Αναπαραγωγή Πώς να σταματήσω τη Χάρη το κοκατίλ μου να μαδάει το μωρό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα! Το μωρό είναι πιά αρκετά μεγάλο, η Χάρη το ταίζει τακτικά και καλά. Ωστόσο...Χθες το βγάλαμε για λίγο να καθαρίσω τη φωλιά και είχε βγάλει ένα μικρό τσουλούφι, φτερά στις άκρες και μια μικρή ουρίτσα, το υπόλοιπο σώμα του είναι γυμνο. Υποψιάστηκα ότι η Χάρη το μαδάει γιατί είδα κάποιες φορές κάτι φύτρες πάνω της όταν έβγαινε από τη φωλιά, αλλά σήμερα που πήγα να δω το μωρό, είδα ότι το τσουλούφι του έλειπε. Το κεφαλάκι του είναι πάλι γυμνό, ενώ σε βίντεο που είδα το μωρό μας ήδη θα έπρεπε να είναι γεμάτο σε όλο του το σώμα με φτερά. ( Τι να κάνω; Πως να σταματήσω αυτό το μάδημα; Το μικρό είναι φοβισμένο, αλλά μόλις το παίρνουμε στα χέρια, ηρεμεί. Δεν τρώει ακόμη μόνο του, χαζεύει ωστόσο έξω από τη φωλιά... Τι να κάνω; Πως να το βοηθήσω;( Βοήθεια, παιδιά!(
 
Ανατολια μου μηπως να δοκιμασεις να το απομακρινεις και να το ταιζεται εσεις; Θα σου πουν βεβαια τα παιδια που ξερουν καλυτερα... αλλα νομιζω οτι αυτη ειναι η καλυτερη λυση...
 
Ανατολια μου μηπως να δοκιμασεις να το απομακρινεις και να το ταιζεται εσεις; Θα σου πουν βεβαια τα παιδια που ξερουν καλυτερα... αλλα νομιζω οτι αυτη ειναι η καλυτερη λυση...
Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη ιδέα!( Εκείνη του δίνει αυγό, πιπεριές, μήλο, κεχρί, σαλάτα σγουργή, σουπιοκόκκαλο και πέτρα, τα κάνει μια μίξη και το ταίζει. Εμείς πως θα το κάνουμε αυτό;(
 
Δε ξερω βρε Ανατολια μου... σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο απ'οτι αν ηταν νεογεννητο... αλλα και παλι...
 
Πω πω βρε παιδί μου και ο πατέρας δεν συμμετέχει στο μεγάλωμα αν θυμάμαι καλά ε; Πρέπει να το ταΐσετε εσείς Ανατολία μου και το καθυστέρησες. Πάρε κρέμα επειγόντως. Ίσως η βλάβη στο πτέρωμα να είναι ανεπανόρθωτη, τι θα κάνεις μετά;
 
Πω πω βρε παιδί μου και ο πατέρας δεν συμμετέχει στο μεγάλωμα αν θυμάμαι καλά ε; Πρέπει να το ταΐσετε εσείς Ανατολία μου και το καθυστέρησες. Πάρε κρέμα επειγόντως. Ίσως η βλάβη στο πτέρωμα να είναι ανεπανόρθωτη, τι θα κάνεις μετά;
Εχω φρικάρει τελείως τώρα!( Και που θα το βάλω να κοιμάται; Και κάθε πόσο να το ταίζω; Και νερό πως να του δίνω; Αχ, γμτ!(


Και με την Χάρη τι θα κάνω; Να βγάλω τη φωλιά;
 
Εχω φρικάρει τελείως τώρα!( Και που θα το βάλω να κοιμάται; Και κάθε πόσο να το ταίζω; Και νερό πως να του δίνω; Αχ, γμτ!(
Σε τάπερ στρωμένο με χαρτιά κουζίνας και πορτατίφ για ζέστη από πάνω. Με σύριγγα όλα.

Και με την Χάρη τι θα κάνω; Να βγάλω τη φωλιά;
Βέβαια.
Μήπως να της το έβαζες κοντά στα κάγκελα μπας και το ταΐζει;
 
Βέβαια.
Μήπως να της το έβαζες κοντά στα κάγκελα μπας και το ταΐζει;
Με ανοιχτό το πορτάκι εννοείς;( Να έχει πρόσβαση, αλλά και να μπορεί να βγαίνει από το κλουβί της;
 
Με ανοιχτό το πορτάκι εννοείς;( Να έχει πρόσβαση, αλλά και να μπορεί να βγαίνει από το κλουβί της;
Εγώ εννοούσα καθαρά μέσα από τα κάγκελα. Τώρα για το δεύτερο δεν ξέρω πως θα το χειριζόταν. Να δοκίμαζες όταν είσαι μπροστά;
 
