Ασθένειες Ρίνκνεκ έπεσε στον πάτο του κλουβιού ενώ ήταν ζωηρό

Απο το αιμάτωμα επαθε θρωμβο

Σου το είπε κάποιος γιατρός; Μου κάνει εντύπωση γιατί άλλα ζουν χωρίς πόδια. Τράκαρε κάπου με το κεφάλι μήπως και μετά εμφανίστηκε το αιμάτωμα;
 
Δεν την βγάλαμε απο το κλουβί. Μαλλον πιάστηκε το ποδαράκι του, πιέστηκε, επαθε το αιμάτωμα και μετα κατι σαν καρδια. Ο γιατρός ειπε οτι η καρδούλα του ειχε μαυρίσει.

Ηταν πολυ αδικο
 
Μάκη είναι όντως πολύ κρίμα για το πουλάκι.
Το παιδάκι σας τι λέει για όλο αυτό; Αν δεις και ισορροπεί, πάρε ένα άλλο πουλάκι, θα του κάνει καλό. Θέλω να καταλάβεις ότι δεν μιλώ για αντικατάσταση ή για προδοσία στη μνήμη του πουλιού που χάθηκε. Αλλά για να μην βαρύνει το παιδί (κι εσείς) από το πένθος. Και έτσι στη μνήμη του πουλιού που αγαπήσατε, θα δώσετε τη φροντίδα σας σε μιαν άλλη ψυχούλα που ενδεχομένως (όπως όλοι μας) την έχει ανάγκη και θα τη χαρεί και θα την τιμήσει, δημιουργώντας έτσι μιαν αλληλεπίδραση συναισθημάτων, αποσοβώντας μάλιστα την αίσθηση του ανεκπλήρωτου που ακολουθεί στη διαδικασία του πένθους.
 
Ο μικρος στεναχωρηθηκε παρα πολυ, αλλα ειδα ποσο πολυ τα αγαπάει! Σημερα που σχόλασα μου ειπε οτι νόμιζε πως θα του έφερνα μια νεα Μπουμπού σημερα! Θα περιμενω μηπως του βρω ενα μικρούλι να μεγαλώσουν μαζι! Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας
 
Back
Top