Αναπαραγωγή Πώς να σταματήσω τη Χάρη το κοκατίλ μου να μαδάει το μωρό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα κοκατίλ έχουν το καθένα δικό του κλουβί και μαζί τα βάζουμε πια μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής.

Kι αυτό μπορεί να φταίει. Τα κοκατιλ δεν ζουν ατομικα ποτε στη φυση. Το κάθε ζευγάρι θέλει το χρόνο του μόνο του καθόλη τη χρονιά για να περιμένει κανεις όσο πιο υγιή συμπεριφορά γίνεται.
 
Kι αυτό μπορεί να φταίει. Τα κοκατιλ δεν ζουν ατομικα ποτε στη φυση. Το κάθε ζευγάρι θέλει το χρόνο του μόνο του καθόλη τη χρονιά για να περιμένει κανεις όσο πιο υγιή συμπεριφορά γίνεται.
Πολλά μπορεί να φταίνε, φίλε μου καλέ. Δεν μπορώ, δυτυχώς, να είμαι συνέχεια από πάνω τους και κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
 
Πολλά μπορεί να φταίνε, φίλε μου καλέ. Δεν μπορώ, δυτυχώς, να είμαι συνέχεια από πάνω τους και κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

Το θέμα είναι ότι είσαι συνεχώς απο πάνω τους Ανατολία. Το να ζει ένα ζευγάρι κοκατιλ σε δικό του κλουβί δεν βλέπω πως συνδέεται με την παραπάνω θέση σου.
 
Το θέμα είναι ότι είσαι συνεχώς απο πάνω τους Ανατολία. Το να ζει ένα ζευγάρι κοκατιλ σε δικό του κλουβί δεν βλέπω πως συνδέεται με την παραπάνω θέση σου.
Δεν θα το αναλύσουμε αυτό σήμερα, έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας νομίζω. Το θέμα είναι το μάδημα των μωρών στα κοκατίλ και όχι η δική μου συμπεριφορά, αν θυμάμαι καλά, ε; Παρακαλώ, συνεπώς, σχόλια επί του θέματος...
 
Δεν θα το αναλύσουμε αυτό σήμερα, έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας νομίζω. Το θέμα είναι το μάδημα των μωρών στα κοκατίλ και όχι η δική μου συμπεριφορά, αν θυμάμαι καλά, ε; Παρακαλώ, συνεπώς, σχόλια επί του θέματος...

Δεν έκρινε κανείς τη συμπεριφορά σου νομίζω αλλά τη διαχείριση των πουλιών σου. Όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις είναι απόρροια των χειρισμών σου γι'αυτό ελπίζω να μην έχεις αμφιβολία. Αν ζητάς μόνο εφήμερες λύσεις στα προβλήματα που δημιουργείς άθελά σου στα πουλιά σου τότε πάω πάσσο.
 
Η μόνη λύση που ''βλέπω'' κι εγώ είναι να το βγάλεις από την Χάρη και να ταΐσεις...
... ( Εκείνη του δίνει αυγό, πιπεριές, μήλο, κεχρί, σαλάτα σγουργή, σουπιοκόκκαλο και πέτρα, τα κάνει μια μίξη και το ταίζει. Εμείς πως θα το κάνουμε αυτό;(
Υπαρχουν ειδικες κρεμες βρε κοριτσι μου και το ταιζεις με συριγγα... ειναι ποσο; 20 ημερων;
Αν δεν θέλεις να το ταΐσεις σκέτη κρέμα, κάνε μια μίξη των λαχανικών και αυγού που προανέφερες, πολτοποίησε τα στο μούλτι, ανακάτεψε μια μικρή ποσότητα μέσα στη κρέμα και τάισε το...
 
Εγώ θα πρότεινα αν έχει πορτάκι η φωλιά μπροστά να το κλείσεις μιας και το μικρό είναι αρκετά μεγάλο για να πάει στην είσοδο για να ζητήσει φαγητό, δηλαδή να το ταίσει μέσα από τα κάγκελα, τουλάχιστον στο δικό μου θηλυκό (μπάτζι) το οποίο ειχε μαδήσει παντελώς τις πλάτες των μωρών του δούλεψε τα μικρά πήγαιναν στην είσοδο και η μάνα τους τα τάιζε από έξω.Αν δεν καταφέρεις κάτι τότε αναγκαστικά πρέπει να καταφύγεις εσύ σε τάισμα.
 
