Διατροφή Πώς πρέπει να χορηγούμε τις πιπεριές στα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Καλησπερα θα ήθελα να ρωτησω πως πρέπει να χορηγούμε τις πιπεριές στα πουλιά (κομμένες σε μικρα κομματι;, καθαρισμενες απο τους σπόρους που έχουν μέσα; )Επίσης ποιες πιπεριές επιτρέπεται να χορηγούνται μιας και οπου να'ναι θα υπάρχουν σε αφθονία
 
Όλες οι πιπεριές όπως σε βολεύει αρκεί να είναι πλυμένες. Απλά αν βάλεις καμιά τεράστια ίσως την φοβηθούν.
Στους παπαγάλους δίνουμε και καυτερές πιπεριές στα καναρίνια δεν ξέρω.
 
Καλησπερα θα ήθελα να ρωτησω πως πρέπει να χορηγούμε τις πιπεριές στα πουλιά (κομμένες σε μικρα κομματι;, καθαρισμενες απο τους σπόρους που έχουν μέσα; )Επίσης ποιες πιπεριές επιτρέπεται να χορηγούνται μιας και οπου να'ναι θα υπάρχουν σε αφθονία
Όχι σε κομμάτια...
Αν είναι οι λεπτές πιπεριές (κέρατο)... κομμένες στη μέση.
Αν είναι οι μεγάλες ή οι κόκκινες Φλωρίνης (καλύτερες) σε "φέτες" με αντιστοιχία στον αριθμό των πουλιών.
Για τις καυτερές δεν έχω δει πρόβλημα όταν δοκίμασα... αλλά δεν βλέπω και το λόγο που θα πρέπει για να τις δώσουμε..
Για τις πολύ καυτερές τις λεγόμενες τσίλι ή τέλος πάντων... Τις μικρές... Δεν γνωρίζω ... Και δε βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να μάθω...
Για τα σποράκια.. εγώ τα βγάζω χωρίς όμως να γνωρίζω το γιατί... αν κάποιος ξέρει... Θα ήθελα να μάθω.
 
αλλά δεν βλέπω και το λόγο που θα πρέπει για να τις δώσουμε..
Για τις πολύ καυτερές τις λεγόμενες τσίλι ή τέλος πάντων... Τις μικρές... Δεν γνωρίζω ... Και δε βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να μάθω...
Για τα σποράκια.. εγώ τα βγάζω χωρίς όμως να γνωρίζω το γιατί... αν κάποιος ξέρει... Θα ήθελα να μάθω.

Γιάννη, η περιεκτικότητα της πιπεριάς σε βιταμίνη C, αυξάνεται σε σχέση με το χρώμα (πράσινη<κίτρινη<κόκκινη). Στις δε καυτερές αντίστοιχου χρώματος η περιεκτικότητα σχεδόν διπλασιάζεται (δεν θυμάμαι ακριβώς τα mg/100gr).
Στις πιπεριές τσίλι η συγκέντρωση είναι ακόμα μεγαλύτερη (σε σχέση με αυτές που έχουν κανονικό μέγεθος), επίσης επειδή δεν παγώνουν το χειμώνα, μπορείς να τις καλλιεργείς σε γλάστρα ή ζαρντινιέρα (το χειμώνα σε προφυλαγμένο χώρο) και να τις δίνεις νωπές στα πουλάκια σου.
Για τα σπόρια δε βλέπω το λόγο (εκτός από το αν έχουμε δυσανεξία ή γενικά πρόβλημα στο στομάχι) να απουσιάζουν και από τα δικά μας φαγητά ή σαλάτες. Τζάμπα φύρα 😉.
 
Τα πουλιά τρώνε τις πιπεριές και τα σπόρια δεν τους βλάπτουν. Επίσης, τα πουλιά μπορούν να φάνε και καυτερές πιπεριές.

Στο στομάχι τους όμως; Για τα καυτερα ρωτάω
 
Στο στομάχι τους όμως; Για τα καυτερα ρωτάω
Δεν έχω διαβάσει κάποια σχετική αναφορά. Το μόνο που ξέρω είναι ότι δίνονται κόκκινες πιπεριές (καυτερές) ως συμπλήρωμα της διατροφής σε βιταμίνη Α.
 
Εγώ δίνω το κεντρικό κομμάτι με τα σπόρια και τα πιο πολλά τα τρώνε. Δεν είδα ποτέ να αντιμετωπίσουν πρόβλημα.


Νομιζω πως ξεκινανε απο τα σπορια, τα δικα μου τουλαχιστον 😛
 
Ο Μάριος έτρωγε αποκλειστικά τους σπόρους (άσχετο, ξετρελαινόταν και με τα σποράκια της φράουλας, μόνο αυτά έτρωγε).
Οι ''υπόλοιποι'' έτρωγαν-τρώνε κυρίως τους σπόρους και ελάχιστη σάρκα...
 
Back
Top