Εγώ εννοούσα καθαρά μέσα από τα κάγκελα. Τώρα για το δεύτερο δεν ξέρω πως θα το χειριζόταν. Να δοκίμαζες όταν είσαι μπροστά;
Τίποτε, το δοκίμασα με το τάπερ και μόνο τρομοκρατήθηκε το μωρό( Εκείνη δεν συγκηνήθηκε καθόλου, βγήκε έξω και πετάει, βολτάρει. Γατί όμως το μάδησε; Βαρέθηκε; Τι έγινε; Και πήγε αρχικά τόσο καλά!( Και λάμπα δεν έχω καλή να το ζεσταίνω όμως( Πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω και αύριο θα πάρω την κτηνίατρο μας για συμβουλές οπωσδήποτε. ( Γμτ!(
 
Μήπως να της βάλεις νήμα να παίζει προς το παρόν τουλάχιστον;
Μπα δεν δουλεύουν νήμα οι παπαγάλοι.
Πρέπει να πάρει το μωρό για τάίσμα στο χέρι, δεν υπάρχει άλλη λύση.
 
Μπα δεν δουλεύουν νήμα οι παπαγάλοι.
Πρέπει να πάρει το μωρό για τάίσμα στο χέρι, δεν υπάρχει άλλη λύση.
Ναι, το,ξερω, αλλά σκεφτόμουν ειτε οτι στρέφεται εναντίον του ή οτι δεν εχει τι να κάνει και τον ξεπουπουλιάζει, και μηπως ασχολιόταν με το να ξεφτίζει άλλα υλικά και τον άφηνε στην ησυχία του.
 
Μήπως να της βάλεις νήμα να παίζει προς το παρόν τουλάχιστον;
Τι νήμα εννοείς; Να παίζει; Σήμερα την έβγαλα έξω πιο πολύ και θα τσεκάρω τώρα το μωρό. Το τάισε ήδη 2 φορες και φαίνεται προς ώρας νορμάλ η κατάσταση, αλλά θα δω και σε λίγο τι γίνεται μέσα στη φωλιά.
 
Ναι, το,ξερω, αλλά σκεφτόμουν ειτε οτι στρέφεται εναντίον του ή οτι δεν εχει τι να κάνει και τον ξεπουπουλιάζει, και μηπως ασχολιόταν με το να ξεφτίζει άλλα υλικά και τον άφηνε στην ησυχία του.
Οκ, τώρα κατάλαβα, οκ. Οχι, δεν παίζει το νήμα. Εχει και παιχνίδια μπόλικα μέσα και βγαίνει έξω συχνά. Διάβασα χθες πολύ πάνω στο θέμα και οι εκτροφείς μεταξύ άλλων λένε πως αν οι γονείς μαδούσαν το μωρό, τότε και το μωρό με τη σειρά του θα μαδάει τα δικά του μωρά, γιατί θεωρεί την συμπεριφορά αυτή φυσιολογική. Σε άλλη περίπτωση η μάνα μαδά τα μωρά αν της λείπουν κάποια ιχνοστοιχεία και ασβέστιο. Που στη δική μας περίπτωση μάλλον δεν ισχύει γιατί της έχω όλα τα απαραίτητα μέσα. Οπότε, τείνω να πιστεύω ότι η Χάρη επαναλαμβάνει το πρότυπο των γονιών της, καθώς θυμάμαι πως όταν την πήραμε δεν είχε και αυτή πολλά φτεράκια πάνω της και είναι και η πιο σχολαστική από όλα στο καθάρισμα των φτερών της, όλη μέρα ξεπουπουλιάζεται από μόνη της, καθαρίζεται συνέχεια και ένα θεματάκι τέτοιο πρέπει να το έχει από μικρή μάλλον.
 
Εγώ θα το είχα πάρει ήδη από τη φωλιά για να το ταΐσω μόνος μου από εδώ και περα. Ανατολία ανάμεσα σε όλα που φταίνε για εμένα φταίει κι ο τρόπος ζωής του κοπαδιού σου που σου έχω επισημάνει και στο παρελθόν. Δεν ξέρω αν το εχεις αλλαξει από τότε με τα πουλιά να ζουν σε ξεχωριστά κλουβιά σε ηρεμία χωρις ανοιχτες πορτες στα κλουβιά με κοινό χώρο διεκδικησης μεταξύ τους. Είναι η πρωταρχική πηγή στρες για τα πουλιά σου αυτή αν ισχύουν τα πράγματα έτσι ακομη κι η αρχή όλων των επακόλουθων κατά τη γνώμη μου.
 
Δεν πετάνε πια όλα μαζί, τα αφήνω είτε σε ζευγάρια να κυκλοφορούν, είτε μεμονωμένα. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα διεκδίκησης χώρου. Τους έχουμε ήδη εξ ολοκλήρου παραχωρήσει ένα δωμάτιο και οι βόλτες για όλους είναι ελεγχόμενες. Τα μόνα που είναι σε κλουβί κοινό μαζί συνέχεια είναι οι Αλεξανδρινοί και τα μπάντζι που είναι ζευγάρια και δεν αντέχουν μακριά το ένα από το άλλο. Τα κοκατίλ έχουν το καθένα δικό του κλουβί και μαζί τα βάζουμε πια μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής.
 
Back
Top