Εγώ θα πρότεινα αν έχει πορτάκι η φωλιά μπροστά να το κλείσεις μιας και το μικρό είναι αρκετά μεγάλο για να πάει στην είσοδο για να ζητήσει φαγητό, δηλαδή να το ταίσει μέσα από τα κάγκελα, τουλάχιστον στο δικό μου θηλυκό (μπάτζι) το οποίο ειχε μαδήσει παντελώς τις πλάτες των μωρών του δούλεψε τα μικρά πήγαιναν στην είσοδο και η μάνα τους τα τάιζε από έξω.Αν δεν καταφέρεις κάτι τότε αναγκαστικά πρέπει να καταφύγεις εσύ σε τάισμα.
Πολύ καλή ιδέα! Ευχαριστώ! Βγάλαμε για λίγο το μωρό σήμερα, ώσπου να καθαρίσουμε τη φωλιά. Το βάλαμε σε μία γαβάθα με υπόστρωμα από γούνα κουνελιού και θόλο από γούνα ίδια. Είναι καλά, η Χάρη το ταίζει, αλλά το μωρό μας φοβάται και δεν τρώει από εμάς, προσπαθήσαμε να του δώσουμε λίγο τροφή με σύριγγα. Οπότε σήμερα τη νύχτα θα βάλω καγκελάκια στο πορτάκι της, ώστε να μην μπορεί να μπει στην φωλιά. Να δούμε πως θα πάει.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Παιδιά, καλησπέρα!

Νεότερα για το μωρό μας το κοκατίλ.

Τρεις μέρες πριν ήμασταν σε απόγνωση, από το πρωί η Χάρη δεν τάιζε το μωρό και το τσιμπούσε συνέχεια, η ώρα είχε πάει ήδη 17:00. Εκείνο έκλαιγε και ζητούσε να φάει. Το βγάλαμε από τη φωλιά και επιχειρήσαμε με 1000 ζόρια να του δώσουμε κρέμα. Φυσικά, εκείνο αντιστέκονταν και καταφέραμε να δώσουμε μόλις 5 μίλι, όταν μου ήρθε τρελή ιδέα. Έβγαλα τον Νάσο από το κλουβί του και το έφερα στο δωμάτιο που ήμασταν. (Όλο αυτό τον καιρό το κλουβί του Νάσου ήταν πάνω από της Χάρης και εκείνος έβλεπε τι γίνεται γενικά με το μωρό και διακαώς ποθούσε να συμμετέχει). Τότε η Χάρη ξαφνικά άρχισε να ταΐζει το μωρό που το είχαμε στην αγκαλιά μας. Ο Νάσος παρατήρησε λίγο, πήγε έφαγε καλά και την παραμέρισε και άρχισε να ταΐζει και εκείνος το μωρό, και πολύ επιμελώς μάλιστα! Ήταν μια τεράστια ανακούφιση και έκπληξη! Χαρήκαμε πάρα πολύ που επιτέλους το μικρό μας ορφανό θα τρώει όπως πρέπει και δεν επιχειρήσαμε άλλη κρέμα. Εκείνο στην αρχή άνοιγε το ράμφος στον Νάσο με το ζόρι, όμως μετά κατάλαβε πως ο Νάσος θα του δώσει τροφή και άρχισε να ανοίγει πιο εύκολα. Τώρα ταίζει η Χάρη πρωί και βράδυ συνήθως και ο Νάσος κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Το μάδημα όμως συνεχίστηκε και από τον Νάσο και έτσι τώρα εδώ και μέρες κάνω το εξής: από το πρωί φέρνω το κλουβί με τη φωλιά στο δωμάτιο που βρίσκομαι και παρακολουθώ το τάισμα από Χάρη-Νάσο και όταν πάνε να μαδήσουν, τους σταματάω. Τους έχω ελεύθερους και με συμβουλή της ιατρού από χθες τους έβαλα αντιστρές να ηρεμήσουν λίγο. Το βράδυ ή όταν το μωρό θέλει να κοιμηθεί, βάζω μπάρες μπροστά στην φωλιά και οι γονείς δεν έχουν πρόσβαση να το μαδήσουν.

Το εκπληκτικό επίσης είναι ότι το τσουλούφι του μωρού άρχισε πάλι να φυτρώνει, από χθες που το βάλαμε στον πάτο εκείνο άρχισε δειλά-δειλά να τσιμπολογά τροφή μόνο του, συνέχεια τεντώνεται και πεταρίζει και χθες επιχείρησε την πρώτη του πτήση – περίπου 30-40 εκατοστά σε μάκρος!)

Και σήμερα ήδη ανέβηκε μόνο στην κάτω πατήθρα, προσπαθεί να φάει μόνο του και εμφάνισε κίτρινα φτερά στο κεφάλι γύρω και κόκκινες αμυδρές βούλες στα αφτιά. Υποψιαζόμαστε ότι θα είναι αγόρι, αλλά ο χρόνος σύντομα θα δείξει!

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις συμβουλές και την συμπαράσταση!)

Η συνέχεια έπεται και με φωτογραφίες!)
 
Μπράβο βρε κορίτσι μου, πολύ ευχάριστα νέα, κρίμα θα ήταν να μην τα κατάφερνε αυτό το μωράκι.
Άντε με το καλό να απογαλακτιστεί να μην τους έχει ανάγκη τους ατσούμπαλους :)
 
Back
Top