκάτοικο του. Φίλος μόλις πήρε ταίρι στο δικό του είδε σημαντική διαφορά στον θόρυβο που προκαλούσε όσο ήταν μόνο του. Είναι ήμερο το συγκεκριμένο πτηνό;
 
Πριν δυο με τρεις βδομάδες απέκτησα συγκάτοικο ένα αρσενικό λοβάκι!
Να το χαίρεσαι!
Το κλουβί του είναι ευρύχωρο; του έχεις βάλει παιχνίδια για να απασχολείται;
Αν θες ανέβασε φωτογραφία του κλουβιού για να σου προτείνουν τα μέλη που ασχολούνται με παπαγάλους τυχόν βελτιώσεις.
 
Να το χαίρεσαι!
Το κλουβί του είναι ευρύχωρο; του έχεις βάλει παιχνίδια για να απασχολείται;
Αν θες ανέβασε φωτογραφία του κλουβιού για να σου προτείνουν τα μέλη που ασχολούνται με παπαγάλους τυχόν βελτιώσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!

Το κλουβί είναι 50Χ50Χ65 (Π*Υ*Μ). Θα ανεβάσω φωτογραφία συντομα.
Η αλήθεια είναι πως έχει μόνο ένα παιχνίδι αυτή την στιγμη. Στην αρχή του είχα βάλει πολλά αλλά δεν φάνηκε να ξέρει πως να τα χρησιμοποιεί. Όταν "έπαιζε" κυρίως σκαρφάλωνε η πεταγε από κλαδί σε κλαδί, οπότε άφησα μόνο ένα παιχνίδι και έβαλα πιο πολλές πατήθρες. Του ειχα βάλει και σκάλα αλλά ούτε αυτή χρησιμοποιούσε. Θα του πάρω κι άλλα παιχνίδια την παρασκευή.
[automerge]1579708956[/automerge]
Αν έχεις την δυνατότητα, πάρε ένα θηλυκό για συγκάτοικο του. Φίλος μόλις πήρε ταίρι στο δικό του είδε σημαντική διαφορά στον θόρυβο που προκαλούσε όσο ήταν μόνο του. Είναι ήμερο το συγκεκριμένο πτηνό;
Το σκεφτόμουν να του πάρω. Θέλω να το εξημερώσω πρώτα, να γίνουμε φίλοι και μετά ίσως πάρω ένα ταισμένο από χέρι για παρέα του. Είναι σχετικά ήρεμος (δεν έχει προσπαθήσει να δαγκώσει ποτέ!) απλά φοβάται ακόμα και πολλές φορές αν πειράζω το κλουβί (αλλάζω νερό,τροφή) πετάει σαν τρελό μέσα. Τώρα έχω ξεκινήσει ρουτίνα να το εξημερώσω. Πάντως αυτό με το δεύτερο για παρέα το έχω ξανακούσει και είναι αμφιλεγόμενο, οι μισοί λένε ησυχάζει οι άλλοι μισοί έχεις τον διπλάσιο θορυβο😆!
 
Τελευταία επεξεργασία:
οι μισοί λένε ησυχάζει οι άλλοι μισοί έχεις τον διπλάσιο θορυβο😆!
Εγώ είμαι στους άλλους μισούς. Ο θόρυβος είναι πολλαπλάσιος. Στο παρελθόν είχα ένα, μετά δύο και κάποια στιγμή 4 πουλιά μαζί. Ο θόρυβος ήταν πάντοτε ανάλογος.

Τα lovebirds είναι γνωστά για τη διαπεραστική τους φωνή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τον έχεις σκεπασμένο όταν κοιμάται;
Τσιριζει ακόμα και όταν είστε μαζί στο δωμάτιο;
Είναι μονόχωρο το σπίτι και ναι τσιριζει και όταν του δίνω προσοχή. Σήμερα είπα να τον σκεπάσω για πρώτη φορά (συνήθως έχω πολύ χαμηλά φώτα το βράδυ) και το πρωί ενώ δεν πολυφωναζε, Το μεσημέρι έκανε σαματα.
 
Καλησπέρα! Τα λοβακια είναι ενεργητικά πουλιά από την φύση τους! Το πρωί και το απόγευμα είναι οι συνηθέστερες ώρες που έχουν την περισσότερη ενέργεια. Πρέπει να το κρατάς αποσχολημένο με διάφορα παιχνίδια για να μην βαριέται. Θεωρώ πως είναι καλή ιδέα να πάρεις ένα δεύτερο αλλά να ξέρεις πως θα κάνουν πάντα μαζί χορωδία τα τραγουδάκια τους. Είναι πολύ πιθανό να ακούει διάφορους ήχους που του τραβούν το ενδιαφέρον. Εμένα πχ αν μιλάμε ή αν ακούνε άλλα πουλιά απέξω πάντα φωνάζουν. Μπορεί και να σε φοβάται και να αντιδράει έτσι. Ανέβασε και μία φώτο από το κλουβί αν μπορείς.
 
Πρέπει να το κρατάς αποσχολημένο με διάφορα παιχνίδια για να μην βαριέται.
Γενικά προσπάθησα να του βάζω παιχνίδια αλλά δεν φαίνεται να ξέρει να μασάει. Η κούνια δεν του άρεσε, η σκάλα επίσης και το μόνο που κάνει για διασκέδαση είναι να σκαρφαλώνει γυρω γύρω και να πηδάει από πατήθρα σε πατήθρα... Τώρα με τον καιρό το αφήνω για ελεύθερες πτήσεις μέσα στο σπίτι (αφού βέβαια το έχω ασφαλίσει), για να γυμνάζεται.
Θεωρώ πως είναι καλή ιδέα να πάρεις ένα δεύτερο αλλά να ξέρεις πως θα κάνουν πάντα μαζί χορωδία τα τραγουδάκια τους.
Θα ήθελα να αποφύγω την πολλή φασαρία... Έχει κακή ηχομόνωση το σπίτι. Παρ' όλα αυτά αν νιώθει μοναξιά θα του πάρω παρέα από τον ίδιο εκτροφέα, ταισμένο στο χέρι.

Κάθε εβδομάδα που το καθαρίζω αλλάζω και την διάταξη στο κλουβί. Αυτή την εβδομάδα έβαλα ένα μασητικό ξύλινο, ένα με κουδουνάκι και πατήθρες. Επίσης έβαλα σε ενα μπουκαλάκι millet και ελαφρα ένα φελλό με σκοινί, μήπως μπει στον κόπο να το ανοίξει, αλλά...
Έχει και μπανιέρα αυτή την στιγμή με φυσικά χαλίκια.
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες:
82831628_602180130583511_8858021618778112000_n.webp
"ελέυθερες πτήσεις"


84044782_642368716533070_3263951390048780288_n.webp82929352_2711718355543875_9184726943327584256_n.webp
"Παλιότερες διατάξεις"

Τωρα:
84555385_551658929029135_8877804757834530816_n.webp84123834_847737422316995_590908579905536000_n.webp
 
Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι!
Θα σου πρότεινα να μην μετακινείς τα πράγματα στο κλουβί χωρίς λόγο γιατί έτσι το πουλί ξεβολεύεται συνεχώς. Τα αρσενικά γενικά δεν παίζουν με παιχνίδια. Το δικό μου ειδικά καθόλου. Μπορείς να του δίνεις πράγματα για να μασουλά όπως το ρολό από το χαρτί κουζίνας ή λίγη κανέλα κεϋλάνης. Μην σου φανεί περίεργο όμως αν δεν ασχοληθεί ούτε με αυτά, τα θηλυκά ασχολούνται περισσότερο με τέτοια.
Αν θες μπορώ να σου στείλω μια φωτογραφία σχετικά με την διάταξη των πατηθρών για να βολεύεται το πουλί.
 
Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι!
Θα σου πρότεινα να μην μετακινείς τα πράγματα στο κλουβί χωρίς λόγο γιατί έτσι το πουλί ξεβολεύεται συνεχώς. Τα αρσενικά γενικά δεν παίζουν με παιχνίδια. Το δικό μου ειδικά καθόλου. Μπορείς να του δίνεις πράγματα για να μασουλά όπως το ρολό από το χαρτί κουζίνας ή λίγη κανέλα κεϋλάνης. Μην σου φανεί περίεργο όμως αν δεν ασχοληθεί ούτε με αυτά, τα θηλυκά ασχολούνται περισσότερο με τέτοια.
Αν θες μπορώ να σου στείλω μια φωτογραφία σχετικά με την διάταξη των πατηθρών για να βολεύεται το πουλί.
Ευχαριστώ πολύ. Ναι θα ήθελα να δω την διάταξη.
[automerge]1579916051[/automerge]
Να το χαίρεσαι! Ο εκτροφεας από Αθήνα κέντρο;
Ναι Νίκαια, τον βρήκα από τα φορουμς εδώ και ειχαμε καλή συνεννόηση. Παρόλα αυτά το πουλάκι ήταν αρκετά φοβισμένο (και τα άλλα που είδα, πιο πολύ) μάλλον επειδή έβαζε το χέρι μέσα στα κλουβιά να τα δείξει στους πελάτες. Επίσης τρώει μόνο millet και σπόρους. Δεν ξέρει λαχανικά και φρούτα. Από χαρτιά είχε τα πάντα + δακτυλίδι +τεστ dna
 
Η φωτογραφία είναι πολύ παλιά αλλά κάνει την δουλεία της. Βάλε τις πατήθρες όπως βλέπεις και πάρε και μια ιδέα για την σκάλα : View attachment 69567
Ειχα δεί την σχετική φωτογραφία παλιότερα. Ωραία, ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω έτσι αύριο. Την σκαλα την έβαλα σήμερα σε ένα σημείο που φάνηκε να την χρειάζεται. Την κούνια αξίζει να την βάλω; έχω ακριβώς ίδια αλλά δεν την χρησιμοποιούσε...
 
Κοίτα αν δεν την χρησιμοποιεί τότε μην την βάλεις. Εμένα δεν κάνουν κούνια καθόλου σε αυτή παρά μόνο μασουλάνε τα υλικά της. Σκοπεύω να πάρω αυτή τώρα : 14370.jpg

Είχα μία πλαστική σαν και αυτή παλιότερα και έκαναν συνέχεια. Βέβαια έκοβαν τα άγκιστρα στο πι και φι μιας και ήταν πλαστικά. Αυτή θα κρατήσει καιρό πιστεύω. Μπορείς να δοκιμάσεις και εσύ μια ανάλογη. Ψάξε επίσης και για παιχνίδια με καμπανούλες και κουδουνάκια. Τους αρέσουν πολύ οι ήχοι.
 
Παιδιά δεν έχω δει καμία βελτίωση. Ούτε με τα παιχνίδια παίζει ούτε τίποτα άλλο δεν κάνει, απλά κάθεται σε ένα κλαδί και "κράζει" προς όλες τις κατευθύνσεις. Για μια δυο ώρες ασταμάτητα μιλάμε. Νιώθει μοναξιά; Να του πάρω δεύτερο;
 
Παρεπιπτόντως χθες έκανε μια διακοπή για 3 ωρες και δεν είχαμε θέρμανση. Τον βρήκα να κάθεται στον πάτο του κλουβιού χουχουλιασμένος, κοντα στην σόμπα. Υπάρχει περίπτωση οι φωνές να οφείλονται σε ασθένεια. Η ορεξή του είναι καλή και η ενεργητικότητα του σήμερα. Απλά φωνάζει ασταμάτητα.
 
Όταν τον πλησιάζεις κράζει;
Όταν πλησιάζω σταματάει αλλά νομίζω είναι επειδή με φοβάται λίγο ακόμα. Επίσης σταματάει όταν κάνω δουλειές τριγύρω και παρατηρει. Αλλά μόλις γυρίσω σε κάτι που έχει συνηθίσει (π.χ. κάτσω στο γραφείο) αρχίζει πάλι.

Πολλές φορές το αγνοω για ώρα και συνεχίζει, ή πάω κοντά του και πάλι συνεχίζει. Είναι σαν να μην οφείλεται σε δική μου συμπεριφορά.
 
Back
Top